Edycja III - 2018

Laureat

Robert Rybicki - Laureata Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz

Tegorocznego Laureata Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” poznaliśmy w czasie inauguracji 49. Rybnickich Dni Literatury w Teatrze Ziemi Rybnickiej. W laudacji wygłoszonej w trakcie uroczystości przewodniczący Kapituły konkursu prof. UAM dr. hab. Arkadiusz Żychliński tymi słowami uzasadnił wybór członków Kapituły:

„Nagrodę Juliusz za rok 2018 zdecydowaliśmy się przyznać książce, która staje poza, z boku, która wychodzi na zewnątrz, obraca na nice, która wzburza, irytuje, drażni – książce, która chce być programowym zakłóceniem prędkiego i stabilnego przekazu – zakłóceniem jednak nie, rzecz jasna, gwoli tylko zakłócania, lecz zakłóceniem powodowanym wolą znalezienia innego pasma sygnalizacyjnego, lepszej częstotliwości komunikacyjnej. Nagrodę Juliusz za rok 2018 zdecydowaliśmy się przyznać tomowi Dar Meneli Roberta Rybickiego.”

 

Laureat z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery odebrał pamiątkową statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 40 tysięcy złotych, którą jak zdradził zamierza przeznaczyć na zakup perkusji.

Sylwetkę i twórczość Roberta Rybickiego w ciekawy sposób przedstawia dr. Monika Glosowitz, redaktor naczelna nieistniejącej już „re: presji”, była redaktorka działu poetyckiego w „artPapierze”, obecnie współpracująca z Kwartalnikiem Kulturalnym „Opcje”.

„Robert Rybicki – urodzony w 1976 w Rybniku. Poeta, redaktor, tłumacz, happener, okazjonalnie pedagog. Autor tomów poetyckich Epifanie i katatonie (2003), Motta robali (2005), Stos gitar (2009), Gram, mózgu (2011) i Dar Meneli (2017; w wersji dwujęzycznej wydany w czeskim wydawnictwie jako Dar lůzrů / Dar meneli w 2014 roku) oraz wierszy zebranych jako Podręcznik naukowy dla onironautów (2018). Redaktor rybnickiej „Plamy”
i londyńskiego „Nowego Czasu”. Były piłkarz, anarchista, skłoters, wagabunda, mitoman i niespokojna dusza przełomu wieków, pierwszy i ostatni polski dadaista, legenda środowisk poetyckich, przekraczająca i łącząca pokolenia.

Prowadził Wesoły Klub Literacki w Rybniku, którego formułę zaszczepiał również w innych miastach. Obecnie organizuje cykliczny Open Mic w Krakowie. Jeden z najważniejszych głosów roczników 70., który na dobre wyznaczył kierunki rozwoju młodej poezji.

Twórczość Rybickiego jest projektem niezwykle konsekwentnym. Wymaga od czytelników przemyślenia na nowo kondycji rodzimego języka poetyckiego, odświeżenia jego twórczego potencjału, który staje się bronią z nudą, mieszczańskim konwenansem i ustateczniającym się buntem. Autor Daru meneli, wpisując się w najlepsze awangardowe tradycje, karze badawczo przyjrzeć się strukturom organizującym jednostkowe i wspólnotowe życie każdego z nas. Uruchamiając „plan mowy, który wytrąci retorykę z równowagi”, de facto pokazuje, jak dalece podporządkowaliśmy nasze życie instytucjom (języka, szkoły, narodu etc.).
Sam, próbując mówić spoza tych porządków podejmuje trud nieustannego weryfikowania własnego widzenia świata. Budując – jak mówi, anarchistyczny kościec, którego brakuje
polskiej kulturze – jednocześnie proponuje też nową wizję etyki w świecie, w którym każdy i każda powinni mieć prawo funkcjonować na własnych zasadach.”

Nominowani

Grzegorz Bogdał - Floryda - Wydawnictwo Czarne

Grzegorz Bogdał
„Floryda”
Wydawnictwo Czarne

Publikował opowiadania w „Chimerze” i „Twórczości”, jest autorem scenariuszy do filmów krótkometrażowych.

Renata Lis - Lesbos - Wydawnictwo Sic!

Renata Lis
„Lesbos”
Wydawnictwo Sic!

Polska pisarka i tłumaczka. Debiutowała w 2011 r. książką „Ręka Flauberta” -nominacja do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Książka „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu” (2015) znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Nike” i półfinale Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus"; otrzymała też nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody Literackiej dla Autorki "Gryfia".

