Edycja II - 2017

Laureat

Monika Muskała - Między Placem Bohaterów a Rechnitz

Monika Muskała

Monika Muskała – tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, dramatopisarka. Od 1993 r. mieszka w Austrii. Tłumaczy głównie współczesnych autorów, takich jak Thomas Bernhard, Werner Schwab, Heiner Muller, ale i klasyków jak Friedrich Schiller, Frank Wedekind, Ódón von Horvath. Za przekłady wielokrotnie wyróżniana przez austriacki Urząd Kanclerski. Z Gabrielą Muskała napisała trzy sztuki pod pseudonimem Amanita Muskaria: „Podróż do Buenos Aires. Work In Regress” (2001 r.), „Daily Soup” (2007 r.) i „Cicha noc” (2016 r.), a z Januszem Margańskim libretto musicalu „W pogoni za bajką” (2011 r.). Jej eseje ukazały się w albumach zdjęciowych Andreasa Horvatha „Jakutien” (2003 r.) i „Heartlands” (2007 r.). Współpracowała z nim także podczas realizacji dokumentów: „Z punktu widzenia emerytowanego portiera” (Kryształowy Glob w Karlovych Varach, 2006 r.) i „The Passion According to the Polish Community of Pruchnik” (2009 r.) i „Arab Attraction” (2010 r.). Z siostrą Gabrielą prowadzi zajęcia z improwizacji i form scenicznych w Szkole Filmowej w Łodzi. W 2016 roku otrzymała Literacką Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS za przekłady literackie.

Nominowani

Konrad Góra - Nie

Konrad Góra

Konrad Góra - urodzony w 1978 roku. Poeta. Za tom "Pokój widzeń" (2011) nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wydał również książki "Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem" (2008) oraz "Siła niższa, Full hasiok" (2012). Autor wyboru wierszy Anny Świrszczyńskiej pt. "Kona ostatni człowiek" (2013). Mieszka we Wrocławiu.

Agata Łuksza - Glamour, kobiecość, widowisko

Agata Łuksza

Agata Łuksza - w polemicznym wobec zastanych teorii i analiz wywodzie rekonstruuje historię pojęcia glamour, a jednocześnie skupia w tym pojęciu narrację na temat wyłaniania się podmiotowości i następnie jej rozszczepień w kulturze od XIX do XXI wieku. Bohaterkami tej opowieści są aktorki, lecz również kobiety, które są reprezentowane na scenie. Z drugiej strony ważny okazuje się dyskurs uczestnictwa i sprawności – teoretyczny konstrukt "męskiego oka" zyskuje tu wiele konkretyzacji. Rozprawa pomaga zrozumieć mechanizmy kulturowe – nie tylko te, które opisuje, lecz także te, dla których opisu dostarcza dobrego wzoru.

Adam Kaczanowski - Co jest nie tak z tymi ludźmi?

Adam Kaczanowski

Adam Kaczanowski - urodzony 1976 r. w Poznaniu. Poeta, prozaik, performer. Opublikował trzy powieści ("Bez końca", "Awersja", "Topless") oraz tomy wierszy "Powieka", "Życie przed śmiercią", "Stany", "Sośnicki. Szary człowiek", "Nowe zoo", "Szkielet małpy/Szept", "Happy end". Debiutował w prasie literackiej w połowie lat dziewięćdziesiątych, jego teksty były publikowane m.in. w "Nowym Nurcie", "brulionie", "Czasie kultury", "FA-arcie", "Opcjach", "Kresach". W 2000 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki w kategorii literatura. Jego debiutancka powieść "Bez końca" została w 2006 roku wybrana przez Instytut Książki do reprezentowania literatury polskiej na Festiwalu Pierwszej Powieści w Kilonii. Obecnie mieszka w Warszawie.

Alojzy Lysko - Jak NIOBE...

Alojzy Lysko

Alojzy Lysko - pisarz, publicysta, znawca historii i kultury Górnego Śląska. Urodzony w 1942 roku w Bojszowach. Autor setek artykułów i prac literackich opublikowanych w pismach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Redaktor gazet lokalnych i zakładowych, kalendarzy książkowych. Opublikował kilkanaście książek o tematyce górniczej, regionalnej i historycznej, wśród których dużą popularnością cieszył się cykl "Duchy wojny" pisany w języku śląskim, podejmujący problem dziesiątek tysięcy Górnoślązaków wcielonych do armii niemieckiej. Tom 6 zgłoszony do konkursu podejmuje próbę przedstawienia tragicznego losu żołnierzy Wermachtu - Górnoślązaków okaleczonych na wojnie.

Książki zgłoszone

 • Grzegorz Uzdański
  Wakacje

  Grzegorz Uzdański – nauczyciel filozofii i etyki w warszawskim Społecznym Gimnazjum nr 20 ,,Raszyńska”, autor strony Nowe Wiersze Sławnych Poetów. Śpiewa i pisze teksty w zespole Ryby, pisał też część tekstów na płyty zespołów Extra i Jerz Igor. Działał w Porozumieniu Kobiet 8 Marca przy organizacji warszawskich Manif. W 2015 roku obronił na UW pracę doktorską „Płynność pojęć. Próba interpretacji >Sein und Zeit<”. Mieszka w Warszawie. „Wakacje” to jego powieściowy debiut.
 • Stanisław Aleksander Nowak
  Galicyanie

  Stanisław Aleksander Nowak – ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Wrocławskim oraz handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Dziennikarz, prozaik, dramaturg. Stały felietonista „Słowa Polskiego”, „Gazety Wrocławskiej” i „Wieczoru Wrocławia”. Laureat kilku konkursów literackich, m. in. nagrodzony w konkursie poznańskiej Sceny na Piętrze za tragikomedię Szkoła Katów i w konkursie Uniwersytetu Gdańskiego za fragment epopei „Galicyanie”.
 • Tomasz Wiśniewski
  Wstrząsająco przystojny mężczyzna

  Tomasz Wiśniewski - urodzony w 1987 r. w Hanowerze. Studiował filozofię, kulturoznawstwo i filologię klasyczną. Przez krótki czas doktorant UAM w Poznaniu, badający historię ezoteryzmu. Aktualnie, jako krytyk literacki, pisze m.in. dla Kultury Liberalnej i Culture.pl.
 • Prof. Selim Mirza Chazbijewicz, Musa Caxarxan Czachorowski
  Tylko niebo

  Selim Mirza Chazbijewicz - prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, współzałożyciel Związku Tatarów RP, redaktor naczelny "Rocznika Tatarów Polskich", autor siedmiu tomików poetyckich. Współautor antologii Tatarów polskich "Oto moje dziedzictwo". Przedstawiciel Muzułmańskiego Związku Religijnego na Warmię i Mazury. Musa Çaxarxan Czachorowski - dziennikarz, redaktor naczelny kwartalnika "Przegląd Tatarski", poeta, autor dwunastu tomików poetyckich, tłumaczył z języka rosyjskiego m.in. zbiory bajek tatarskich. Rzecznik prasowy Muzułmańskiego Związku Religijnego . Przedstawiciel MZR na Dolny Śląsk.
 • Prof. dr hab. Ryszard Koziołek
  Dobrze się myśli literaturą

  Prof. dr hab. Ryszard Koziołek - literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Śląskiego. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę "Ciała Sienkiewicza. Studia o symbolice płci i przemocy". W 2016 roku został laureatem dorocznej Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki. Zajmuje się historią i teorią powieści nowoczesnej. Wydał również "Zdobyć historię" (1999) i "Znakowanie trawy" (2011). Publikuje m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Polityce".
 • Małgorzata Modrak
  Wielki Pan i żółw

  Małgorzata Modrak - gerontolog i promotor zdrowia, prowadzi warsztaty z zakresu promocji zdrowia i aktywizacji psychoruchowej (wśród osób dorosłych i starszych) oraz treningi pamięci i ćwiczenia usprawniające dla osób z zaburzeniami neurologicznymi (po udarach, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, Alzheimera), Prowadzi centrum Edukacji i Wapomagania Osób Starszych. naucza opiekunów osób starszych i opiekunów medycznych w szkole policealnej. Przez kilka lat pracowała jako terapeuta w hospicjum. Pisze książki o tematyce gerontologicznej od poradników po książki popularnonaukowe.
 • Kuba Wojtaszczyk
  Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć

  Kuba Wojtaszczyk- rocznik '86, pisarz, kulturoznawca, absolwent Gender Studies UAM. Publikował i publikuje m.in. w "Czasie Kultury", "Blizie", "Kulturze u Podstaw", "Lampie", antologii "Nowe marzy" X Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W 2014 roku debiutował powieścią "Portret trumienny". Jego utwory tłumaczone są na język niemiecki, węgierski i ukraiński. Stypendysta m.in. Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszechradzkiego.
 • dr Michalina Kmiecik
  Drogi negatywności

  dr Michalina Kmiecik - asystentka w Katedrze Teorii Literatury Wydziału Polonistyki UJ. Autorka ksiązki "Oblicza miejsca. Topiczne i atopiczne wyobrażenia przestrzeni w poezji Juiana Przybosia" (Kraków 2013) oraz artykułów z zakresu historii liteartury dwudziestowiecznej publikowanych m.in. w "Pamiętniku Literackim", " Ruchu literackim" i "Tekstach Drugich". Redaktorka dwóch monografii zbiorowych poświęconych awangardzie, ostatnio opublikowała tom "Awangarda i krytyka. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej" (wraz z Małgorzatą Szumną i Jakubem Kornhauserem, Kraków 2015). Zajmuje się teorią i historią awangardy, intermediami, związkami muzyki i literatury oraz poezją eksperymentalną.
 • Janusz Jaroszewski
  &

  Janusz Jaroszewski - urodził się 19 lipca 1956 r. we Wrocławiu. W roku akademickim 1975-76 studiował astronomię na Uniwersytecie Wrocławskim. W PWSSP (obecne ASP) we Wrocławiu studiował w latach 1978-83 (dyplom uzyskał w 1983 r.). Od 1989 r. zatrudniony na swojej macierzystej Uczelni. Od 2012 r. profesor zywczajny. W lata 1996-99 prodziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz członek Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, w latach 2005-08 dziekan tego wydziału. W latach 1997-2008 kierował Niestacjonarnymi Studiami Wieczorowymi, a w latach 2003-09 i od 2012 do chwili obecnej kierownik Studiów Niestacjonarnych Zaocznych na swoim wydziale. Od ukończenia studiów zrealizował około 40 wystaw indywidualnych oraz wziął udział w przeszło 60 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego dorobek plastyczny zamyka się w kilkunastu cyklach malarskich i rysunkowych. Zrealizował również cykl scenograficzny, dwie instalacje oraz kilka cykli multimedialnych. W 1985 roku otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Młodych "Droga i Prawda", zorganizowanej w kościele św. Krzyża we Wrocławiu. W latach 1989-90 współpracował z wrocławskim magazynem kulturalnym "Że", gdzie opublikował kilkanaście tekstów, głównie w ramach stałej rubryki "Szkice o sztuce". W latach późniejszych publikował między innymi w "Formacie", "Dyskursie" oraz wydawnictwach poświęconych wystawom. W latach 1991-92 był stypendystą The Pollock-Krasner Fiundation, inc. USA. W 2012 eoku wydał eksperymentalną książkę-album pos tytułem "Historia naturalna czyli patyczki Pana Boga", będącą jego literackim debiutem. W latach 2013-16 napisał powieść "&", opublikowaną w grudniu 2016 przezs wydawnictwo Arch2pelag, działające w ramach OKiS we Wrocławiu
 • Aleksandra Zielińska
  Bura i szał

  Aleksandra Zielińska – autorka powieści „Przypadek Alicji” (W.A.B. 2014), nominowanej do Nagrody Conrada za debiut. Pisarka, tłumaczka, ilustratorka. Publikowała opowiadania m.in. w miesięczniku „Znak”. Jej proza była tłumaczona na czeski, niemiecki oraz ukraiński. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.
 • Mickey Okrent
  Welon Weroniki

  Mickey Okrent – pisarka polska. Literatura poniekąd obca. W „Welonie Weroniki”, będącym jej pierwszą opublikowaną powieścią, M. Okrent eksploruje swoistą terra incognita w polskiej prozie. Jej bohaterki wkraczają w strefę niczyją, w której przenikają się kultury i języki, następuje zderzenie różnych tradycji i tabu, i gdzie za drogowskazy służą przykazania i afirmacje zdające się nawzajem wykluczać. Autorka publikowanych pod pseudonimami opowiadań psychologiczno-obyczajowych. Opisuje kameralne rodzinne dramaty i skomplikowane związki, ukazuje ludzi uwikłanych w konflikty lojalności i postawionych przed kluczowymi wyborami. Swoich bohaterów M. Okrent traktuje z niezmiennym współczuciem. Autorka gry edukacyjno-terapeutycznej. Pasjonatka języków obcych i podróży śladami ulubionych pisarzy, artystów i muzyków.
 • Piotr Machul
  Ultimatum

  Piotr Machul - ur. 29 czerwca 1972 r. w Puławach. Ukończył polonistykę i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. jest też absolwentem Akademii Praktyk Teatralnych przy Teatrze Gradzienice Włodzimierza Staniewskiego. Laureat Nagrody Głównej VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza (2016). Główną nagrodą w tym konkursie jest wydanie debiutanckiej książki poetyckiej - tak zmaterializował się tomik "Ultimatum". Machul dwukrotnie nominowany był też do Nagrody Głównej OKP im. Jacka Bierezina (2014, 2015). Wiersze publikował m.in. w pismach "Akcent", "Arterie", "Kartki", "Teka Puławska", "Twórczość" i "W drodze". Pisze również opowiadania i scenariusze. Pracuje jako dziennikarz. Mieszka w Warszawie, w mieszkaniu, które kiedyś zajmowało małżeństwo poetów - Anna Kamieńska i Jan Śpiewak. To mieszkanie wypatrzył z żoną na wieczornym spacerze. Było na sprzedaż. Wierzy, że to nie był przypadek.
 • Tomasz Białkowski
  Rausz

  Tomasz Białkowski - prozaik. Przez lata redaktor działu prozy w magazynie literacko-kulturalnym "Portret". Autor dziewięciu powieści m.in. "Zmarzlina", "Teoria ruchów Vorbla", "Pogrzeby", "Powróz" oraz zbioru opowiadań "Leze" i sztuki teatralnej "Drzewo". Jego twórczość bywa zaliczana przez krytykę do nurtu "czarnego psychologizmu". Publikuje również z powodzeniem powieści sensacyjne. Laureat kilku wyróżnień. Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i stypendystą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
 • Salcia Hałas
  Pieczeń dla Amfy

  Salcia Hałas - urodziła się w Przemyślu, miesiąc po maturze wyjechała stamtąd do Gdańska. Mówi o sobie: "ukończyłam filologię polską, bo lubię czytać książki - i zaoczną szkołę ogrodniczą, bo lubię kopać w ogródku". Napisała książkę z bajkami dla dzieci i podpisała umowę wydawniczą, niestety wydawnictwo upadło, co skłoniło autorkę do porzucenia marzeń o zostaniu pisarką. Zajęła się realizają marzeń związanych z ogrodnictwem, którym z powodzeniem zajmuje się od 14 lat. Realizuje się także w wolontariacie w świetlicy środowiskowej. Zajmuje się street artem i pisaniem. „Pieczeń dla Amfy” to jej debiutancka powieść. Autorka prawdopodobnie najpiękniejszej, jednozdaniowej biografii: "Lubię swoje życie."
 • Monika Sznajderman
  Fałszerze pieprzu

