Marta Grzywacz laureatką Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

2021-10-27

Najlepszą zdaniem konkursowej kapituły biografię napisaną i wydaną po polsku w ubiegłym roku poznaliśmy podczas gali Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, która odbyła się 23 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej.Marta Grzywacz otrzymała nagrodę za książkę „Nasza pani z Ravensbrück”.

Nagroda Literacka "Juliusz" została przyznana po raz pierwszy w 2016 roku. Od 2019 roku nagroda przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Laureatem corocznej nagrody może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostanie statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł. Spośród zgłoszonych w bieżącej edycji konkursu 68 biografii do finału kapituła konkursu wytypowała 5 pozycji.

Finałowa piątkę Juliusza tworzyły:

  • Sylwia Chwedorczuk, Kowalska. Ta od Dąbrowskiej, Marginesy
  • Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Anna szuka raju, Znak
  • Justyna Sobolewska, Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu, Iskry
  • Marta Grzywacz, Nasza pani z Ravensbruck, Foksal
  • Anna Malinowska, Komendant. Życie Salomona Morela, Agora.

Podczas gali Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz wręczona została także nagroda w konkursie na herstorię. Na ten towarzyszący Nagrodzie konkurs wpłynęło ponad 100 zgłoszeń prezentujących historie niesamowitych kobiet. Zwyciężył tekst Elżbiety Janoty o Marii Cunitz. Gali Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz" towarzyszył spektakl "Cholonek" – adaptacja kultowej powieści Janoscha: „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”.