Dorota Masłowska - Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu - Wydawnictwo Literackie

Dorota Masłowska
„Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”
Wydawnictwo Literackie

Pisarka, dramaturgistka, felietonistka, kompozytorka, producentka muzyczna. Debiutowała książką „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” (2002), za którą otrzymała Paszport „Polityki” oraz nominację do Nagrody Literackiej „Nike”. Za książkę „Paw królowej” (2005) otrzymała w 2006 r. Nagrodę Literacką „Nike”. Ponadto wydała także powieści „Kochanie, zabiłam nasze koty” (2012), „Dusza światowa” (2013). Jej debiutancki dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2006) został zaprezentowany publiczności w formie próby czytanej w TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości). Pisała felietony do "Przekroju", publikowane pod tytułem "Dziennik z krainy pazłotka", oraz recenzje książek do "Wysokich Obcasów" (dodatek do "Gazety Wyborczej"). Od początków swojej twórczości współpracowała też z magazynem "Lampa".

Robert Rybicki - Dar Meneli - Wydawnictwo Biuro Literackie

Robert Rybicki
„Dar Meneli”
Wydawnictwo Biuro Literackie

Poeta, pedagog-happener, krytyk literacki, były redaktor pisma artystycznego "Plama” w Rybniku oraz były redaktor polskiego tygodnika "Nowy Czas" w Londynie. Studiował prawo i polonistykę w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest autorem pięciu tomów poetyckich „Epifanie i katatonie” (2003), „Motta robali” (2005), „Stos gitar” (2009), „Gram, mózgu” (2010) i „masakra kalaczakra” (2011). Współtworzy cykl spotkań „OPEN MIC” w krakowskim Klubie Kabaret.

Ewa Winnicka - Był sobie chłopczyk - Wydawnictwo Czarne

Ewa Winnicka
„Był sobie chłopczyk”
Wydawnictwo Czarne

Reporterka, studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz włoskim „Internazionale”. Od 1999 związana z „Polityką”. Dwukrotnie została uhonorowana nagrodą Grand Press (2005 i 2009). Za książkę „Londyńczycy” (2012) nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej "Gryfia". Reportaż „Angole” (2014) został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” (2015) i Nagrody Literackiej im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia” (2015). Wspólnie z Jerzym Stuhrem i Maciejem Stuhrem wydała książkę „Obywatel Stuhr” (2014), a z Cezarym Łazarewiczem „1968. Czasy nadchodzą nowe” (2018). Autorka książek „Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów” (2013) oraz” Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson” (2017).

Książki zgłoszone

 • Henryk Wolniak-Zbożydarzyc
  Lekcja Boskiego

  Poeta, dramatopisarz, aforysta, filozof. Autor kilkunastu tomów wierszy. W 1965 debiutował książką poetycką „Horyzont”- uznaną przez Wolną Europę za najciekawszy debiut roku. W 1972 r. wydał tom poetycki „Proch”,za który otrzymał Nagrodę im. Tadeusza Peipera. Założyciel Towarzystwa Wolnistów, do którego należał m.in. poeta i dramaturg Leszek Wierzchowski. Twórca poetyki wolnizmu (triada 3× „W”: wolność-wieczność-wielkość). W połowie lat dziewięćdziesiątych poemat „Pradziady” doczekał się scenicznej realizacji w reżyserii Bogusława Kierca. Laureat Nagrody Literackiej Czterech Kolumn (Lutynia, „Sad brzoskwiniowy”). Tomik „Zaurocznia lądecka” zgłoszono do Nagrody Literackiej „Nike” 2013 r. Charakterystyczną cechą twórczości Henryka Wolniaka są neologizmy poetyckie. Autora porównuje się z Bolesławem Leśmianem i Mironem Białoszewskim.
 • Mariusz Sepioło
  Himalaistki

  Reporter związany z "Tygodnikiem Powszechnym" i miesięcznikiem "Miasta Kobiet", publikuje także w "Polityce" i "Gazecie Wyborczej". W 2017 r. ukazała się jego pierwsza książka "Ludzie i gady" o życiu w polskich więzieniach. "Himalaistki" to zbiór reportaży o Polkach wspinających się na najwyższe szczyty.
 • Monika Piątkowska
  Prus

  Dziennikarka, pisarka, prywatnie żona Leszka Talko. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo i politologię. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i magazynem „Pani”. Wspólnie z mężem pisała felietony obyczajowe dla „Gazety Telewizyjnej”, których wybór ukazał się nakładem wydawnictwa W.A.B. („Talki w wielkim mieście”, „Talki z resztą”). W 2006 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Krakowska żałoba”, a w 2009 zbiór opowiadań „Nikczemne historie”.
 • Mikołaj Grynberg
  Rejwach

  Fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów „Dużo kobiet" (2009), „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010) oraz „Ocaleni z XX wieku” (2012). Wydał zbiór rozmów „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) .Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.
 • Wojciech Grabowski
  Dizajn tamtych czasów

  Absolwent Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie i Studium Scenariuszowego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Reżyser wielu filmów o sztuce realizowanych w TVP (m.in. „Ekspresjonizm w Polsce”, „Artes – nadrealiści ze Lwowa”, „Podróż z Rafałem Malczewskim”, cykl „Bliskie obrazy”. Debiutował książką „Ewolucja terroryzmu na przełomie XX i XXI wieku" (2009), w roku 2012 ukazał się „Człowiek – motocykl i inne opowiadania” , „Archi-traf. Opowieści o architekturze Śląska i Zagłębia” (2015), oraz „Miastowidz. Opowieści ze śląskiej metropolii” ( 2016).
 • Andrzej Dybczak
  Pan wszystkich krów

  Z wykształcenia etnolog, antropolog, pisarz, dokumentalista. Jego debiutancka książka „Gugara” w 2012 roku została wyróżniona Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Autor jest także współtwórcą wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem. Dokument uhonorowano między innymi nagrodą Złotego Lajkonika na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz nagrodą za najlepszy debiut reżyserski na festiwalu filmowym Era Nowe Horyzonty. Swoje teksty drukuje w „Lampie”, „Studium” i „Autoportrecie”.
 • Kasper Bajon
  Wymiana

  Autor tomów poetyckich „Pomarańczowy pokój” (2005), „Miłość do poranków”. Wiersze i prozę publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „dwutygodniku.com”, „Twórczości”, „Śląsku”, „Kontekstach”, „Wyspie” i „Ricie Baum”. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008).
 • Mariusz Koperski
  Po własnych śladach

  Z wykształcenia filolog germański, literaturoznawca, pedagog, od kilku lat pracuje jako dziennikarz i urzędnik samorządowy w Zakopanem i Kościelisku. Zadebiutował książką „Śmierć samobójcy” w 2015 roku.
 • Olga Gitkiewicz
  Nie hańbi

  Dziennikarka, redaktorka, freelancerka. Jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje z tygodnikiem „Polityka” i portalem Gazeta.pl, na łamach których publikuje reportaże i teksty historyczne. Historycznym i współczesnym reportażom z książki „Nie hańbi” towarzyszą prywatne poszukiwania autorki – poszukiwania robotniczych korzeni jej przodków w jednym z najbardziej robotniczych miast Polski, Żyrardowie.
 • Ewa Andrzejewska
  Maryan. Powrót

  Z wykształcenia architekt, pasjonatka historii. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Historia z Piekła rodem” – ratuje od zapomnienia wspomnienia z sądeckiej dzielnicy Piekło. Jest autorką książek „Obok inny czas. O Mieście i Jakubie” (2010) i „Historia z Piekła rodem” (2017). Współpracuje z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”.
 • Anna Cieplak
  Lata powyżej zera

  Animatorka kultury, aktywistka miejska i pisarka związana z „Krytyką Polityczną”. W 2014 r. została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność w zakresie kultury, a w 2015 r. otrzymała stypendium w ramach programu „Aktywność obywatelska”. W 2017 r. za powieść „Ma być czysto” (2016) otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę „Conrada”. Powieść „Lata powyżej zera” (2017) była nominowana do Paszportów „Polityki” w 2017 r.
 • Zofia Mąkosa
  Cierpkie grona

  Jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Czytanie książek to jej największa pasja. Publikowała artykuły w lokalnej prasie. Debiutuje powieścią „Cierpkie grona” i pracuje już nad kontynuacją cyklu Wendyjska winnica.
 • Marian Sworzeń
  Czarna ikona Biełomor

  Prawnik, prozaik i publicysta. Był m.in. sędzią Sądu Rejonowego, właścicielem antykwariatu książkowego, radnym i wiceburmistrzem Mikołowa (w czasie swej kadencji doprowadził do utworzenia Instytutu Mikołowskiego w mieszkaniu Rafała Wojaczka). Członek redakcji pisma literackiego „Arkadia” oraz zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego. Członek Polskiego PEN Clubu. Autor słuchowisk radiowych, sztuk scenicznych i powieści, m.in. „Czaadajew” (2007), „Niepoprawni” (2006), „Melancholia w Fausheim. Powieść o rewolucji w Monachium” (2008).
 • Dorota Masłowska
  Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu

  Pisarka, dramaturgistka, felietonistka, kompozytorka, producentka muzyczna. Debiutowała książką „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” (2002), za którą otrzymała Paszport „Polityki” oraz nominację do Nagrody Literackiej „Nike”. Za książkę „Paw królowej” (2005) otrzymała w 2006 r. Nagrodę Literacką „Nike”. Ponadto wydała także powieści „Kochanie, zabiłam nasze koty” (2012), „Dusza światowa” (2013). Jej debiutancki dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2006) został zaprezentowany publiczności w formie próby czytanej w TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości). Pisała felietony do "Przekroju", publikowane pod tytułem "Dziennik z krainy pazłotka", oraz recenzje książek do "Wysokich Obcasów" (dodatek do "Gazety Wyborczej"). Od początków swojej twórczości współpracowała też z magazynem "Lampa".
 • Anna Malinowska
  Brunatna kołysanka

  Ukończyła politologię ze specjalnością dziennikarską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracowała m.in. w „Trybunie Śląskiej”, od 2005 r. jest dziennikarką w katowickim oddziale „Gazety Wyborczej”. W 2011 r. ukazała się jej książka „Druga strona lustra. Dzieje kościoła Świętej Trójcy w Będzinie”. Od 2015 r. zajmuje się tematem polskich dzieci uprowadzonych przez Lebensborn, co opisała w książce „Brunatna kołysanka” (2017).
 • Michał Olszewski
  #upał

  Nagradzany dziennikarz, prozaik i reportażysta, studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był dziennikarzem krakowskiego wydania "Gazety Wyborczej”. Od stycznia 2007 kieruje działem reportażu "Tygodnika Powszechnego". W 2015 r. za „Najlepsze buty na świecie” (2014) otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Jego ważniejsze publikacje to: „Do Amsterdamu” (2003), za którą otrzymał I nagrodę w konkursie „Znak-Proza” w 2003 r., "Chwalcie łąki umajone” (2005), „Low-tech” (2009), „Zapiski na biletach” (2010), „Eco-book o eko-Bogu” (2010), „Polska. W poszukiwaniu diamentów” (2012).
 • Joanna Bator
  Purezento

  Pisarka, publicystka, nauczycielka akademicka. Autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań. Publikowała w "Gazecie Wyborczej", "Twórczości", "Czasie Kultury", "Tygodniku Powszechnym", "Kulturze i społeczeństwie". W magazynach "National Geographic" i "Voyage" pisze o swoich podróżach. Za książkę "Japoński wachlarz" (2004), która jest zbiorem zapisków z kilkuletniego pobytu autorki w Japonii, otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak oraz poznańską „Nagrodę Wydawców”. Jest autorką m.in. „Wyspy łzy” (2015), „Roku Królika” (2016) czy cyklu „Piaskowa Góra” (2013) (Tom 1 „Piaskowa Góra”, Tom 2 „Chmurdalia”). Za powieść „Ciemno, prawie noc” otrzymała w 2013 r. Nagrodę Literacką” Nike”.
 • Ewa Winnicka
  Był sobie chłopczyk

  Reporterka, studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz włoskim „Internazionale”. Od 1999 związana z „Polityką”. Dwukrotnie została uhonorowana nagrodą Grand Press (2005 i 2009). Za książkę „Londyńczycy” (2012) nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej "Gryfia". Reportaż „Angole” (2014) został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” (2015) i Nagrody Literackiej im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia” (2015). Wspólnie z Jerzym Stuhrem i Maciejem Stuhrem wydała książkę „Obywatel Stuhr” (2014), a z Cezarym Łazarewiczem „1968. Czasy nadchodzą nowe” (2018). Autorka książek „Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów” (2013) oraz” Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson” (2017).
 • Ignacy Karpowicz
  Miłość

  Pisarz, prozaik, tłumacz z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego, podróżnik. Jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor powieści „Niehalo” (debiut 2006), „Cud” (2007), „Gesty” (2008), „Balladyny i romanse” (2010) , „Ości” (2013), które otrzymały Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, oraz „Sońka”(2014). Laureat Paszportu „Polityki”, czterokrotny finalista Nagrody Literackiej „Nike”.
 • Grzegorz Bogdał
  Floryda

  Publikował opowiadania w „Chimerze” i „Twórczości”, jest autorem scenariuszy do filmów krótkometrażowych.
 • Jacek Niedziela-Meira
  Jam session