  Monika Sznajderman - antropolog kultury; stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Autorka książek "Zadra. Mitologia dżumy, cholery i AIDS", "Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej" oraz "Błazen. Maski i metafory". Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Urodzona w Warszawie, mieszka w Beskidzie Niskim. Żona, matka, babka.
 • Maciej Sieńczyk
  Wśród przyjaciół

  Maciej Sieńczyk - ur. 1972, polski rysownik, ilustrator, twórca komiksów. Związany z miesięcznikiem "Lampa" oraz Galerią Raster. Zilustrował m.in. trzy książki Doroty Masłowskiej, "Filtry" Adama Wiedemanna i wznowienie "Lubiewa" Michała Witkowskiego. Wydawnictwo Lampa i Iskra Boża wydało jego albumy autorskie - "Hydriola", "Wrzątkun" oraz "Przygody na bezludnej wyspie". Ten ostatni znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike. "Wśród przyjaciół" to jego debiut prozatorski.
 • Anna Janyska
  To nie jest opowieść dla młodych ludzi

  Anna Janyska - scenarzystka, dramaturg, pisarka, poetka i tłumaczka poezji i procy czeskiej na język polski. Urodziła się w Warszawie, studiowała na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Dużą część życia spędziła w Czechach. W Pradze publikowała w czasopismach literackich poezję pisaną w języku czeskim. Po czesku napisana też książkę dla dzieci, przetłumaczoną na język polski ("Ja-Czarodziej").
 • Ewa Rajewska
  Domysł portretu

  Ewa Rajewska - literaturoznawczyni, translatorka i tłumaczka, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, gdzie kieruje specjalnością przekładową na polonistycznych studiach magisterskich. Opublikowała m.in. "Dwie wiktoriańskie chwile w Troi, trzy strategie translatorskie. Alice's Advantures in Wonderland i Through the Looking Glass Lewisa Carrolla w przekładach Macieja Słomczyńskiego, Roberta Stillera i Jolanty Kozak" (2004), "Stanisław Barańczak - poeta i tłumacz" (2007); we współpracy z prof. Edwardem Balcerzanem opracowała drugie, rozszerzone wydanie antologii "Pisarze polscy o sztuce przekładu" (2007). W tandemie z prof. Ewą Kraskowską redaguje kolektywne przekłady dokonywane przez swoich studentów - wydały już "Mityngi mysli" Davida Damroscha (2011), "Narratologię. Wprowadzenie do teorii narracjki" Mieke Bal (2012), a także "Wydziałowe wieże. Powieść uniwersytecką i jej źródła (cierpień)" Elaine Showalter (2015) oraz "Literaturę w życiu Rity Felski" (2016). Sama tłumaczyła m.in. Hanifa Kureichi, Alana Bennetta, D.J. Enrighta, Kennetha Burke'a i Ewę Stachniak. Ostatnio zajmuje się twórczością translatorską polskich poetek ubiegłego stulecia oraz twórczością poetek obcojęzycznych, włączoną do naszej dwudziestowiecznej literatury rodzimej za pośrednictwem przekładu.
 • Krzysztof Siwczyk
  Jasnopis

  Krzysztof Siwczyk - "poetycki głos pokolenia MTV", urodził się w 1977 w Knurowie, mieszka w Gliwicach, studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Autor książek poetyckich o eseistycznych. Za tom "Dzikie Dzieci" (1995) otrzymał m.in. nagrodę miesięcznika "Czas Kultury" za najlepszy poetycki debiut roku. Za ton "Dokąd bądź" (2014) otrzymał Nagrodę Fundacji Kościelskich
 • Adam Kaczanowski
  Co jest nie tak z tymi ludźmi?

  Adam Kaczanowski - urodzony 1976 r. w Poznaniu. Poeta, prozaik, performer. Opublikował trzy powieści ("Bez końca", "Awersja", "Topless") oraz tomy wierszy "Powieka", "Życie przed śmiercią", "Stany", "Sośnicki. Szary człowiek", "Nowe zoo", "Szkielet małpy/Szept", "Happy end". Debiutował w prasie literackiej w połowie lat dziewięćdziesiątych, jego teksty były publikowane m.in. w "Nowym Nurcie", "brulionie", "Czasie kultury", "FA-arcie", "Opcjach", "Kresach". W 2000 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki w kategorii literatura. Jego debiutancka powieść "Bez końca" została w 2006 roku wybrana przez Instytut Książki do reprezentowania literatury polskiej na Festiwalu Pierwszej Powieści w Kilonii. Obecnie mieszka w Warszawie.
 • Adam Wiedemann
  Metro na Żerań

  Adam Wiedemann - urodzony w 1967 roku poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Odrze", "Kresach", "Nowym Wieku", "Czasie kultury". Był stałym felietonistą w "Res Publice Nowej" i "Przekroju". W 2008 roku otrzymał Nagrodę Literacką "Gdynia" w kategorii poezja za tom poetycki "Pensum". Laureat Nagrody im. Kościelskich (1999 r.), trzykrotnie nominowany do nagrody "Nike".
 • Adam Wodnicki
  Lekcja łaciny

  Adam Wodnicki - urodzony w 1930 r. Profesor sztuki. Długoletni pedagog ASP w Krakowie, dziekan i prodziekan tej uczelni. Tłumacz literatury francuskiej, głównie poezji. Przetłumaczył na język polski wszystkie dzieła poetyckie Saint-Johna Persea, Yvesa Bonnefy, Edmonda Jabesa. Tłumaczył także prozę Juliena Gracqa, Patrica Roegiersa, Simone Weil.
 • Adrian Sinkowski
  Raptularz

  Adrian Sinkowski - Poeta, publicysta. Redaktor kwartalników "Fronda Lux" oraz "Wyspa". Publikował m.in. w pismach: "Akcent", "Bliza", "Czas Kultury", "Kresy", "Kultura Liberalna", "Odra", "Pogranicza", "Pressje", "Topos", "Twórczość", "Więź", "Zeszyty Literackie". Autor, a potem uczestnik programu o książkach "W czuły punkt" emitowanego w Foksal Eleven. Stypendysta miasta stołecznego Warszawy (2013 r.). Laureat projektu "Połów" (2011 r.), wyróżniony w konkursie Dolina Kreatywna (2008 r.). Pracuje w Teatrze Baj w Warszawie.
 • Aleksander Wenglasz
  Zdjęcie inaczej zabić

  Aleksander Wenglasz - urodzony w 1981 roku we Wrocławiu. Prozaik, publicysta, autor scenariusz filmowych, tekstów dramaturgicznych. Współtwórca fanzinu "OnFire" poświęconego twórczości Nicka Cave'a oraz Einstürzende Neubauten. Zwycięzca w konkursie na najlepsze opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (2008 r.). Nominowany do Nagrody Kulturalnej "Gazety Wyborczej - Wrocław" wARTo w kategorii Literatura (2010 r.). Publikacje m.in. w antologii "Swoją drogą" (2011 r.), "Lampie", "FA-arcie", "Odrze", "Ricie Baum", "WrocLife". Współtwórca audiowizualnego opowiadania "Brazylia" (2011 r.), Autor adaptacji scenicznej "Kiedy huragany nie miały imion" na podstawie prozy Brunona Schulza (2012 r.).
 • Alicja Bykowska-Salczyńska
  Cno

  Alicja Bykowska-Salczyńska - poetka, pisarka, autorka słuchowisk radiowych, urodziła się 11 września 1953 roku w Ostródzie. Absolwentka Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu, nauczycielka, animatorka kultury. W latach 2007-2014 prezes olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Opublikowała tomy poezji: "W przerwie pomiędzy światem a zabawką" (1980), "Traktat o lalkach" (1990), "Autobus do Mokin" (1992), za który otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, "Jeziora wewnętrzne" (1994), "Kamienny ogród. Relacje liryczne z podróży do Bretanii" (1996), "Wiersze wybrane" (1999), "Opowieści z litoralu" (2000), "Śnieżnik. Wiersze elektroniczne" (2005). Jest autorką wielokrotnie nagradzanych w konkursach zamkniętych II Programu Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS słuchowisk radiowych ("Sceny miłosne z Warmii i Mazur", "Baby pruskie", "Okieneczko na ubojnię", "Dzień Mokradeł", "Gdzie jest ten tani kupiec" - Grand Prix i nagroda za scenariusz na festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie), które reprezentowały Polskie Radio w konkursach Prix Italia oraz Prix Europa. Współpracuje z Wspólnotą Kulturową "Borussia".
 • Alojzy Lysko
  Duchy wojny w przekleństwie kalectwa

  Alojzy Lysko - pisarz, publicysta, znawca historii i kultury Górnego Śląska. Urodzony w 1942 roku w Bojszowach. Autor setek artykułów i prac literackich opublikowanych w pismach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Redaktor gazet lokalnych i zakładowych, kalendarzy książkowych. Opublikował kilkanaście książek o tematyce górniczej, regionalnej i historycznej, wśród których dużą popularnością cieszył się cykl "Duchy wojny" pisany w języku śląskim, podejmujący problem dziesiątek tysięcy Górnoślązaków wcielonych do armii niemieckiej. Tom 6 zgłoszony do konkursu podejmuje próbę przedstawienia tragicznego losu żołnierzy Wermachtu - Górnoślązaków okaleczonych na wojnie.
 • Bianka Rolando
  Pascha

  Bianka Rolando - poetka, artystka sztuk wizualnych, współpracuje z Galerią Foksal, Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Galierią Leto. Za debiut prozatorski "Rozmówki włoskie" wyróżniona Medalem Młodej Sztuki w dziedzinie literatury. Za debiut poetycki "Biała książka" została uhonorowana Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Autorka poematu "Modrzewiowe korony" oraz zbioru próz poetyckich "Podpłomyki". Opublikowała także "Małą książkę o rysunku" i tomik poezji "Łęgi". Mieszka i pracuje w Poznaniu.
 • Cezary Maciej Ostrowski
  Las wieloryb

  Cezary Maciej Ostrowski - urodzony w 1962 w Brzegu nad Odrą, tłumacz, eseista, dziennikarz. Artysta wizualny i fotograf. Działacz społeczny i aktywista Creative Commons. Współtwórca wirtualnego świata Second Life w drugiej połowie pierwszego dziesięciolecia XXI wieku. Kompozytor, założyciel awangardowej grupy muzycznej Bexa Lala. Autor powieści kryminalnej, w której ginie Marcin Świetlicki, zatytułowanej "Śmierć w Misiu". Żyje i tworzy w Poznaniu. Aktualnie pełni funkcje dyrektora Instytutu Badań Przyszłości, ministra kultury Surlandii oraz sekretarza stanu w gabinecie rządu Flandrensis. Jest także wydawcą portalu kulturalnego kulturaupodstaw.pl i założycielem kolekcji sztuki Kuchni Centralnej.
 • Dorota Filipczak
  Wieloświat

  Dorota Filipczak - urodzona w 1963 roku w Łodzi. Autorka sześciu tomików: "W cieniu doskonałej pomarańczy" (Łódź: Stowarzyszenie im. K.K. Baczyńskiego, 1994 r.), "Trzecie skrzydło anioła" (Łódź: Wydawnictwo Biblioteka, 1995 r.), "Orfeusz na ginekologii" (Łódź: Wydawnictwo Biblioteka, 1997 r.), "Ostrzyciel noży na jawie" (Łódź: Tygiel Kultury, 2004 r.), "K+M+B" (Rzeszów: Fraza, 2009 r.), "Wieloświat" (Sopot: Topos, 2016 r.). Jej wiersze ukazywały się także na łamach pism: "Twórczość", "Tygiel kultury", "Fraza", "Topos", "Nowa Okolica Poetów". Jako tłumaczka publikowała, m.in.: w "Literaturze na świecie" i we "Frazie". Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pracuje na stanowsiku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego.
 • Eliza Segiet
  Chmurność

  Eliza Segiet - absolwent Wydziału Filozofii, studiów podyplomowych Wiedzy o Kulturze i Filozofii oraz Stadium Literacko Artystycznego przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka została doceniona podczas II Międzynarodowego Festiwalu Literackim Pero Živodraga Živkovića.
  Rozdarta pomiędzy poezją, a dramatem. Lubiąca spoglądać w chmury, ale twardo stąpająca po ziemi. Autorka tomów wierszy: "Romans z sobą" (2014 r.), "Myślenie miraże" (2014 r.), "Chmurność" (2016 r.) oraz monodramu "Prześwity" (2015 r.). Jej najnowsze dzieło to drugi utwór dramatyczny "Tandem" (2017 r.)
 • Eliza Elżbieta Tabakowska
  Nie-pełna pustka

  Elżbieta Tabakowska - emerytowana profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Anglistka, specjalistka w dziedzinie językoznawstwa kognitywnego i teorii przekładu. Założycielka i wieloletnia kierowniczka katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową. Jest autorką przekładów między innymi Normana Daviesa, Thomasa Mertona, Leonore Fleischer.Rozdarta pomiędzy poezją, a dramatem. Lubiąca spoglądać w chmury, ale twardo stąpająca po ziemi. Autorka tomów wierszy: "Romans z sobą" (2014 r.), "Myślenie miraże" (2014 r.), "Chmurność" (2016 r.) oraz monodramu "Prześwity" (2015 r.). Jej najnowsze dzieło to drugi utwór dramatyczny "Tandem" (2017 r.)
 • Ewa Jarocka
  Nie ma dobrych ludzi

  Ewa Jarocka - urodzona w 1980 roku. Z wykształcenia nauczycielka plastyki. Wydała kilka e-booków, m.in. "Placki" w Wydawnictwie Nowy Świat. Absolwentka krakowskiej Szkoły Pisarzy. Finalistka XI Międzynarodowego Konkursu Opowiadania. Ewa Jarocka zabrała się za pianie wierszy w sposób, do jakiego tęskniliśmy. Podstawową kategorią jest dla niej "szczerość", do bólu, do granic przyzwoitości.
 • Ewa Olejarz
  Wszystko jest inaczej

  Ewa Olejarz - urodzona w 1974 roku. Finalistka kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. III-V OKP o Granitową Strzałę oraz XVII OKP im. Jacka Bierezina. Laureat XXII Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka oraz XI Otwartego Turnieju Jednego Wiersza o Srebrną Monetę K. I. Gałczyńskiego. Laureatka II edycji Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na książkę poetycką. Finalistka konkursu na najlepsze polskie opowiadanie roku 2014 organizowanego przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Pisze artykuły historyczne, opowiadania, poezję. Publikowała m.in. w "Opolskicj Konfrontacjach Historycznych", "Zeszytach Gliwickich", "Śląsku", "Akancie", "Arteriach", "Cegle", "Migotaniach" i "Toposie". Autorka "Milczenia placu zabaw" (Biblioteka "Toposu", 2015 r.), "Pfu" (Fundacja Duży Format, 2015 r.). Mieszka w Zabrzu.
 • Grzegorz Hetman
  Putzlaga i inne wiersze

