Kapituła

Aleksandra Klich

Aleksandra Klich

Sekretarz Kapituły.
Dziennikarka, redaktorka, publicystka. Zastępczyni redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" i szefowa "Wysokich Obcasów". Autorka m.in. "Portretów ze Śląska", wywiadów rzek z arcybiskupem Józefem Życińskim i Arturem Rojkiem oraz biografii Kazimierza Kutza.

Agata Passent

Agata Passent

Obywatelka, emerytowana tenisistka, matka dwóch synów, felietonistka, autorka książek, współprowadząca program o książkach „Xiegarnia” w TVN24 oraz prowadząca program o książkach "Passent pasuje” w radiu Chillizet.

Małgorzata Szejnert

Małgorzata Szejnert

Reporterka i pisarka. Kierowała działem reportażu w tygodniku „Literatura”, współtworzyła Gazetę Wyborczą, gdzie prawie 15 lat prowadziła dział reportażu. Dwukrotnie wśród finalistów Nagrody Literackiej Nike, za książki „Czarny ogród” (także w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus) i „Dom żółwia. Zanzibar”. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za książkę „Wyspa klucz”. W 2014 roku odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w budowaniu niezależnej prasy w Polsce, za pielęgnowanie wartości, jakie legły u podstaw polskich przemian demokratycznych, za wkład w rozwój nowoczesnej publicystyki i przestrzeganie wysokich standardów w pracy dziennikarskiej, redakcyjnej i menadżerskiej”, a w 1915 Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 r. laureatka (wraz z Navidem Kermanim) polsko-niemieckiej nagrody imienia Samuela Bogumiła Lindego przyznawanej przez bliźniacze miasta Toruń i Getyngę autorom, „których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. W 2019 r. otrzymała Łódzką Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima.

Zbigniew Kadłubek

Zbigniew Kadłubek

Filolog klasyczny, komparatysta, eseista, kierownik Katedry Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Autor wielu publikacji o dawnej i współczesnej kulturze Górnego Śląska.

Aleksander Kaczorowski

Aleksander Kaczorowski

Eseista, tłumacz literatury czeskiej, redaktor naczelny wydawanego w Pradze pisma „Aspen Review Central Europe”. W 2015 roku otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy oraz był nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za biografię Havel. Zemsta bezsilnych. W 2016 roku został laureatem Nagrody im. Václava Buriana przyznawanej za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego. Jego ostatnia książka Ota Pavel. Pod powierzchnią zdobyła Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” (2019), nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej - Książka roku 2018, a także znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike.

Michał Nogaś

Michał Nogaś

Dziennikarz prasowy i radiowy, autor wywiadów z pisarzami z Polski i z zagranicy. W latach 2000-2016 związany z radiową Trójką, od 2016 roku jest dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów” oraz „Książek. Magazynu do Czytania”. Pomysłodawca i gospodarz Radia Książki.

Skład kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" w latach 2016-2018


Anna Kałuża, Arkadiusz Żychliński, Jakub Momro, Joanna Bednarek, Kacper Bartczak, Michał Warchala, Zbigniew Kadłubek, Alina Świeściak.