Artur Domosławski laureatem Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz

2022-10-17

Najlepszą zdaniem konkursowej kapituły biografię napisaną i wydaną po polsku w ubiegłym roku poznaliśmy podczas gali Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, która odbyła się 15 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Artur Domosławski otrzymał nagrodę za książkę „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”.

Nagroda Literacka "Juliusz" została przyznana po raz pierwszy w 2016 roku. Od 2019 roku nagroda przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Laureatem corocznej nagrody może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostanie statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł. Spośród zgłoszonych w bieżącej edycji konkursu 51 biografii do finału kapituła konkursu wytypowała 5 pozycji.

 

Finałową piątkę tworzyli:
 - Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia – Anna Arno
 - Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana – Artur Domosławski
 - Różewicz. Rekonstrukcja – Magdalena Grochowska
 - Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim – Danuta Gwizdalanka
 - Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy – Grzegorz Piątek

 

Podczas gali Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz wręczona została także nagroda w konkursie na herstorię. Na ten towarzyszący Nagrodzie konkurs wpłynęło ponad 61 zgłoszeń prezentujących historie niesamowitych kobiet. Zwyciężył tekst Diana Stelowska-Morgulec. Gali Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz" towarzyszył spektakl "Mianujom mie Hanka" w wykonaniu Teatru Korez.