  Grzegorz Hetman - urodzony w 1978 roku, do matury mieszkał w Lubinie. We Wrocławiu mieszkał od rozpoczęcia studiów w Instytucie Filologii Polskiej. Równocześnie pracował jako korektor w wielu polskich wydawnictwach. Był jednym z założycieli kwartalnika literackiego "Red", w którym w latach 2006-2008 zajmował się działem poetyckim i prowadził działalność krytycznoliteracką (poza tym, teksty o podobnym charakterze publikował m.in. w "Odrze", "Toposie", "Twórczości" i "FA-arcie"). Od 2011 roku jest korektorem w polskim dziale tłumaczeń w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu.
 • Jacek Gutorow
  Wygnani z raju

  Jacek Gutorow - urodzony w 1970 roku. Poeta, krytyk, tłumacz. Pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Laureat Nagordy im. Ludwika Frydego (2003 r.). Wydał ostatnio to wierszy "Inne tempo" (2008 r.) oraz przekłady Wallace'a Stevensa "Żółte popołudnie" (2008 r.). W 2017 roku ukaże się jego książka poetycka "Nad brzegiem rzeki. Wiersze z lat 1990-2010". Mieszka w Opolu.
 • Jacek Napiórkowski
  Święto

  Jacek Napiórkowski - urodzony w 1966 roku poeta, prozaik, eseista, redaktor naczelny "Nowej Okolicy Poetów". Wydał 9 tomów poezji, m.in. "Wiersze nowojorskie", "Podróż na Trąbie", "Głupota krajobrazu", "Podwójne życie zegarów (wybór z lat 1985-2010)" oraz tom opowiadań "Krótki, daremny bieg Tarzana". Jego wiersze tłumaczono na języki: włoski, angielski, hiszpański, chorwacki. Przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie ukończył studia. Uczestnik I Festiwalu im. Zbigniewa Herberta w Warszawie, a także prestiżowych w Europie festiwali literackich w Mediolanie i w Gavoi na Sardynii, gdzie reprezentował Polskę.
 • Jacek Podsiadło
  Włos Breguela

  Jacek Podsiadło - urodzony w 1964 roku w Szewnej koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Przez pewien czas pracował w ostrowieckiej Hucie im. Marcelego Nowotki. Gdy zrezygnował z pracy, włóczył się przez pięć lat po Polsce. W latach osiemdziesiątych sympatyzował z pacyfistycznym i ekologicznym ruchem "Wolność i Pokój". Jest laureatem nagród literackich: Brulionu Poetyckiego (1992 r.), nagrody im. Georga Trakla (1994 r.), Nagrody Kościelskich (1998 r.), Nagrody Miłosza (2000 r.), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" (2015 r.) oraz Nagrody im. Wisławy Szymborksiej (wspólnie z Romanem Honetem, 2015 r.). Czterokrotnie nominowany do Nagrody "Nike", a za debiut prozatorskich do Nagrody Gdynia. Jego poezję tłumaczono na większość języków europejskich. Jest twórcą i redaktorem internetowego Domowego Radia "Studina".
 • Janusz Drzewucki
  Rzeki Portugalii

  Janusz Drzewucki - urodzony w 1958 roku w Kruszwicy. Poeta, krytyk literacki, dziennikarz i wydawca. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1982-1984 był asystentem w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1984-1989 roku pracował w Wydawnictwie "Pomorze" w Bydgoszczy. Od 1990 mieszka i pracuje w Warszawie. Dziennikarz: "ITD" (1990 r.), "Nowej Europy" (1992-1993 r.), i "Rzeczpospolitej" (1993-2005 r.). Od 2000 roku jest stałym współpracownikiem magazynu literackiego "Książki", a od 2011 roku - Kwartalnika "Wyspa". W latach 2005-2012 był redaktorem naczelnym Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik".
  Od roku 1983 publikuje regularnie na łamach miesięcznika "Twróczość", a od roku 1996 jest redaktorem działu poezji w "Twórczości". Od 2013 roku pracuje na rzecz Zakładów Rękopisów Biblioteki Narodowej.
  Opracował i wydał wybory poezji oraz prozy: Juliusza Słowackiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Mari Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Stanisława Grochowiaka oraz Edwarda Stachury. Opatrzył krytyczno-literackimi wstępami tomy poezji: Adama Ziemianina, Andrzeja Warzechy, Krzysztofa Lisowskiego, Adama Ochwanowskiego, Roberta Mielhorskiego i Stanisława Chyczyńskiego oraz posłowiem zbiór esejów Jerzego Pomianowskiego "Ruski miesiąc z hakiem".
 • Jarosław Mikołajewski
  Wędrówka Nabu

  Jarosław Mikołajewski - urodzony w 1960 roku poeta, tłumacz, eseista, publicysta, autor bajek. W latach 2006-2012 dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Tłumacz Dantego, Petrarki, Ungarettiego, Pavesego.
  "Wędrówka Nabu" zdobyła dotychczas wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY.Od roku 1983 publikuje regularnie na łamach miesięcznika "Twróczość", a od roku 1996 jest redaktorem działu poezji w "Twórczości". Od 2013 roku pracuje na rzecz Zakładów Rękopisów Biblioteki Narodowej.
  Opracował i wydał wybory poezji oraz prozy: Juliusza Słowackiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Mari Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Stanisława Grochowiaka oraz Edwarda Stachury. Opatrzył krytyczno-literackimi wstępami tomy poezji: Adama Ziemianina, Andrzeja Warzechy, Krzysztofa Lisowskiego, Adama Ochwanowskiego, Roberta Mielhorskiego i Stanisława Chyczyńskiego oraz posłowiem zbiór esejów Jerzego Pomianowskiego "Ruski miesiąc z hakiem".
 • Joanna Żabnicka
  Ogrodnicy z Marly

  Joanna Żabnicka - poetka o ciągotkach teatralnych, publikowała m.in. W "Arteriach", "Czasie kultury", "Dwutygodniku.com", "Tygodniku powszechnym", "Wakacie", "Zeszytach poetyckich" oraz w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2011, w którym mieści się jej arkusz "Tymczasem". Pomysłodawczyni i prowadząca spotkania z cyklu Poezja naStanie w jednej z poznańskich księgarń. Lubi zmyślać."Wędrówka Nabu" zdobyła dotychczas wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY.Od roku 1983 publikuje regularnie na łamach miesięcznika "Twróczość", a od roku 1996 jest redaktorem działu poezji w "Twórczości". Od 2013 roku pracuje na rzecz Zakładów Rękopisów Biblioteki Narodowej.
  Opracował i wydał wybory poezji oraz prozy: Juliusza Słowackiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Mari Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Stanisława Grochowiaka oraz Edwarda Stachury. Opatrzył krytyczno-literackimi wstępami tomy poezji: Adama Ziemianina, Andrzeja Warzechy, Krzysztofa Lisowskiego, Adama Ochwanowskiego, Roberta Mielhorskiego i Stanisława Chyczyńskiego oraz posłowiem zbiór esejów Jerzego Pomianowskiego "Ruski miesiąc z hakiem".
 • Kamil Zając
  Szepty i szyki

  Kamil Zając - poeta, autor tomiku "Pieśni Muniny Schwartz vel Adabisi", który został przetłumaczony na język angielski i opublikowany w prestiżowym amerykańskim kwartalniku "New Letters". Na jego podstawie powstał spektakl teatralny w Riverside w Kaliforni. Twórca grupy "Tkliwi nihiliści opanowujący pozycję dystansu" w portalu społecznościowym facebook. Prowadzi bloga http://wide-awake.tumblr.com/. Mieszka we Wrocławiu.
 • Karol Ketzer
  Pięszczoty

  Karol Ketzer - urodzony w 1986 roku na głębokich wodach prowincji. Niedoszły absolwent Politechniki Gdańskiej. Jedynak spod bliźniąt. Laureat oraz finalista konkursów poetyckich, z których wyróżnić należy przede wszystkim wygrany konkurs Poświatowskiej oraz finał konkursu Bierezina. Wiosną 2013 zadebiutował zbiorem opowiadań Czereśnie prosto z drzewa.
 • Krzysztof Gryko
  Rezonans

  Krzysztof Gryko – urodzony w 1974 roku, poeta, muzyk, tłumacz. Autor trzech tomów poezji: „Godziny szczytu” (Biuro Literackie, Legnica 2002 r.), „Poślizg” (WBPiCAK, Poznań 2010 r.) oraz „Rezonans” (Dom Literatury, Łódź 2016 r.) oraz przekładu z hiszpańskiego powieści Francesca Mirallesa „Retrum. Kiedy byliśmy martwi” (Nasza Księgarnia, 2011 r.). W 2000 roku nominowany do nagrody głównej w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina. Autor projektów muzycznych w dwóch zespołach: „Basra” i „Ludzie”. Mieszka w Krakowie.
 • Krzysztof Lisowski
  Zamróz

  Krzysztof Lisowski - urodzony w 1954 roku w Krakowie, poeta, eseista, redaktor, felietonista. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Clubu. Wykładał w szkole creavite writing Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od debiutu w 1975 r. opublikował blisko 30 książek. Ostatnio wydał m. in. tomy wierszy Wiersze i między wierszami (2009 r.), Poematy i wiersze do czytania na głos (2013 r.) oraz zbiory esejów podróżnych i prozu - Greckie lustro (2011 r.), Czarne notesy (2012 r.). W 2014 roku za Poematy i wiersze... otrzymał Nagrodę Poetycką im. Bednarczyków, a w 2015 roku został odznaczony przez minister Małgorzatę Omilianowską medalem Gloria Artis. Mieszka w Krakowie.
 • Krzysztof T. Dąbrowski, Michał Drzazga
  Orgazmokalipsa

  Krzysztof T. Dąbrowski - autor sześciu książek: "Naśmierciny", "Anima vilis", "Grobbing", "Z życia dr. Abble", "Anomalia" i "Orgazmokalipsa". Wróg zieleni - je wszystko, co roślinne, nałogowy wegetarianin. Kręcił z Anną Muchą... znaczy się nakręcili z nią film ( "Anioł"), na podstawie jednego z jego tekstów. Hoduje bicki, szprycując je betonem dla poprawnienia twardości. Lubi dobrze zjeść w towarzystie roznegliżowanych... {BIIIP CENZURA!}
  Michał Drzazga - na razie okryty tajemnicą.
 • Ks. Janusz Adam Kobierski
  Słowa na wygnaniu

  Ks. Janusz Adam Kobierski - urodził się w 1947 roku w Wólce Łysowskiej koło Siedlec. W 1977 roku ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. W 1981 roku wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. W 1987 roku ukończył studia filozoficzno-teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Święcenia kapłańskie przyjął w Lublinie w 1987 roku z rąk Papieża Jana Pawła II.
  W 1978 roku ukazał się jego debiutancki tomik "Zza siódmej skóry". W latach 90. ukazały się kolejne tomiki. Do 2014 roku wydał 21 książek poetyckich, w tym wznawiane wybory wierszy, które świadczą o popularności jego poezji. Przychylnie o poezji Kobierskiego wypowiadali się m.in.: Zbigniew Bieńkowski, Anna Kamieńska, i ks. Jan Twardowski, który napisał wstęp do pierwszego wyboru wierszy "Wyrok dożywotni". Tomik "Cierpkie wino życia" został uznany za najciekawszą książkę poetycką 2017 roku przez Kapitułę Literacką im. ks. Jana Twardowskiegoi i otrzymał główną nagrodę. W 2012 roku za wybór wierszy biblijnych został wyróżniony w konkursie "Feniks 2013" w ramach XIX Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Strona internetowa: www.januszkobierski.pl
 • Leszek Engelking
  Suplement

  Leszek Engelking – urodzony 2 lutego 1955 roku w Bytomiu, poeta, nowelista, tłumacz, literaturoznawca i krytyk. Zatrudniony w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył (1979 r.) filologię polską (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Warszawskim. Od roku 1984 do 1995 pracował w redakcji „Literatury na Świecie”. Wykładał historię literatury czeskiej oraz historię filmu czeskiego i słowackiego na UW (1997-1998 r.). Był gościnnym wykładowcą na Uniwersytecie F. Palackiego w Ołomuńcu. Doktorat obronił w 2002 r. W 2013 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Ogłosił książkowo siedem tomów wierszy oraz ich wybór zawierający również utwory nowe, tom krótkich form prozatorskich, jak również popularne monografie „Vladimir Nabokov” (1989 r.) i „Podivuhodnỳ podvodnik. Vladimir Nabokov” (1997 r., w języku czeskim), tom szkiców o literaturze czeskiej „Surrealizm, underground, postmodernizm” (2001 r.), pracę „Codzienność i mit. Poetyka, programy i historia Grupy 42 w kontekstach dwudziestowiecznej awangardy i postawangardy” (2005 r.), obszerną monografię „Chwyt metafizyczny. Vladimir Nabokov – estetyka z sankcją wyższej rzeczywistość” (2012 r., z datą 2011 r.) oraz monograficzny tom szkiców „Nowe mity. Twórczość Jáchyma Topola” (2016 r.). Ukazały się również dwa wybory jego wierszy w tłumaczeniu na czeski. Obecnie pracuje nad książką „Bytom w literaturze”.
  Książka „Suplement” uzyskała wraz ze wcześniejszym tomem „Muzeum dzieciństwa” (2011 r., dylogia poetycka) Nagrodę Prezydenta Bytomia „Muza 2016”.
 • Maciej Mazurek
  Nadchodzi burza

  Maciej Mazurek - urodzony w 1963 roku, malarz, poeta, krytyk sztuki, publicysta. Ukończył liceum plastyczne, polonistykę i historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał na Akademii Muzycznej, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i ASP w Warszawie. W latach 2006-2011 pracował w TVP Kultura. Był redaktorem naczelnym kwartalnika "Arttak-Sztuki Piękne". Publicysta portalu wPolityce, Gazeta Polska Codziennie, członek zespołu "Teologii Politycznej". Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, wielu esejów o sztuce, omówień, recencji i wywiadów. Opublikował tomiki wierszy "Niejasna obietnica odmiany losu" (1989 r.), "Poezja, filozofia i sposoby zabijania ryb" (1996 r.), "Światła nad rzeką" (2010 r.). Autor monografii "Mierzejewscy" (2004 r.).
 • Maciej Melecki
  Inwersje

  Maciej Melecki - urodzony 1969 roku. Autor dziewięciu książek poetyckich, m.in. "Bermudzkie historie" (2005 r.), "Zawsze wszędzie indziej - wybór wierszy" (2008 r.), "Przester" (2009 r.), "Szereg zerwań" (2011 r.), "Pola toku" (2013 r.) oraz arkusza poetyckiego "Podglad zaniku" (2014 r.). Mieszka w Mikołowie.
 • Maciej Robert
  Nautilus

  Maciej Robert - urodzony w 1977 roku, autor pięciu książek poetyckich. "Pora deszczu" (2003 r.), "Puste pola" (2008 r.), "Collegium Anatomicum" (2011 r., Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek), "Księga meldunkowa" (2014 r., nominacja do Nagrody im. W. Szymborskiej), "Nautilus" (2016 r.) i jednej krytycznej "Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala." (2014 r.) Jego wiersze tłumaczone były na język angielski, arabski, chorwacki, hiszpański, niemiecki, serbski, ukraiński i węgierski. Współpracownik "Polityki" i "Nowych Książek". Prowadzi poświęcony literaturze środkowoeuropejskiej blog "Czytam Centralnie". Łodzianin.
 • Marcin Ostrychacz
  Ruje i wyciszenia

  Marcin Ostrychacz - urodzony w 1983 r. w Białymstoku. Laureat Konkursu Poetyckiego im. Klemensa Janickiego za książkę "Zamiatając pod wiatr" (2013 r.). Mieszka w Poznaniu.
 • Marcin Tomczak
  Weno wej!

