Kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz

Aleksandra Klich

Aleksandra Klich

Sekretarz Kapituły.
Dziennikarka, redaktorka, publicystka. Zastępczyni redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" i szefowa "Wysokich Obcasów". Autorka m.in. "Portretów ze Śląska", wywiadów rzek z arcybiskupem Józefem Życińskim i Arturem Rojkiem oraz biografii Kazimierza Kutza.

Agata Passent

Agata Passent

Obywatelka, emerytowana tenisistka, matka dwóch synów, felietonistka, autorka książek, współprowadząca program o książkach „Xiegarnia” w TVN24 oraz prowadząca program o książkach "Passent pasuje” w radiu Chillizet.

Agnieszka Dauksza

Agnieszka Dauksza

Literaturoznawczyni i kulturoznawczymi, pracuje na Wydziale Polonistyki UJ.

Autorka książek: „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców” (2016 i 2021) „Jaremianka. Biografia” (2019), „Afektywny modernizm. Nowoczesna literatura polska” (2017) i „Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku” (2013).

Redagowała m.in. tomy: „Maria Jarema: wymyślić sztukę na nowo” (2021) i „Świadek: jak się staje, czym jest?” (2019). Redaktorka czasopisma naukowego „Teksty Drugie”.

Laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” (2020), Nagrody Literackiej Gryfia (2020), Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2017), Nagrody Fundacji Nauki Polskiej START (2015), Nagrody Naukowej „Polityki” (2018), konkursu „Portrety” (2020). W 2020 roku jej książka „Jaremianka” znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike. 

Fot. Jakub Włodek/Agencja Gazeta

Zbigniew Kadłubek

Zbigniew Kadłubek

Filolog klasyczny, komparatysta, eseista, kierownik Katedry Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Autor wielu publikacji o dawnej i współczesnej kulturze Górnego Śląska.

Fot. Arkadiusz Ławrywianiec 

Aleksander Kaczorowski

Aleksander Kaczorowski

Eseista, tłumacz literatury czeskiej, redaktor naczelny wydawanego w Pradze pisma „Aspen Review Central Europe”. W 2015 roku otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy oraz był nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za biografię Havel. Zemsta bezsilnych. W 2016 roku został laureatem Nagrody im. Václava Buriana przyznawanej za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego. Jego ostatnia książka Ota Pavel. Pod powierzchnią zdobyła Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” (2019), nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej - Książka roku 2018, a także znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike.

Tadeusz Sławek

Tadeusz Sławek

Ukończył Liceum im. Adama Mickiewicza w Katowicach, absolwent filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z Uniwersytetem Śląskim nieprzerwanie od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Tłumacz, pisarz i publicysta. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas.

Skład Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" w latach 2016-2018

Anna Kałuża, Arkadiusz Żychliński, Jakub Momro, Joanna Bednarek, Kacper Bartczak, Michał Warchala, Zbigniew Kadłubek, Alina Świeściak.

Skład Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" w 2019 r.

Cezary Łazarewicz, Sonia Draga, Zbigniew Kadłubek, Michał Nogaś, Magdalena Grochowska.

Skład Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" w 2020 r.

Aleksandra Klich, Agata Passent, Małgorzata Szejnert, Zbigniew Kadłubek, Michał Nogaś, Aleksander Kaczorowski