Sekretarz Kapituły.
Dziennikarka, redaktorka, publicystka. Zastępczyni redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" i szefowa "Wysokich Obcasów". Autorka m.in. "Portretów ze Śląska", wywiadów rzek z arcybiskupem Józefem Życińskim i Arturem Rojkiem oraz biografii Kazimierza Kutza.
Obywatelka, emerytowana tenisistka, matka dwóch synów, felietonistka, autorka książek, współprowadząca program o książkach „Xiegarnia” w TVN24 oraz prowadząca program o książkach "Passent pasuje” w radiu Chillizet.
Literaturoznawczyni i kulturoznawczymi, pracuje na Wydziale Polonistyki UJ.
Autorka książek: „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców” (2016 i 2021) „Jaremianka. Biografia” (2019), „Afektywny modernizm. Nowoczesna literatura polska” (2017) i „Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku” (2013).
Redagowała m.in. tomy: „Maria Jarema: wymyślić sztukę na nowo” (2021) i „Świadek: jak się staje, czym jest?” (2019). Redaktorka czasopisma naukowego „Teksty Drugie”.
Laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” (2020), Nagrody Literackiej Gryfia (2020), Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2017), Nagrody Fundacji Nauki Polskiej START (2015), Nagrody Naukowej „Polityki” (2018), konkursu „Portrety” (2020). W 2020 roku jej książka „Jaremianka” znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike.
Fot. Jakub Włodek/Agencja Gazeta
Dziennikarka i publicystka historyczna, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała m.in. w TVP i RMF FM, obecnie publikuje w Gazecie Wyborczej i Newsweeku, a także prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Humanistycznego SWPS w Warszawie. Pisze głównie o historii XX wieku. W 2017 r. ukazała się jej pierwsza książka - „Obrońca skarbów. Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki”, która zdobyła nagrodę internautów dla „Najlepszej książki historycznej” 2017 r. w plebiscycie „Historia Zebrana” portalu Histmag.org. Opublikowana w styczniu 2020 r. przez W.A.B „Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld”, przyniosła jej nagrodę „Juliusz” dla najlepszej biografii 2020, I-szą Nagrodę Klio przyznawaną przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Reportażu w Lublinie.
Filolog klasyczny, komparatysta, eseista, kierownik Katedry Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Autor wielu publikacji o dawnej i współczesnej kulturze Górnego Śląska.
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Ukończył Liceum im. Adama Mickiewicza w Katowicach, absolwent filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z Uniwersytetem Śląskim nieprzerwanie od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Tłumacz, pisarz i publicysta. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas.
Anna Kałuża, Arkadiusz Żychliński, Jakub Momro, Joanna Bednarek, Kacper Bartczak, Michał Warchala, Zbigniew Kadłubek, Alina Świeściak.
Cezary Łazarewicz, Sonia Draga, Zbigniew Kadłubek, Michał Nogaś, Magdalena Grochowska.
Aleksandra Klich, Agata Passent, Małgorzata Szejnert, Zbigniew Kadłubek, Michał Nogaś, Aleksander Kaczorowski
Aleksandra Klich, Agata Passent, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek, Agnieszka Dauksza, Aleksander Kaczorowski