  Marcin Tomczak – urodzony w 1985 roku, poeta i prozaik, badacz Kurpiowszczyzny, z wykształcenia historyk. Pochodzi z Gleby na Kurpiach, obecnie mieszka w Ostrołęce. Wydał prozę „Wróżda” (Cieszyn 2015 r.) oraz książkę poetycką „Weno wej!” (Łódź/Kadzidło 2016 r.), wyróżnioną w konkursie im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Zdobywca nagród i wyróżnień w wielu konkursach poetyckich i literackich, m.in.: im. Jacka Bierezina, im. C.K. Norwida, im. J. Różewicza, im. D. Maliszewskiego. Jego Teksty różnego rodzaju można znaleźć m.in. w: „Arteriach”, „Inter-”, „Przydrożach”, „Poezji dzisiaj”, „Roczniku Mazowieckim”, „Zeszytach Naukowych OTN”, „Parnasiku”, „Rozmaitościach Ostrołęckich”, „Kurpiach” oraz w wielu pracach zbiorowych i almanachach.
  Projekt tomu „Weno wej!” uzyskał nagrodę specjalną w XXI OKP im. Jacka Bierezina.
 • Maria Lewińska
  Analfabeci

  Maria Lewińska - publicystka i pisarka urodzona w Warszawie. Ukończyła Wydział Dziennikarski na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w dziale literackim Polskiego Radia. W 1958 r. wyemigrowała do Izraela, stale współpracowała z polskojęzycznym tygodnikiem "Nowiny-Kurier". W 1997 r. w Tel Avivie ukazała się jej pierwsza książka pt. "Z moich trzech groszy reszta".Projekt tomu „Weno wej!” uzyskał nagrodę specjalną w XXI OKP im. Jacka Bierezina.
 • Mirosław Dzień
  Gościna

  Mirosław Dzień - urodzony 2 1965 roku w Bielsku-Białej, poeta, eseista, krytyk literacki, profesor Akademii Techniczon-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Autor siedmiu tomów wierszy: "Trzy zdania z Lacana" (1991 r.), "Jeżeli dobro" (1992 r.), "Koła wewnętrznych kół" (1997 r.), "Cierpliwość" (1998 r.), "Światło w szklance wody" (2008 r.), "Linia" (2013 r.), "Axis mundi" (2014 r.) - dwie ostatnie nominowane do Nagrody Orfeusza im K.I. Gałczyńskiego, oraz nagrody im. Ks. Jana Twardowskiego. Autor wielu szkiców, artykułów i manifestów literackich (publikowanych na łamach "Kresów" i "Toposu") oraz dwóch obszernych rozpraw naukowych - "Człowiek w perspektywie eschatologicznej w poezji Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza. T. I-II" (2010 r.) i "Motywy eschatologiczne w poezji Zbigniewa Herberta, t. I-II" (2014 r.). Wiersze zamieszczał w wielu antologiach, również zagranicznych, a także w najważniejszych periodykach literackich w kraju. Tłumaczony na hiszpański i słowacki. Mieszka w Bielsku-Białej.
 • Paulina Korzeniewska
  Pogodna biel dobrego samopoczucia

  Paulina Korzeniewska – urodzona 1989 roku, poetka, tłumaczka, filolog angielski. Wydała arkusz poetycki „Tu można tylko latać” (2006 r.) i zbiór wierszy „Usta Vivien Leigh” (2011 r.), za który otrzymała nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i wyróżnienie Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. Wiersze publikowała m.in. w „Toposie”, „Zeszytach Poetyckich”, „Odrze”, „Pro Libris” i „sZAFie”. Mieszka w Zielonej Górze.
  Książka „Pogodna biel dobrego samopoczucia” została nominowana do Lubuskiego Wawrzynu 2017 w kategorii Literatura.
 • Piotr Gajda
  Śruba Archimedesa

  Piotr Gajda – urodzony w 1966 roku, poeta, autor książek poetyckich „Hostel” (Łódź 2008 r.), „Zwłoka” (Łódź 2010 r.), „Demoludy” (Mikołów 2013 r.), „Golem” (Mikołów 2014 r.) oraz „Śruba Archimedesa” (Łódź 2016 r.). Stały współpracownik Kwartalnika Literacko-Artystycznego „Arterie”. Współpracuje również z Gazetą Literacką „Migotania”.
 • Piotr Janicki
  13 sztuk

  Piotr Janicki - poeta, urodzony w 1974 r. w Białymstoku, obecnie mieszka w Supraślu. W 2006 r. wydał tom wierszy "Nadal aksamit". Za drugą książkę poetycką "Wyrazy uznania" (2014 r.) otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia 2015. Współautor portalu "Cyc gada", drukował wiersze w branżowych pismach. "13 sztuk" (2016 r.) to druga książka Janickiego wydana nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza.
 • Przemysław Owczarek
  Stojąc na jednej nodze

  Przemysław Owczarek – urodzony w 1975 roku, poeta, redaktor naczelny Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie”, dyrektor Domu Literatury w Łodzi; z zawodu antropolog kultury. W 2007 roku wydawnictwo „Zielona Sowa” opublikowało jego debiutancki tom poetycki „Rdza”, za który otrzymał III nagrodę na IV Festiwalu Złoty Środek Poezji (Kutno 2008 r.) i Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki (Poznań 2008 r.). Rok później opublikował tom prozy poetyckiej pt. „Cyklist” (Wydawnictwo Kwadratura), który w 2010 roku został nominowany do Nagrody Literackiej „Gdynia” i uhonorowany nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii książki poetyckiej. W 2011 roku wydał tom wierszy pt. „Pasja” (Wydawnictwo WBPicAK). W 2013 roku opublikował tom prozy poetyckiej i poematów „Miasto do zjedzenia” (Instytut Mikołowski), w 2015 roku książkę dla dzieci „Baśnie Eliany” (Dom Literatury w Łodzi), zaś w 2016 roku zbiór wierszy „Stojąc na jednej nodze” (Dom Literatury w Łodzi). Laureat Nagrody Otoczaka, przyznawanej przez Jerzego Suchanka (2012). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. Mieszka w Łodzi.
 • Radosław Jurczak
  Pamięć zewnętrzna

  Radosław Jurczak – urodzony w 1995 roku, poeta. Laureat XXI OKP im. Jacka Bierezina, w związku z tym faktem wydał „Pamięć zewnętrzną” (Łódź/Kraków 2016 r.). Publikowany (w „Wakacie” i „Arteriach”), studiuje (filozofię i kognitywistykę na UW), mieszka (w Łomiankach). Zajmuje się filozofią nauki i przetwarzaniem języka naturalnego.
 • Rafał Gawin
  Zachód słońca w Kurwidołach

  Rafał Gawin – urodzony w 1984 roku. Poeta, okazjonalnie krytyk, redaktor, korektor i sekretarka „Arterii”, konferansjer i reanimator kultury. Wydał arkusz „Przymiarki” (Wrocław 2009 r.) oraz książki poetyckie „Wycieczki osobiste/Code of Change” (Londyn/Gniezno 2011 r.) i „Zachód słońca w Kurwidołach” (Łódź 2016 r.). Tłumaczony również na język bułgarski, niemiecki, rosyjski, ukraiński i prawie francuski. Mieszka w Łodzi, gdzie pracuje jako instruktor w dziale programowym Domu Literatury. Prowadzi blog gawin.liberte.pl
 • Renata Senktas
  Clarity

  Renata Senktas – urodzona w 1979 roku. Poetka i tłumaczka. Wydała książki poetyckie „Bardzo” (2010 r., nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”) i „Clarity” (2016 r.). Publikowała m.in. w „Studium”, „Czasie Kultury”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Literaturze na Świecie” i antologii „Solistki” (2009 r.). Mieszka w Otwocku.
 • Romualda Szwyngel
  Powiedz Ameryce

  Romualda Szwyngel - historyk z wykształcenia i zamiłowania, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Jej pasje to także podróże, zarówno te dalekie, jak i te w głąb ludzkiej natury. Interesuje się etnografią, socjologią, a nade wszystko - historią sztuki, co przejawia się w postaci pasji do przywracania blasku starym przedmiotom. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, kiedy to publikowała na potrzeby dydaktyki.
 • Samantha Kitsch
  Konfiskata konfetti

  Samantha Kitsch – pseudonim literacki. Ukazało się siedem zbiorów poezji Smanathy Kitsch: „Bahama” (Obserwator, 1996 r.), „25 wierszy” (Mamiko, 2006 r.), „Helena” (Instytut Mikołowski, 2009 r.), „Ulubiony sport” (Instytut Mikołowski, 2011 r.), „wszystko jest kleptomania. Autoremiks” (Kwadratura, 2014 r.), „kolaże kolarzy” (Dom Literatury w Łodzi, 2014 r.) i „konfiskata konfetti” (Dom Literatury w Łodzi, 2016 r.). Wiersze Samanthy Kitsch publikowały m.in. „Odra”, „Akcent”, „Twórczość”, „Czas Kultury”, „Kwartalnik Artystyczny”, „elewator”, „Res Publica Nowa”, „Arterie” i „Wakat”.
 • Silvester Lavrik, Jacek Bierut
  Zu

  Silvester Lavrik - urodzony w 1964 r. Pisarz, poeta, scenarzysta, dramaturg, reżyser teatralny i filmowy, reżyser słuchowisk radiowych. Autor kilku powieści, ostatnio "Zu" (2011 r.) i "Naivne modlitby" (2013 r.) i ponad 30 dramatów, publikowanych i wystawianych na Słowacji, w Czechach, w Polsce, Serbii, Francji, na Węgrzech, w USA, Niemczech i Finlandii. Laureat Literackiej Nagrody Fund, Anasoft Litery, Perokresby, nagrody Ministra Kultury. Mieszka w Bratysławie.

  Jacek Bierut - urodzony w 1964 r. Prozaik, poeta. Wydał trzy tomy wierszy: "Igła" (2002 r., nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny i wrocławskiego oddziału SPP), "Fizyka" (2008 r.) i "Frak człowieka" (2011 r., nominacja do Silesiusa), oraz powieści: "PiT" (2007 r. nagroda Fundacji Kultury, nominacja do nagrody Cogito) i "Spojenia" (2009 r., nominacja do Nagrody Księgarzy "Witryna"). Współredaktor antologii "Rozkład jazdy, 20 lat literatury Dolnego Śląska po 1989 roku". Publikował w "Twórczości", "Odrze", "Czasie Kultury" i wielu innych pismach. Mieszka we Wrocławiu.
 • Sławomir Gowin
  Kraj poety

  Sławomir Gowin - urodzony w 1965 r. w Krośnie Odrzańskim, studiował na Uniwersytecie Warszawskim, mieszka i pracuje w Warszawie. Publikował jako dziennikarz, autor książek i scenariuszy.
 • Sławomir Matusz
  Te kości których nie połamali

  Sławomir Matusz - urodzony w 1963 roku w Sosnowcu. Poeta, eseista, krytyk literacki. Jest autorem tomików wierszy "Nie podaję nikomu ręki" (1985 r.), "Mistyka zimą" (1990 r.), "Szare mydło" (1993 r.), "Podtrzymanie, podniesienie" (1994 r.), "Wakacje" (1995 r.), "Przewrotka aniołów" (1999 r.), "Elegia transgeniczna" ("Transgenische Elegie", 2000 r.), "Mięśnie twarzy. Wybór wierszy" (1997 r.), "Serdeczna mammografia" (2003 r.), "Cycek Boży" (2007 r.), "5.31. Ojciec Konrad" (2008 r.), "Pieśni odejścia i powrotu" (2010 r.), "Cisza. Wybór wierszy 1983 - 2011" (2012 r.), "Piosenka o okienkach. Podwórko Szpilmana" (2014 r.) oraz tomu prozy "Narkoeseje" (2004 r.). Ponadto w 2014 roku ukazała się jego książka "Licznik Geigera. 20 najważniejszych współczesnych wierszy polskich w interpretacjach", a w 2016 "Podatek od nienapisanego wiersza. Wybór pism".
 • Stefan Wadzyński
  Ślady, kroki

  Stefan Wadzyński - urodzony 15 listopada w 1976 roku w Białymstoku. Prawnik, pracuje w Krakowie i Warszawie. Debiutował w 2014 roku tomem wierszy "Stygnące Litery". Swoje wiersze publikował m.in. w "Toposie" nr 2/2015 oraz nr 2/2016.
 • Szczepan Kopyt
  Zabic

  Szczepan Kopyt - urodzony w 1983 roku we Wrocławiu, poeta, muzyk, autor tomów wierszy "`{`yass`}"` (2005 r.), "możesz czuć się bezpiecznie" (2006 r.), "sale sale sale" (2009 r.) oraz płytomików "buch" (2011 r.) i "kir" (2013 r.), których część muzyczną nagrał w duecie Kopyt/Kowalski. Mieszka w Poznaniu.
 • Teresa Tomsia
  Kobieta w kaplicy

  Teresa Tomsia - urodzona w 1951 roku w Wołowie na Dolnym Śląsku w ziemiańskiej rodzinie Kresowian, którzy powrócili z zsyłki na Sybir. Poetka, eseistka, animatorka kultury. Młodość spędziła w Świdwinie na Pomorzu, po studiach polonistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza prowadziła tam działania teatralne. Od 1981 r. mieszka w Poznaniu, gdzie we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Duszpastrestwem Środowisk Twórczych realizowała projekty literacko-edukacyjne w bibliotekach Wielkopolski i ośrodkach kultury: "Pamięć ocala", "Bliżej Nieskończonego", "Lekcja z Panem od Poezji", "Dar patrzenia". Kilka jej poprzednich książek poetyckich zostało przetłumaczonych na język niemiecki, m. in. "Wieczna rzeka - Der ewige Fluss" (Wydawnictwo "W drodze", Poznań 1996 r.) i na język francuski "Schöner - Piękniejsze - C'est plus beau" (Verlag im Wald, Rimbach 2000 r.). Jest autorką prozy dokumentalizowanej o deportacjach z ziemi nowogródzkiej "Dom utracony, dom ocalony" (Wydawnictwo Poznańskie 2009 r.). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wielokrotnie uhonorowana za osiągnięcia artystyczne i upowszechnianie prawdy historii, ostatnio Medalem im. Witolda Celichowskiego nadanym przez Wojewodę Wielkopolski (2015 r.). Najnowsze publikacje to szkice literackie "Z szarego notatnika" (WBPiCAK, Poznań 2015 r.) oraz tomik wierszy "Gdyby to było proste" (Biblioteka "Toposu", Sopot 2015 r.).
 • Tomasz Bąk
  (beep) generation

  Tomasz Bąk – urodzony w 1991 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Poeta, autor książki poetyckiej "Kanada" (2011 r.). Laureat Nagrody Poetyckiej "Silesius" (2012 r.) w kategorii debiutów. Mieszka w Łodzi.
 • Tomasz Dalasiński

  Tomasz Dalasiński - urodzony w 1986 roku, twórca tekstów poetyckich i prozatorskich, redaktor naczelny czasopisma "Inter-", redaktor książek naukowych i krytycznych, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Laureat X Tyskiej Zimi Poetyckiej (2010 r.), stypendysta MKiDN (2015 r.), Miasta Torunia (2013 r., 2014 r., 2015 r.) i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2011 r., 2012 r.). Wydał tomy poetyckie "porządek i koniec" (2011 r.), i "Stosunki przegrywane" (2013 r.) oraz tom opowiadań "Nieopowiadania" (2016 r.).
 • Waldemar Żyszkiewicz
  Taki lajf. Tejk 7.0

  Waldemar Żyszkiewicz - Mój matecznik to kamienica, podwórko, kwartał ulic. Wprawdzie urodziłem się w Rzeszowie (1947 r.), ale u początków mitu osobistego legł jednak Lwów, który rodzice opuścili wiosną w 1944 roku. Przez całe dzieciństwo słyszałem od nich, że to właśnie w mieście nad Pełtwią wszystko było piękniejsze, lepsze, prawdziwsze... Dla mnie w latach chłopięcych ważny stał się jeszcze Poznań, bo tam osiedli dziadkowie po mieczu, przemieszczeni po wojnie z Kresów Południowych. Zaraz po maturze swoje znamienne piętno odcisnęły Londyn z połowy lat 60tych oraz Liverpool oglądany ze wzgórz na obrzeżach Stoke-on-Trent, gdzie po Jałcie zamieszkał młodszy brat ojca, pancerniak od Maczka. Potem nastała trwająca całe trzydzieści lat era Krakowa: czas studiów, fascynacja sztuką, kulturą masową, muzyką popularną. Do tego smakowanie bujnej urody życia, początki pisania, wchodzenie w społeczną tkankę podwawelskiego grodu, pierwsza praca. Rok przeżyty w Sztokholmie, podobnie jak i pozostałe wyjazdy do Szwecji odegrały w mym życiu rolę również trudną do pominięcia. Ale to jednak w Tatrach spotkałem warszawiankę z dziada pradziada, którą poślubiłem w rzeszowskim kościele Świętego Krzyża. Dlatego od dwudziestu lat kamienica - symbol mego zakorzenienia, miejsce pracy i zamieszkania - stoi w środku Warszawy, na gruntach dawnej jurydyki nowoświeckiej, w dzisiejszej parafii świętokrzyskiej.
 • Wit Pietrzak
  Stabilnie

  Wit Pietrzak – krytyk literacki i eseista, tłumacz, wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim. Pisze o poezji i prozie anglojęzycznej oraz – okazjonalnie – polskiej. Ostatnio opublikował zbiór szkiców „Ostrożnie, poezja” (Kraków 2015).
  Książka „Stabilnie” została nominowana do Nagrody Głównej w XX OKP im. Jacka Bierezina.
 • Zbigniew Jankowski
  Wolne miejsce

  Zbigniew Jankowski - urodzony w 1931 roku w Bydgoszczy, po roku 1945 mieszkał w wielu miastach, m.in. w Katowicach, gdzie ukończył studia polonistyczne i w Rybniku (1956-1965), gdzie był organizatorem i pierwszym prezesem Klubu Literackiego "Kontakty" oraz inicjatorem i współorganizatorem corocznych Rybnickich Dni Literatury. W latach 1965-1971 mieszkał w Kołobrzegu; tu pracował w przedsiębiorstwie połowowym "Barka" i był twórcą "Redy" grupy poetycko-plastycznej programowo związanej z morzem i szeroko rozumianą morskością. Odbywał bałtyckie rejsy oceaniczne (Atlantyk, Pacyfik). We Wrocławiu (1971 - 1975) był organizatorem i prezesem Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Od 1975 roku mieszka w Sopocie.
 • A. J. Stopa
  Domem nocy jest las

  A. J. Stopa – scenarzysta, reżyser, podróżniczka związana głównie z działalnością filmową. Ma na swoim koncie kilka nagród scenariuszowych oraz trzy statuetki Camerimage. Podpisuje się wyłącznie pseudonimem literackim.
 • Olgerd Dziechciarz (Tytus Żalgridas)
  MITYfikacje

  Olgerd Dziechciarz (Tytus Żalgridas) – poeta, prozaik, felietonista. W ostatnich latach wydał m.in. powieści „Wielkopolski” i „Małopolski”, wybory opowiadań „Masakra”, „Miasto Odorków”, zbiór miniatur prozatorskich „pomazaniec”, „Pakuska” i tomy wierszy: „Autoświat”, „Wiersze (p)różne”, „Galeria humbug”, „Mniej niż zło”, „Przewrócona ósemka” i „MITYfikacje” (jako Tytus Żalgridas). Mieszka w Bolesławiu pod Olkuszem.
 • Alojzy Lysko
  Jak NIOBE...

  Alojzy Lysko - pisarz, publicysta, znawca historii i kultury Górnego Śląska. Urodzony w 1942 roku w Bojszowach. Autor setek artykułów i prac literackich opublikowanych w pismach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Redaktor gazet lokalnych i zakładowych, kalendarzy książkowych. Opublikował kilkanaście książek o tematyce górniczej, regionalnej i historycznej, wśród których dużą popularnością cieszył się cykl "Duchy wojny" pisany w języku śląskim, podejmujący problem dziesiątek tysięcy Górnoślązaków wcielonych do armii niemieckiej. Tom 6 zgłoszony do konkursu podejmuje próbę przedstawienia tragicznego losu żołnierzy Wermachtu - Górnoślązaków okaleczonych na wojnie.
 • Darek Foks
  Wołyń Bourne'a

  Darek Foks - urodzony w 1966 roku. Poeta, prozaik, scenarzysta. Studiował m.in. w Szkole Filmowej w Łodzi. W ostatnich latach opublikował książki: "Rozmowy z głuchym psem" (2013 r.), "Debordaż" (2014 r.), "Susza" (2014 r.), "Tablet taty" (2015 r.), "Historia kina polskiego" (2015 r.), "Historia poezji polskiej dla drwali" (2015 r.), "Wołyń Bourne'a" (2016 r.). Nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004 r.), Nagrody Literackiej Gdynia (2006, 2013, 2014 r.), Nagrody Literackiej Nike (2014 r.) i Wrocławskiej Nagrody Poetyciej "Silesius" (2011, 2013 r.), którą otrzymał za całokształt twórczości w 2014 roku.
 • Sławomir Gowin
  Chłopanio

  Sławomir Gowin - urodzony w 1965 r. w Krośnie Odrzańskim, studiował na Uniwersytecie Warszawskim, mieszka i pracuje w Warszawie. Publikował jako dziennikarz, autor książek i scenariuszy.
 • Ewa Chruściel
  Tobołek

  Ewa Chruściel – urodzona w 1972 roku, poetka i tłumaczka. Wydała tomy wierszy „Furkot” (2003 r.), „Sopiłki” (2009 r.) i „Tobołek” (2016 r.) w języku polskim oraz prozy poetyckie „Strata” (2011 r., w wyniku otrzymania I nagrody w międzynarodowym konkursie „Emergency Press” w 2009 r.) i zbiór wierszy „Contraband of Hoopoe” (2014 r.) w języku angielskim w USA. Wiersze publikowała w „Odrze”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Studium”, „Frazie”, „Toposie”, „Pracowni”, „Zeszytach Literackich”, „Tekstualiach” oraz w „Boston Review”, „Colorado Review”, „Jubilat”, „American Letters and Commentary”, „Aufgabe”, „Lana Turner”, „Spoon River Review”, „The Laurel Review” i „eleven eleven” oraz w antologiach: „Daj Słowo: Antologia poezji i opowiadań” (2007 r.), „Soul Feathers Anthology” (2011), „Other Will Enter the Gates” (2014 r.), „Storyscape Literary Journal. Anthology 2” (2015 r.), „Devouring the Green. Anthology of New Writing” (2015 r.), „Poet Showcase. An Anthology of New Hampshire Poets” (2015 r.), „Shake the Tree: A Poetry Anthology” (2015 r.), „Shake The Tree: A Poetry Anthology II” (2016r.) i „Scattering the Dark. Anthology of Polish Women” (2016 r.). Tłumaczy poezję z języka angielskiego; ostatnio, wraz Miłoszem Biedrzyckim, przełożyła wiersze Jorie Graham, które zostały wydane pt. „Prześwity” (2014 r.). Uczy pisania twórczego oraz literatury w Colby-Sawyer College w New Hampshire (USA).
 • Damian Kowal
  Najmniejsze przeboje Tristan de Cunha

  Damian Kowal – urodzony w 1990 w Legnicy. Studiował nauczanie języka francuskiego oraz etnologię i antropologię kulturową. Pracował jako archiwista, przewodnik zamkowy, młodszy doradca klienta/windykator telefoniczny i sprzedawca; zajmował się również redagowaniem działu muzycznego na portalu Wywrota.pl. Czterokrotnie nominowany do nagrody głównej w konkursie im. Jacka Bierezina, w 2013 roku również laureat nagrody publiczności. Publikował m.in. w „Arteriach”, „Cegle” i „artPapierze”. Autor poświęconego niszowej muzyce fanpage’a „Nieskończona studnia potencjału”. Interesuje się dźwiękiem we wszystkich aspektach, antropologią kulturową, kosmosem i filozofią Wschodu. Lubi spędzić dzień na gotowaniu bulionu. Obecnie mieszka we Wrocławiu. „Najmniejsze przeboje Tristan de Cunha” to jego debiut książkowy.
 • Dorota Karaś
  Podwójne salto

  Dorota Karaś – dziennikarka gdańskiego oddziału Gazety Wyborczej, współpracuje z "Wysokimi Obcasami" i "Dużym Formatem", autorka książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami".
 • Jacek Inglot
  Polska 2.0

  Jacek Inglot - urodzony w 1962 roku polski pisarz. Choć fantastyką interesował się od dziecka, jako autor debiutował dopiero w 1986 r. w kwartalniku "Feniks". Napisał kilkadziesiąt opowiadań publikowanych m.in. w "Nowej Fantastyce", "Feniksie", "Playboyu" czy antologiach. Autor powieści "Inquisitor" i "Quietus" (za obie nominowany do Nagrody im. A. Zajdla), "Porwanie Sabinek", "Sodomion", "Wypędzony" oraz powieści dla najmłodszych "Eri i smok".
 • Jerzy Jarniewicz
  All you need is love

  Jerzy Jarniewicz – poeta i eseista, znawca literatury i kultury anglosaskiej oraz znakomity tłumacz. Autor m.in. tomików „Niepoznaki” (2000 r.), „Dowód z tożsamości” (2003 r.), „Oranżada” (2005 r.), a ostatnio – „Woda na marsie” (2015 r.), publikacji o charakterze krytyczno-literackim (w tym „W brzuchu wieloryba. Szkice o dwudziestowiecznej poezji brytyjskiej i irlandzkiej” – 2001 r., „The Bottomless Centre. The Uses of History in the Poetry of Seamus Heaney” – 2002 r., „Larkin. Odsłuchiwanie wierszy” – 2006; zbiór szkiców o twórczości Philipa Larkina, „Od pieśni do skowytu. Szkice o poetach amerykańskich” – 2008 r., „Heaney. Wiersze pod dotyk” – 2011 r., „Gościnność słowa. Szkice o przekładzie literackim” – 2012 r., „Ekphrasis in the Poetry of Derek Mahon” – 2013 r.). Przekładał m.in. Jamesa Joyce'a („Portret artysty w wieku młodzieńczym”, „Hotel Finna”), Philipa Rotha („Dziedzictwo”, „Oszustwo”), Johna Banville'a („Zaćmienie”, „Morze”) i Briana Pattena („Teraz będziemy spać, leżeć bez ruchu lub ubierzemy się na powrót” wraz z Tadeuszem Sławkiem, Piotrem Sommerem i Andrzejem Szubą).
 • Joanna Bator
  Rok królika

  Joanna Bator – pisarka, laureatka Nagrody Literackiej Nike, z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej, japońskiego Ministerstwa Kultury, Cannon Foundation i Japan Foundation. Za książkę „Japoński wachlarz" otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak i Nagrodę Wydawców Książek. Jej powieści są tłumaczone na wiele języków. „Piaskowa góra" znalazła się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, a „Chmurdalia" nagrodzona została szwajcarską Spycher Prize. Za „Ciemno, prawie noc" Joanna Bator dostała Nagrodę Literacką Nike.
 • Wojciech Engelking
  Lekcje anatomii doktora D.

  Wojciech Engelking – urodzony w 1992 roku w Warszawie. Pisarz, publicysta. Debiutował w 2014 roku powieścią „Niepotrzebne skreślić”.
 • Małgorzata Czyńska
  Kobiety Witkacego

  Małgorzata Czyńska – urodzona w 1975 roku historyk sztuki, kuratorka wystaw, dziennikarka. Autorka tekstów o sztuce, historii mody i dizajnu, wywiadów z artystami oraz książek: "Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów", "Kobro. Skok w przestrzeń" i „Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem”.
 • Mariusz Cyzio
  Zjemy razem chleb...

  Mariusz Cyzio – urodzony w 1966 roku w Płocku. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie, na kierunku pedagogika pracy. Związany zawodowa z różnymi dziedzinami – usługi, produkcja, transport, finanse i bankowość, kultura i sztuka – uważny i wnikliwy obserwator świata i ludzi.
 • Michał Rusinek
  Nic zwyczajnego

  Michał Rusinek – urodzony w 1972 roku. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej fundację. Literaturoznawca, pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykłada teorię literatury i retorykę. Zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. W latach 1991-1996 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego promotorka, Teresa Walas, była znajomą Wisławy Szymborskiej. Dzięki niej tuż po otrzymaniu przez poetkę nagrody Nobla dostał propozycję zostania jej sekretarzem. Funkcję tą pełnił aż do jej śmierci w 2012 roku. W 2002 roku otrzymał stopień doktora. Bywa tłumaczem z języka angielskiego. Pisuje felietony o książkach i języku, często gości na łamach gazet opiniotwórczych oraz tworzy programy o książkach w polskiej telewizji. Wraz z rodziną mieszka w Krakowie. Książka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej" została nominowana do Pióra Fredry 2016.
 • Przemysław Semczuk
  Wampir z Zagłębia

  Przemysław Semczuk - dziennikarz, publicysta zajmujący się głównie historią PRL. Publikował na łamach tygodników „Newsweek” i „Wprost”, obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Wysokie Obcasy Extra”. Autor książek „Czarna wołga. Kryminalna historia PRL”, „Maluch. Biografia”, „Zatajone katastrofy PRL” oraz „Magiczne dwudziestolecie”.
 • Rafał Skonieczny
  Antologia hałasu

  Rafał Skonieczny - urodzony w 1983 roku w Warszawie, autor dwóch książek z wierszami: "Dzikie strony" (2010 r.) i "Przeniesiony człowiek" (2013 r.). Związany z zespołem "Hotel Kosmos" i "Rara" z którymi nagrał kilka płyt. Obecnie zameldowany w Gdańsku.
 • Sławomir Płatek
  Stacja pomiarowa

  Sławomir Płatek - urodzony w 1974 roku. Autor wierszy, publicysta filmowy i muzyczny, redaktor książek poetyckich, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Salon Literacki". Organizator wydarzeń kulturalnych w Gdańsku. Wydał tomiki poetyckie "Bez imienia" (2010 r.), "Prześwietlenie" (2011 r., jako Anna Kalina Modrakis), "awaria migawki" (2012 r.) oraz "Wiersze dla Sophie Merceau i innych kobiet z którymi spałem" (2013 r.).
 • Waldemar Okoń
  Granice pytań

  Waldemar Okoń – należy do Oddziału SPP we Wrocławiu od roku 1996. Poeta, historyk sztuki, krytyk artystyczny, kurator wystaw sztuki współczesnej, autor kilkunastu książek literackich i z dziedziny historii sztuki. Ostatnio opublikował tomy: „Max z drugiej strony ulicy: i „Niebezpieczne małe prozy” (2015 r.), jest też zdobywcą grantu w projekcie „Promocja Wrocławskiego Artysty” w ramach Europejskiej Stolicy Kultury (tom „Cykle” o towarzysząca mu oprawa medialna, 2016 r.). Pracuje w instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.
 • Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz
  Najlepiej w życiu ma Twój kot

  Wisława Szymborska (1923-2012 r.) – poetka, felietonistka, krytyk literacki. Laureatka literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku, jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. W 2011 roku uhonorowana najwyższym polskim odznaczeniem narodowym, Orderem Orła Białego.

  Kornel Filipowicz (1913-1990 r.) – prozaik, scenarzysta, poeta i krytyk związany z ziemią cieszyńską. Jego debiutem prozatorskim było opowiadanie "Zapalniczka", wydane w "Zaraniu Śląskim". Poetycki debiut ukazał się w "Gazecie Artystów". Jako scenarzysta współpracował z T. Różewiczem. Sygnatariusz "Listu 59".
 • Witold Szabłowski
  Sprawiedliwi zdrajcy

  Witold Szabłowski – dziennikarz „Gazety Wyborczej", autor cenionej książki „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji", laureat prestiżowej Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego.
 • Julia Szychowiak
  Całe życie z moim ojcem

  Julia Szychowiak - urodzona 1986 roku, autorka trzech książek poetyckich: "Po sobie" (2007 r.), "Wspólny język" (2009 r.), "Intro" (2014 r.). Książka "Całe życie z moim ojcem" jest jej debiutem prozatorskim.
 • Małgorzata Lebda
  Matecznik

  Małgorzata Lebda – urodzona w 1985 roku, dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowej Wielkiej. Doktor nauk humanistycznych, nauczycielka akandemicka. Autorka czterech tomów poetyckich, z których najnowszy - "Matecznik" - wydano w Poznaniu w 2017 r. W 2017 roku ukaże się przekład tego tomu na języki ukraiński i serbski oraz zbiorowy przekład tomów "Tropy" i "Granica Lasu". Ultramaratoniskta i taterniczka. Mieszka w Krakowie.
 • Michał Przeperski
  Nieznośny ciężar braterstwa

  Michał Przeperski – doktorant w Instytucie Historii PAN, pracownik IPN. Specjalizuje się w historii politycznej XX w.
  Książka „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” została nagrodzona przez miesięcznik „Nowe Książki”.
 • Przemysław Czapliński
  Poruszona mapa

  Przemysław Czapliński – urodzony w 1962 roku w Poznaniu. Polski krytyk literacki, profesor literatury współczesnej. Pracownik Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
 • Szczepan Twardoch
  Król

  Szczepan Twardoch – urodzony w 1979 roku, polski pisarz o publicysta, związany ze Śląskiem. Z wykształcenia socjolog. Autor głośnych powieści „Morfina” (2012 r.) i „Drach” (2014 r.).
 • Agnieszka Martinka
  Połowinka

  Agnieszka Martinka – urodzona w 1961 roku w Tomaszowie Lubelskim, tam mieszka i chodziła do szkół. Jest absolwentką geologii na Uniwersytecie Wrocławskim i podróżniczką. Autorka dwóch książek: „Szybsza niż lew” (2004 r.) i „Połowinki” (2016 r.).
 • Anna Augustyniak
  Irena Tuwim

  Anna Augustyniak - dziennikarka i realizatorka reportaży. Autorka książek: „Hrabia, literat, dandys. Rzecz o Antonim Sobańskim” (2009 r.), „Kochałam, kiedy odeszła” (2013 r.), „Bez ciebie” (2014 r.). Jej teksty tłumaczono na serbski, turecki, rumuński, białoruski, rosyjski, ukraiński, słoweński, angielski, niemiecki, hiszpański.
 • Anna Mazela
  Głęboko, nisko

  Anna Mazela – doktorantka kulturoznawstwa na Akademii Ignatianum w Krakowie. Urodziła się i mieszka w Nowej Hucie. W 2009 r. otrzymała wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Marty Aluchny-Emelianow w Słupsku, a w 2011 r. wyróżnienie w XIX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Dać Świadectwo” organizowanym przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Wiersze Anny Mazeli były publikowane w antologiach grupy poetyckiej Sylaba oraz antologiach pokonkursowych, w „Cegle", w czasopiśmie „Kraków”, a także w „2Miesięczniku. Piśmie ludzi przełomowych” oraz w uczelnianej „Wyspie”. Świat Anny Mazeli to muzyka, drzewa, baśnie i fotografia. Debiut poetycki, „Głęboko, nisko”, zdobył wyróżnienie w Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej (2016 r.).
 • Anna Nowaczyńska
  Rzeczy niepozorne

  Anna Nowaczyńska – poetka, miłośniczka jazzu, chilloutu i jego odmian, fado oraz czarnobiałej fotografii. W latach 1995-1997 związana się z Grupą Inicjatyw Literackich w Lublinie oraz od 1995 do 2001 r. z Grupą Poetycką WYBÓR w Warszawie. Jej utwory prezentowane były w antologiach poetyckich, radiu, a także w prasie literackiej, m.in.: „Akcencie”, „Toposie”, „Studium”, „Dwutygodniku” i „Zeszytach Poetyckich”. Jest laureatką nagród i wyróżnień na konkursach poetyckich. W październiku 2012 r. ukazał się jej debiut poetycki „Bezcennik”.
 • Barbara Rejek
  Boćko

  Barbara Rejek – magister pedagogiki, nauczyciel/wychowawca edukacji wczesnoszkolnej, matka trójki dzieci. Przez wiele lat przebywała poza Polską. Wieloletnia nauczycielka w szkole polskiej w Atlancie w USA, gdzie współtworzyła i koordynowała grupę „Bajecznik” promującą kulturę polską dla najmłodszych dzieci w Stanach Zjednoczonych.
 • Bogumiła Salmonowicz
  Abrazje

  Bogumiła Salmonowicz – urodziła się na progu Bieszczadów, w Sanoku. Od wielu lat rodzinnie i zawodowo związana jest z Elblągiem. Z wykształcenia i zamiłowania pedagog, terapeutka, doradca personalny. Pracuje jako nauczyciel akademicki i prowadzi własną jednoosobową firmę doradczo-szkoleniową. Od kilku lat aktywnie działa w Alternatywnym Elbląskim Klubie Literackim i w Stowarzyszeniu „Alternatywni”. W centrum jej życia osobistego, zawodowego oraz pisarskiej pasji znajduje się człowiek.
 • Dariusz Dziurzyński
  Poliptyk

  Dariusz Dziurzyński – poeta, wykładowca uniwersytecki i tłumacz literatury. Debiutował wierszami autorskimi na łamach „Powściągliwości i Pracy" w 1995 r., dwa lata później debiut w prasie literackiej („Fraza” i „Topos”). Pierwszy tomik pt. „Epitafia” wydał w 2001 r. nakładem Wydawnictwa Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dalsze książki poetyckie: „Metrum” (Nowy Świat, Warszawa 2005), „Symultana” (Jirafa Roja, Warszawa 2010), „Epitafia. Remake” (ANAGRAM, Warszawa 2013) i „Poliptyk. Wiersze” (ANAGRAM, Warszawa 2016). W 2010 r. wespół z tłumaczką Alicją Ślusarską przygotował dwujęzyczny tom przekładów wierszy Borisa Viana „A nageoires. Choix de poemes / W hołdzie płetwom. Wybór wierszy” (Zeszyty Poetyckie, Gniezno 2011). Współpracownik redakcji opolskiego „Red.a" (2007-2012), „Zeszytów Poetyckich" (2010-2015) i „Przeglądu Filozoficzno-Literackiego". Wiersze, recenzje, eseje i przekłady publikował na łamach prasy papierowej i elektronicznej, min.: „Twórczości", „Odry", „Toposu", „Frazy", „Wyspy", „Tygla Kultury", „Portretu", „Inter-,, i „Helikoptera". Laureat Warszawskiej Jesieni Poezji (1994), Łódzkiej Wiosny Poetów (1995), Nagród Rektorskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Opolskiego (Konkurs „O Gałązkę Oliwną" 2003), Konkursu im. Cypriana Norwida (2008) i „Przeciw Poetom" im. Witolda Gombrowicza (2008). Pracuje w Instytucie Polonistyki Stosowanej Wydziału Polonistyki UW, nauczając edytorstwa naukowego, sztuki przekładu, historii literatury XIX i XX w., i koordynując Polsko-Belgijskie Studia Stosowane Master en Langues et Cultures de 1'Europę Centrale UW - ULB. Członek Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
 • Dariusz Kiszczak
  Necho tom 1 i 2

  Dariusz Kiszczak – doktor nauk humanistycznych, autor dwóch książek „Twórczość publicystyczna i literacka Leo Belmonta” z dziedziny historii literatury polskiej oraz „Necho”, dwutomowej powieści o starożytnym Egipcie. Studiuje i pracuje w Lublinie.
 • Grażyna Plebanek
  Pani Furia

  Grażyna Plebanek – jedna z najchętniej czytanych polskich pisarek, autorka bestsellerów, m.in. „Dziewczyny z Portofino” i „Nielegalnych związków”. Mieszka w Brukseli.
  Przygotowując się do napisania „Pani Furii” studiowała afrykańską literaturę mówioną i uczestniczyła w policyjnych patrolach.
 • Dariusz Sas
  Zaśpiewy rynkowe

  Dariusz Sas - urodzony w 1965 roku. Autor tomu "Komentarze" (2001 r.). Wiersze, opowiadania, listy publikował w dolnośląskich antologiach, m.in. "Glory Eddie Alleluja" (1990 r.), "Imiona istnienia" (1997 r.), "Kiedy Ty mówisz Odra" (1999 r.) i pismach literackich. Autor i współwykonawca kilku wydarzeń łączących ludzi i literaturę z muzyką, obrazem, przedstawieniem, m.in. "Poeta - Pucybut" (1995-1998 r.), "Wiersze w tramwajach" (1999 r., 2007 r.), "Na grobie Wojaczka" (2004-2015 r.).
 • Elżbieta Cherezińska
  Harda

  Elżbieta Cherezińska – rocznik 1972. Pisarka i teatrolożka. Zadebiutowała opowieścią o łódzkim getcie „Byłam seb-etarką Rumkowskiego. Dzienniki Elki Baum”. Jest autorką cyklów: „Północna droga” i „Odrodzone Królestwo” („Korona śniegu i krwi” oraz „Niewidzialna korona”). Książki te stały się bestsellerami i utwierdziły dominującą pozycję Elżbiety Cherezińskiej wśród autorów powieści historycznej. Obsypany licznymi nagrodami „Legion”, brawurowo opowiedziana historia Brygady Świętokrzyskiej, osiągnął status książki kultowej. „Turniej cieni”, opowiadający o Polsce i Polakach w XIX wieku, został uznany za najlepszą powieść historyczną roku oraz wyróżniony tytułem Książki Roku Magazynu Literackiego „Książki".
 • Elżbieta Cherezińska
  Królowa

  Elżbieta Cherezińska – rocznik 1972. Pisarka i teatrolożka. Zadebiutowała opowieścią o łódzkim getcie „Byłam seb-etarką Rumkowskiego. Dzienniki Elki Baum”. Jest autorką cyklów: „Północna droga” i „Odrodzone Królestwo” („Korona śniegu i krwi” oraz „Niewidzialna korona”). Książki te stały się bestsellerami i utwierdziły dominującą pozycję Elżbiety Cherezińskiej wśród autorów powieści historycznej. Obsypany licznymi nagrodami „Legion”, brawurowo opowiedziana historia Brygady Świętokrzyskiej, osiągnął status książki kultowej. „Turniej cieni”, opowiadający o Polsce i Polakach w XIX wieku, został uznany za najlepszą powieść historyczną roku oraz wyróżniony tytułem Książki Roku Magazynu Literackiego „Książki".
 • Gabriel Leonard Kamiński
  Ballada o domu

  Gabriel Leonard Kamiński – urodzony w 1957 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Dziennikarz, poeta, księgarz i wydawca. Od 1958 r. mieszka we Wrocławiu. Od 1990 r. członek wrocławskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, Policealnego Studium Kulturalno-Oświatowego oraz Instytutu Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Debiutował w 1973 r. w „Konfrontacjach”. Publikował w „Integracjach”, „Nurcie”, „Sigmie”, „Odrze”, „Literatur Und Kritik”, „Morzu i Ziemi”, „Słowie Polskim”, „Wiadomościach”, „Gazecie Wrocławskiej”, suplemencie „Konfrontacje Literackie”, „Pomostach”, „Kalendarzu Wrocławskim”, „Kartonie”, „Metaforze”, „Ricie Baum”, „Nowej Polszy”, „Wyspie”. Antologie: „Poezja Lauru Arki”, „Konfrontacje Literackie – suplement”, „Kiedy Ty mówisz Odra”, „Flüsse der Oder”, „Pamiętasz Wrocław” (Fundacja im. Karpowicza 2014 r.),. „Pamiętasz Dolny Śląsk” (Fundacja im. Karpowicza 2015 r.), „Przewodnik po zwariowanym terenie”(OPT 2016 r.). Wydawnictwa pokonkursowe: Laur Kaczawski – 1975 r., Jaszczurowy Laur – 1977 r., Oleśnicki Maj.
 • Marian Lech Bednarek
  Zapiski

  Marian Lech Bednarek – urodzony w 1956 roku w Zgierzu. Poeta, prozaik, malarz, twórca teatralny (Teatr Mariana Bednarka, Fundacja EDF Polska, Rybnik). Autor tomików wierszy: „Kawałek Życiorysu” (1991 r.), „Notatki z Prowincji” (1998 r.), „Granice Graniczki” (2004 r.), „Kim Jestem?” (2007 r.), „Obrazowiersze” (2008 r.), „Rozmowa Z Ptakiem” (2014 r.), zbioru próz „Sianoskręt” (2012 r.) i „Zapiski” (2016 r.). Publikował m.in. w: „Czasie Kultury”, „Frazie”, „Ricie Baum”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Toposie”, „PAL-u”, „Stronach”, „Elewatorze”, „Wyspie”, „Miesięczniku Literackim”, „Okolicach”, „Radarze”, „Śląsku”, „Psim Vinie” (Czechy), „Helikopterze”, „Morskiej Latarni”, „Migotaniach”, w międzynarodowej Antologii „Przewodnik po zaminowanym terenie", Wyd. Ośrodek Postaw Twórczych, Wrocław 2016. Autor zrealizował także 20 spektakli, 3 performance, 3 happeningi, 3 etiudy. Laureat 15 nagród teatralnych i 13 literackich. W 2007 r. nagrodzony Nagrodą Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury, oraz Nagrodą Internautów - Człowiek Roku 2012. portalu rybnik.com.pI. „ Wystąpił na najważniejszych festiwalach teatru alternatywnego w kraju (poznańska MALTA, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Łódzkie Spotkania Teatralne), na Międzynarodowych festiwalach teatru ulicznego: Kraków, Jelenia Góra, Kalisz, Białowieża, w Teatrze Witkacego, oraz za granicą: Francja, Ukraina. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor 27 wystaw indywidualnych, m.in.: Francja, Warszawa, Katowice, Łódź, Wrocław, Kraków. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę, instalację, poezję konkretną. Redaktor naczelny pisma artystycznego „Plama" w latach 1997-2005. Mieszka w Czernicy koło Rybnika.
 • Kazimierz Grochmalski
  Teatr którego nie było

  Kazimierz Grochmalski – absolwent polonistyki UAM w Poznaniu. W latach 1977-1986 kierował Ośrodkiem Teatralnym UAM „Maski”. Twórca Teatru Maya, początkowo studenckiego, następnie w ramach UAM, ostatecznie jako stowarzyszenie teatralne. Od 1996 r. Teatr Maya działa jako prywatna formacja artystyczna.
  Kazimierz Grochmalski był przez trzy sezony szefem Sceny Eksperymentalnej Teatru Polskiego w Poznaniu, a także wykładał sztukę akcji na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1999-2006 r.).
  Z Teatrem Maya odbył 106 zagranicznych tournee, a ponadto prowadził zajęcia z teatru eksperymentalnego na wielu zagranicznych uczelniach (m.in.: Oxford, York, Jyvaskyla, Bruksela, Nantes, Lyon, Tunis, Zurich, L’Aquila. Norymberga).
  Po ponad dwudziestu latach działalności w teatrze, gdzie realizował swoje autorskie projekty Kazimierz Grochmalski powrócił do twórczości od której zaczął drogę artystyczną – poezji.
  Tomik „Teatr, którego nie było” to pierwsza w pełni poetycka publikacja autora.
 • Kamila Janiak
  Zwęglona Jantar

  Kamila Janiak – urodzona w 1984 roku. W 2007 roku wydała książkę „poetycką frajerom śmierć i inne historie” w Staromiejskim Domu Kultury, a w 2009 roku „kto zabił bambi?” dzięki Fundacji Mammal. Publikowała wiersze w „Odrze", „Akcencie", „FA-arcie", „artPapierze", „Opcjach", „Ricie Baum", „Wakacie", „Gazecie Wyborczej", „Dzienniku", „Ściana Wschodnia Zine" i innych, których nie może sobie przypomnieć. Jej teksty pojawiły się w antologiach „Solistki” (2009 r.) i „Warkoczami” (2016 r.) oraz innych zbiorowych wydawnictwach. Pisze teksty i śpiewa w zespołach: hc-punkowym – Positing Dirt, electro-industrialnym – Das Moon, heavy-folkowym – Delira & Kompany, grunge'owym – We Hate Roses, a także z Kamilem Strzyżewskim w lirycznym projekcie Tak Zwani Mordercy.
 • Tadeusz Lewandowski
  Chorwacje

  Tadeusz Lewandowski – filolog, dziennikarz, krytyk literacki, prozaik i poeta, autor dwóch wydanych książek i rozmowy rzeki z Joanną Chmielewską. Współtwórca i redaktor naczelny miesięcznika „Wydawca", felietonista i eseista, współpracownik wielu czasopism kulturalnych i Polskiego Radia. Obecnie związany z „Magazynem Literackim" oraz radiową Jedynką.
 • Radosław Krzyszfot Medard Zając
  Zuihitsu

  Radosław Krzyszfot Medard Zając – urodzony w Częstochowie, wychował się w Radomsku, mieszka w Krakowie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował cretive writing w Studium Literacko-Artystycznym, cywilizację śródziemnomorską, retorykę, a także odbywał studia porównawcze cywilizacji. Na krakowskiej PWST kształcił się w zakresie reżyserii teatralnej. Jako poeta debiutował w „Studium”. Jego poematy prozą, wiersze i miniatury ukazały się w antologiach „Slang” (2007 r.) oraz „Wiersze na murach” (2013 r.), publikowane były w magazynie „szuflada.net” oraz w „Twórczości”. Asystent reżysera przy spektaklach Krzysztofa Babickiego i Krystiana Lupy. Lubi niekonwencjonalne techniki w sztuce oraz medytację. Interesuje go rzeźbiarstwo, ceramika i linoryt. „Zuihatsu. Z nicości w nicość” to jego debiut książkowy.
 • Piotr Brysacz, Jędrzej Morawiecki
  Ani żadnej wyspy

  Piotr Brysacz – urodzony w 1976 roku, absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarz, redaktor, wydawca. Autor książek „Patrząc na Wschód. Przestrzeń. Człowiek. Mistycyzm” (2013 r.) i (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim) Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa (2014 r.). Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014 r.). Od 2010 roku związany z białostocką Fundacją Sąsiedzi, która - oprócz działalności wydawniczej - organizuje między innymi Targi Książki w Białymstoku. Jędrzej Morawiecki – urodzony w 1977r., doktor filologii słowiańskiej oraz socjologii. W latach 1998-2008 pracował jako reportażysta dla „Tygodnika Powszechnego", był także reporterem Agencji Reuters, współpracował z Sekcją Polską BBC. W roku 2011 ukazały się dwie jego książki: Glubinka. Reportaże z Polski i Schyłek zimy. Bajka dokumentalna. Za książkę Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie (2010 r.) otrzymał nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Autor (wspólnie z Bartoszem Jastrzębskim) reporterskich książek: Krasnojarsk zero (2012 r. - Nagroda im. Beaty Pawlak), Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach (2014 r.), Jutro spadną gromy (2015 r.). Jest laureatem m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film dokumentalny pt. „Syberyjski przewodnik" (z Maciejem Migasem). Otrzymał stypendium im. Jacka Stwory za reportaż radiowy pt. „Kartoszka", a także stypendium Erasmus Mundus Multic 2 Russia, grant Higher School of Economics w Moskwie i nominację do nagrody Grand Press w kategorii publicystycznej za tekst o stygmatyzacji Rosji w polskich mediach.
 • Monika Muskała
  Między Placem Bohaterów a Rechnitz

  Monika Muskała – tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, dramatopisarka. Od 1993 r. mieszka w Austrii. Tłumaczy głównie współczesnych autorów, takich jak Thomas Bernhard, Werner Schwab, Heiner Muller, ale i klasyków jak Friedrich Schiller, Frank Wedekind, Ódón von Horvath. Za przekłady wielokrotnie wyróżniana przez austriacki Urząd Kanclerski. Z Gabrielą Muskała napisała trzy sztuki pod pseudonimem Amanita Muskaria: „Podróż do Buenos Aires. Work In Regress” (2001 r.), „Daily Soup” (2007 r.) i „Cicha noc” (2016 r.), a z Januszem Margańskim libretto musicalu „W pogoni za bajką” (2011 r.). Jej eseje ukazały się w albumach zdjęciowych Andreasa Horvatha „Jakutien” (2003 r.) i „Heartlands” (2007 r.). Współpracowała z nim także podczas realizacji dokumentów: „Z punktu widzenia emerytowanego portiera” (Kryształowy Glob w Karlovych Varach, 2006 r.) i „The Passion According to the Polish Community of Pruchnik” (2009 r.) i „Arab Attraction” (2010 r.). Z siostrą Gabrielą prowadzi zajęcia z improwizacji i form scenicznych w Szkole Filmowej w Łodzi. W 2016 roku otrzymała Literacką Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS za przekłady literackie.
 • Monika Prokopiak, Łukasz Raczkowski
  Magiczne drzewka

  Monika Prokopiak i Łukasz Raczkowski - autorzy są pracownikami administracji publicznej. Z zamiłowania twórcami rymowanych bajek dla dzieci. "Magiczne Drzewka" są ich pierwszą wydawaną książką. To także rodzice Frania, któremu m.in. zadedykowana jest ta książka.
 • Rafał Różewicz
  Państwo przodem

  Rafał Różewicz – urodzony w 1990 r. w Nowej Rudzie. Mieszka we Wrocławiu. Twórca tekstów poetyckich, z wykształcenia i zawodu dziennikarz. Redaktor naczelny „2Miesięcznika. Pisma ludzi przełomowych”. Autor zbioru wierszy „Productplacement” (Zeszyty Poetyckie, 2014), za który był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS w kategorii debiut roku (2015 r.), Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” wARTo (2015 r.) i wyróżniony w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” na poetycki debiut roku w Polsce (2015 r.) oraz „Państwo przodem” (Fundacja Duży Format, 2016 r.) we współpracy z Wrocławskim Programem Wydawniczym, nominowany do Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” wARTo (2017 r.). Redaktor (wspólnie z Tomaszem Dalasińskim) książki „Rówieśnicy III RP”. 89+ w poezji polskiej” (2015 r.). Laureat konkursów poetyckich m.in. I Nagrody w XXIII Konkursie im. K.K. Baczyńskiego (Łódź, 2014 r.). Publikował m.in. w „Odrze”, „Pomostach”, „Cegle”, „Wakacje”, „Arteriach”, „Pro Arte”.
 • Marcin Sas
  Bajka na godziny

  Marcin Sas – urodzony w 1983 roku w Warszawie poeta. Wydał dwa tomiki wierszt: „Po zapaści w języku obcym” (2010 r.) i „Bezpowrotne wakacje Tourette’a” (2013 r.) oraz prozy poetyckie „Prognozy fatalistyczne” (2012 r.). Publikował m.in. w „dwutygodnik.com”, „Wyspie”, „Fabulariach”, „Tyglu Kultury”, „Zeszytach Poetyckich”, „Pograniczach”, „Kwartalniku Artystycznym” i „Akcencie”. Prozy poetyckie i poezje opublikował również w antologii „Przewodnik po zaminowanym terenie” (2016 r.) pod red. Krzysztofa Śliwki i Marka Śniecińskiego.
 • Wojciech Szlęzak
  Cień jabłoni

  Wojciech Szlęzak – urodzony w 1990 roku. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wychowany na małopolskiej prowincji, dziś pracuje i mieszka w Katowicach. „Cień jabłoni” to jego powieściowy debiut adresowany do dorosłego czytelnika. Wcześniej publikował prozę młodzieżową; na łamach kwartalnika literackiego „Wyspa” ukazało się jego opowiadanie „Schizofrenia”. Inspiracje czerpie z otaczającego świata oraz prac wybitnych humanistów, zwłaszcza ojców współczesnej psychoanalizy. Interesuje się wszystkim, co opowiada o niejednoznaczności świata – filozofią, psychologią, rynkami finansowymi, a także pszczelarstwem.
 • Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski
  Dobranoc Auschwitz

  Aleksandra Wójcik – urodzona w 1987 roku dziennikarka i reporterka. Publikowała m.in. w „Dzienniku Polskim” i miesięczniku „Świat Problemów”. Pracuje w Instytucie Łukasiewicza.

  Maciej Zdziarski – urodzony w 1979 roku. Prowadzi audycje w radiowej Jedynce. W przeszłości reporter Trójki, dziennikarz TVP, szef programowy Radia Kraków. Publikował w „Życiu Warszawy” i „Rzeczypospolitej”. Prezes Instytutu Łukasiewicza.
 • Agata Łuksza
  Glamour, kobiecość, widowisko

  Agata Łuksza - w polemicznym wobec zastanych teorii i analiz wywodzie rekonstruuje historię pojęcia glamour, a jednocześnie skupia w tym pojęciu narrację na temat wyłaniania się podmiotowości i następnie jej rozszczepień w kulturze od XIX do XXI wieku. Bohaterkami tej opowieści są aktorki, lecz również kobiety, które są reprezentowane na scenie. Z drugiej strony ważny okazuje się dyskurs uczestnictwa i sprawności – teoretyczny konstrukt "męskiego oka" zyskuje tu wiele konkretyzacji. Rozprawa pomaga zrozumieć mechanizmy kulturowe – nie tylko te, które opisuje, lecz także te, dla których opisu dostarcza dobrego wzoru.
 • Mateusz Chomicki
  Atomowe fajerwerki

  Mateusz Chomicki - rocznik 1994, poeta. Rozpoczął przygodę z liryką tomikiem poezji "Lustra fenickie". Współzałożyciel zespołu Inaczej. Rybniczanin, który mieszka we Wrocławiu. Studiuje psychologię.
 • Natalia Fiedorczuk
  Jak pokochać centra handlowe

  Natalia Fiedorczuk – urodzona w 1984 roku. Piosenkarka, instrumentalistka, autorka piosenek, publicystka. Z zawodu animatorka kultury. Występowała i była członkiem takich zespołów jak Happy Pills, Urlatori e Łobuzzi, Nathalie and The Loners. We wrześniu 2012 roku ukazał się album „Wynajęcie” z jej fotografiami dokumentującymi poszukiwanie mieszkania w Warszawie. W listopadzie 2016 roku ukazał się jej debiut prozatorski – „Jak pokochać centra handlowe”, nagrodzony Paszportem „Polityki” w kategorii Literatura. Książka dotarła także do finału konkursu o nagrodę literacką Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego 2016.
 • Maciek Froński
  Efekt zimnej wody

  Maciek Froński – urodzony w 1973 roku. Poeta, tłumacz, sowizdrzał. Z zawodu prawnik. Autor dwóch książek poetyckich. Mieszka w Bielsku-Białej.
 • Juliusz Gabryel
  Płyn Lugola

  Juliusz Gabryel – urodzony w 1979 roku. Mieszka w Kluczborku. Autor dwóch książek poetyckich, laureat min. nagrody za najlepszy debiut poetycki przyznanej przez Oddział SPP we Wrocławiu w 2002 roku.
 • Borys Humeniuk
  Wiersze z wojny

  Borys Humeniuk – poeta, prozaik. Żołnierz Ochotniczego Batalionu „Azow” w Donbasie w latach 2014-2015.
  Wiersze wybrała i przełożyła Aneta Kamińska.
 • Michalina Janyszek
  Sztuka medyczna

  Michalina Janyszek – filolog, animatorka, copywriterka. Mieszka w Olsztynie.
 • Edward Pasewicz
  Miejsce

  Edward Pasewicz – poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor. Laureat VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2001 r.). Był wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich w kraju, w tym m.in. trzykrotnie do Nagrody Literackiej Gdynia: w 2007 r. za "Henry Berryman Pięśni", w 2009 r. za "Drobne! Drobne!" i w 2012 za "Pałacyk Bertolta Brechta". Ponadto, trzykrotnie był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius". W 2016 r. nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2016. Jest członkiem redakcji miesięcznika "Gadający Pies" oraz prezesem zarządu Stowarzysznia "Queerowe Centrum Kultury" (QCK). Jego wiersze były tłumaczone m.in. na niemiecki, angielski, słoweński, serbski, bułgarski, czeski, hiszpański, kataloński i włoski.
 • Radosław Wiśniewski
  Psalm do św. Sabiny

  Radosław Wiśniewski – urodzony w 1974 roku. Autor kilku zbiorów wierszy, setek recenzji, szkiców i felietonów, a także notatek. Weteran prowincjonalnych art-zinów i małomiasteczkowych zlotów literackich. Związany z Brzegiem w województwie opolskim. Mieszka w Kiełczowie, pracuje we Wrocławiu.
 • Karolina Sałdecka
  Psi Blues

  Karolina Sałdecka – urodzona w 1983 roku. Polonistka, doktor nauk humanistycznych, laureatka konkursów poetyckich, w tym m.in. konkursu im, Rainera Marii Rilkego. Redaktorka pisma „Fabularie”. Mieszka w Bydgoszczy.
 • Dušan Savić
  Porajmos

  Dušan Savić – urodzony w 1952 roku w Banialuce. Poeta, prozaik, filmowiec. Mieszka w Wiedniu oraz Somborze. Tłumaczony na niemiecki, polski, macedoński.
  „Porajmosa” przełożyła na polski Agnieszka Żuchowska-Arendt.
 • Ewa Sonnenberg
  Moi papierowi kochankowie

  Ewa Sonnenberg - poetka. Opublikowała 10 książek poetyckich i powieść-poemat "Obca". Tłumaczona na kilkanaście języków. Publikowała w pismach literackich i na portalach internetowych w Polsce i za granicą. Jej wiersze pojawiały się w wielu antologiach. W 1996 roku za tomik "Hazard" otrzymała Literacką Nagrodę Georga Trakla, w 2008 r. nagrodę dla najlepszego poety festiwalu Ilinden/Skopje (Macedonia), a w 2012 r. Nagrodę Literacką Czterech Kolumn za całokształt twórczości. W 2016 r. została finalistką Orfeusza - Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego za tomik "Hologramy".
 • Joanna Mueller, Sylwia Głuszak, Beata Gula
  Warkoczami

  Joanna Mueller – urodzona w 1979 r. poetka, eseistka, redaktorka , mieszka w Warszawie. Wydała trzy tomy poetyckie: „Somnambóle fantomowe” (2003 r.), „Zagniazdowniki/Gniazdowniki” (2007 r., nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia) i „Wylinki” (2010 r.) oraz dwie książki eseistyczne: „Stratygrafie” (2010 r., nagroda Warszawska Premiera Literacka) i „Powlekać rosnące” (2013 r.). Redaktorka (razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) książki „Solistki. Antologia poezji kobiet” (1989-2009 r.). Współprowadzi seminarium o literaturze kobiet Wspólny pokój.

  Sylwia Głuszak – urodzona w 1979 roku, historyczka literatury, nauczycielka języka polskiego w liceach warszawskich, redaktorka, korektorka i krytyczka literacka. Publikowała recenzje i artykuły (pod nazwiskiem Omiotek) w pismach literackich takich jak „LiteRacje" oraz „Wakat", w czasopismach naukowych („Barok") oraz w „Nowych Książkach". Była redaktorką czasopisma literackiego „LiteRacje", a także czasopism popularnonaukowych i medycznych. Uczestniczyła i współorganizowała festiwale literackie (w tym Łódź na niebie oraz Manifestacje Poetyckie), a także seminarium Wspólny pokój.

  Beata Gula – urodzona w 1964 roku, animatorka kultury. Ukończyła Polonistykę na UW, redaktorka kilku antologii poetyckich, czterech serii wydawniczych SDK: Biblioteka Nocy Poetów, Wakat Kwadrat, Debiuty, Wspólny Pokój. Dyrektorka dziesięciu edycji warszawskiego Festiwalu Literackiego Manifestacje Poetyckie. Koordynatorka warsztatów literackich, seminariów promujących czytelnictwo, kuratorka akcji w przestrzeni publicznej w latach 90.t.j. Ulica Artystów, Uliczny Teatr Poezji Serwus Madonna, Francuska Poezji, Naturalna Praga, Noc Wierszy, wraz z Tomkiem Świtalskim (100 imprez -od 2000 do 2009) Nocy Poetów w warszawskich klubach, Święta Muzyki -koncerty Czynni Do Odwołania, Fiu, Fiu! Instruktorka literacka w warszawskim Staromiejskim Domu Kultury. Redaktorka Pisma Wakat/Notoria.
 • Bartosz Radomski
  Centaurydy

  Bartosz Radomski – Filolog klasyczny, historyk idei, doktorant w Zakładzie Studiów nad Renesansem, członek oddziału Warszawskiego Towarzystwa Filologicznego. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Członek stowarzyszenia Autorów Polskich. Tłumacz literatury rumuńskiej. Współpracuje z Uniwersytetem Transilvania, Muzeum Narodowe Lit. Rumuńskiej, Uniwerystetem Bukaresztańskim, Akademią Rumuńską.
 • Jerzy Illg, Leonard Neuger
  Zwierciadło

  Jerzy Illg - urodzony w 1950 roku w Poznaniu. Redaktor, wydawca, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych. W roku 1968 uczestniczył w pierwszych zlotach polskich hippies. Od 1983 roku redaktor, a od 1992 r. redaktor naczelny wydawnictwa Znak.
  Publikował w pismach drugiego obiegu i emigracyjnych. W 1986 zorganizował w swoim katowickim mieszkaniu międzynarodową konferencję o Milanie Kunderze. Przeprowadził i opublikował w polskich i zagranicznych pismach („Res Publica", „Tygodnik Powszechny", „NaGłos", „Lettres Internationales", „Corriere delia Sera") szereg wywiadów, m.in. z Wisławą Szymborską, Czesławem Miłoszem, Josifem Brodskim, Tomasem Venclovą, Kazimierzem Kutzem, Andriejem Tarkowskim, Zofią Hertz.
  W latach 1990-1997 był redaktorem pisma literacko-artystycznego „NaGłos". W 1997 r. i 2000 r. organizował Krakowskie Spotkania Poetów pod patronatem polskich noblistów. W 1998 roku zorganizował w Honnold Library w Los Angeles wystawę „Miłosz w obiegu niezależnym", towarzyszącą International Czesław Miłosz Festival w Claremont, a w 2000 r. zrealizował w USA film dokumentalny "Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza" (reż. M. Zmarz-Koczanowicz). W 2002 roku został prezesem Stowarzyszenia Poezja i Muzyka, które w latach 2002, 2003 i 2004 współorganizowało - wraz z University of Houston - Kraków Poetry Seminar z udziałem 15 poetów amerykańskich i 15 polskich. W 2006 roku uhonorowany irlandzkim stypendium Fundacji Heinricha Bölla.

  Leonard Neuger - krytyk, historyk literatury, tłumacz, dyrektor Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego. Mieszka w Szwecji od 1983 r.
  Członek Związku Pisarzy Szwedzkich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Towarzystwa Bellmanowskiego w Szwecji i Stowarzyszenia Slawistów Szwedzkich. Jeden z założycieli Solidarności na Uniwersytecie Śląskim.
  Tłumaczył m.in.: C.M. Bellmana, E.J. Stagneliusa, R. Tornborg, H. Martinsona, P K. Frostenson, M. Florina i - wielokrotnie - T. Tranströmera.
  Autor ponad 200 prac naukowych, krytycznych, eseistycznych. Zajmuje się współczesną litearturą polską oraz teorią przekładu.
  Wydał "Dosyć żartów" (1993 r.), "Pomysły do interpretacji. Studia i szkice o literaturze polskiej" (1997 r.), "Z perspektywy tłumacza. Szkice o literaturze szwedzkiej" (1996 r.) i niewielkiej objętości, lecz ogromnej urody książeczkę "Ćwiczenia z wrażiwości. Duże i małe szkice literackie" (2006 r.). Publikuje m.in. w: „Dekadzie Literackiej", „Tekstach Drugich", „Zeszytach Literackich", „Signum" i „Lyrikvännen".
  Laureat wielu prestiżowych nagród szwedzkich oraz literackiej nagrody "Zapadu" (1995). W 1993 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Zasługi, a następnie w 2004 - Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi.
 • Ireneusz Korpyś, Józefina Kępa
  Wielka księga patrioty

  Ireneusz Korpyś - ur. 1982 r. redaktor naczelny Wydawnictwa Świętego Filipa Apostoła, a wcześniej asystent w Zakładzie Filozofii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Ukończył studia z zakresu filozofii, historii, teologii oraz zarządzania. Autor książek poetyckich, publikacji z zakresu religii i historii oraz książek dla dzieci i młodzieży.

  Józefina Kępa - absolwentka filologii polskiej i edytorstwa, ze słowem związała swoją karierę zawodową. Realizuje się w pracy redakcyjnej. Autorka i redaktorka książek dla dzieci oraz publikacji historycznych i religijnych.
 • Henryk Urbanek
  Szary chłopiec w wieku Chtystusa

  Henryk Urbanek – Absolwent AWF w Katowicach oraz reżyserii filmowo-telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był związany z Zespołem Filmowym OKO w Warszawie, pracował jako reżyser w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Obecnie jest artystą niezależnym, realizującym filmy głównie dla Telewizji Polskiej S.A. Jako reżyser, zrealizował wiele filmów dokumentalnych, za które został nagrodzony. Henryk Urbanek jest również autorem wierszy, opowiadań i felietonów drukowanych w czasopismach takich, jak „Poezja”, „Student”, „Więź”, „Na Głos”, „Gość Niedzielny”, „Śląsk”, „Akcent”, „Odblask nocy”. Wyróżniony nominacją do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego w 2011 r.
 • Marian Nocoń
  Czarna biel

  Marian Nocoń – urodzony w 1959 roku w Katowicach. Ekonomista, menedżer, specjalista biznesowy. Udanie zadebiutował literacko w 2010 roku powieścią sensacyjno-postapokaliptyczną pt. „Wszystko się zmienia”. Jego druga książka, tym razem z pogranicza literatury faktu i wspomnieniowej, pt. „Czarna biel. Wspomnienia”, została wydana w 2016 r., nakładem wydawnictwa Szara Godzina z Katowic. Zebrała przychylne opinie czytelników oraz krytyków literackich, takich jak Barbara Gruszka-Zych, czy Maciej Szczawiński.
 • Kazimierz Brakoniecki
  Olsztyn

  Kazimierz Brakoniecki - urodzony w 1952 roku. Poeta i pisarz, redaktor, tłumacz poezji francuskiej, animator kultury. Współzałożyciel Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa "Borussia" (1990 r.), współredaktor naczelny czasopisma "Borussia. Kultura. Historia. Liteartura". Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor licznych książek, głównie poetyckich i eseistyczno-autobiograficznych. Debiutował tomikiem "Zrosty" (1979/1980 r.). W ostatnich latach opublikował: "Amor fati" (Szczecin 2014 r.), "Terra nullius" (Gołdap 2014 r.). Laureat licznych nagórd, w tym w 2016 roku prestiżowej Literackiej Nagrody im. Samueal Bogumiła Lindego Miast Partnerskich Getyngi i Torunia.
 • Damian Dawid Nowak
  Wczesne dojrzewanie

  Damian Dawid Nowak – urodzony w 1989 roku w Tarnowskich Górach na Górnym Śląsku. Mieszka w Warszawie, studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Autor trzech książek poetyckich: „Nieistotne”, „Pożegnania” i „Wczesne dojrzewanie”. Laureat „Kafla” 2014 i innych wyróżnień. Założyciel agencji Plus Social zajmującej się promocją kultury azjatyckiej. Opublikował także liczne artykuły o tematyce kulturalnej.
 • Konrad Góra
  Nie

  Konrad Góra - urodzony w 1978 roku. Poeta. Za tom "Pokój widzeń" (2011) nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wydał również książki "Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem" (2008) oraz "Siła niższa, Full hasiok" (2012). Autor wyboru wierszy Anny Świrszczyńskiej pt. "Kona ostatni człowiek" (2013). Mieszka we Wrocławiu.
 • Bronisław MJ Kamiński
  Wielkość dróg ku prawdzie

  Bronisław MJ Kamiński – urodzony w 1938 roku na Podolu, absolwent Wydziału Filozoficzno-historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1962 r.). Autor kilkuset artykułów i książek: „Saga Kudowska”, „Życie nie starzeje się”, „Wielość dróg ku prawdzie”, „Kudowa Zdrój, miasto i ludzie” (redaktor dzieła zbiorowego). Naczelny redaktor Kwartalnika społeczno-kulturalnego „Almanach Kudowski”.
  Książka „Wielość dróg ku prawdzie” została wyróżniona w Saloniku Churchilla w Kudowie Zdroju za popularyzowanie pluralizmu kulturowego oraz zrozumienie innych postaw światopoglądowych.
 • Marek Pacukiewicz
  Widokówki

  Marek Pacukiewicz – urodzony w 1978 roku. Kulturoznawca, pracownik zakładu Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego. Autor książek „Dyskurs antropologiczny w pisarstwie Josepha Conrada” (2008 r.), „Grań kultury. Transgresje alpinizmu” (2012 r.) oraz tomu wierszy „Budowa autostrady” (2012 r.).
 • Bartłomiej Siwiec
  Instrukcja zabicia ptaka

  Bartłomiej Siwiec - autor trzech powieści: "Zbrodnia, Miłość, Przeznaczenie", "Autodestrukcja", "Przypadek Pana Paradoksa". Autor kilku dramatów. Otrzymał kilka nagród literackich, w tym Nagrodę im. Stanisława Grochowiaka. Publikował w "Toposie" i w "Bydgoskim Informatorze Kulturalnym", członek "Stowarzyszenia Pisarzy Polskich".
 • Beata Świrska
  Mukolinki zuch dziewczynki

  Beata Świrska - autorka bajki "Mukolinki zuch dziewczynki", wolontariuszka Fundacji Matio, wspierającej dzieci chore na mukowiscydozę.
  Organizator wielu akcji charytatywnych dla bohaterek książki. Z zawodu pracownik biurowy oraz tłumacz języka angielskiego. Prywatnie mama dwóch córek: Nikoli i Mariki.