  Rybniczanin, muzyk, kompozytor, wykładowca związany z Wydziałem/Instytutem Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, którego jest absolwentem. Od roku 2005 – profesor Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2002–2005 pełnił funkcję Dziekana Instytutu. Otrzymał 5 nominacji do nagrody „Fryderyka” w kategorii Płyta Roku, jak i Kompozytor/Aranżer Roku. Autor książki uhonorowanej Specjalną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Historia Jazzu - 100 wykładów"(2009) i "Kontrabas Jazzowy" (2013). Nagrodzony Medalem Edukacji Narodowej, Medalem Gloria Artis, oraz prezydenckim Srebrnym Krzyżem Zasługi.
 • Jerzy Vetulani
  Sen Alicji czyli jak działa mózg

  Profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, pracownik Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Ukończył biologię i chemię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców polskich. W latach 1981–2002 był redaktorem naczelnym czasopisma „Wszechświat”. Napisał kilkaset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu. Był laureatem wielu wyróżnień i odznaczeń, m.in. w styczniu 2011 r. jego książka „Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice” została Krakowską Książką Miesiąca.
 • Paweł Sołtys
  Mikrotyki

  Autor tekstów piosenek, wokalista, kompozytor i pisarz. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Jest autorem tekstów i opowiadań, które ukazywały się z „Lampie”, „Ricie Baum,” czy „Studium”. „Mikrotyki” (2017) to jego debiut prozatorski, za który otrzymał nominację do Paszportu „Polityki” 2017.
 • Joanna Bąk
  36 wierszy o niepokoju

  Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i studium dziennikarskiego. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka tomików „Pan tu nie leżał” oraz „Pomiędzy”, tekstów poetyckich, prozatorskich i dziennikarskich publikowanych m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Akancie”, „Fragile”, „Gazecie Kulturalnej”. Laureatka konkursów; otrzymała m.in. Nagrodę Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi”, tytuł Honorowego Laureata Międzynarodowego Festiwalu Artystycznego „FAMA”, literacką przepustkę „Zwierciadła” za dziennik „Z perspektywy domu” czy nagrodę w ogólnopolskim konkursie JESTEM_MAM_GŁOS za tekst dramatyczny „Twoje sypialnie”. Ma na koncie wiele wystaw fotograficznych. Zajmuje się także działaniami w przestrzeni miejskiej, prowadzi warsztaty interdyscyplinarne.
 • Mariola Kruszewska
  Czereśnie będą dziczeć

  Polonistka i historyk, z zamiłowania poetka i podróżniczka. Lauteatka wielu ogólnopolskich konkursów literackich m.in. Orfeusza Mazurskiego. Autorka tomików „Bywam kobietą” (2011) i „Wczoraj czyli dziś” (2013). Publikowała w licznych antologiach i prasie. Współzałożycielka internetowego forum literackiego Ogród Ciszy.
 • Dariusz Szczęsny
  Przeznaczenie

  Geograf, pilot wycieczek, organizator wypraw na Wschód, amator fotograf, pisarz. Pracował w USA, Rosji i Anglii. „Przeznaczenie” to jego debiut literacki. Książka ta jest owocem podróży autora na Wschód, jego osobistych przeżyć i refleksji.
 • Maciej Waszczyk
  Listy mnicha do córki

  Z wykształcenia filozof, doktor ekonomii, z zamiłowania malarz, pisarz i poeta. Były pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, wykładał na VIA University College w Danii, współpracuje z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN. Debiutancka powieść „Ocean. Śladami Emili Earhart” (2013) jest spełnieniem jego wieloletnich marzeń. „Królowa bezdomna. Powieść współczesna” (2017), to książka oparta na historiach osób bezdomnych.
 • Teresa Monika Rudzka
  Wszystkie dżinsy M.

  Z wykształcenia jest polonistką, pracowała jako bibliotekarka, agentka ubezpieczeniowa i sekretarka. Obecnie autorka realizuje swoją pasję dziennikarską, pisząc historie do różnych, kobiecych magazynów. Zadebiutowała w 2010 r. satyryczną powieścią środowiskową „Bibliotekarki”. Następnie ukazały się: „Singielka” (2011), „Kuzyneczki” (2013) oraz historia oparta na faktach „Zawsze będę Cię kochać” (2014). W marcu 2016 r. opublikowała powieść „Na karuzeli”. Książka „Wszystkie dżinsy M.” są jej pierwszą książką dla młodzieży.
 • Paweł Krzaczkowski
  Wstęgi Möbiusa

  Eseista, libercista, poeta. Redaktor „Recyklingu Idei” i specjalnego, architektonicznego numeru tego pisma pt. „Cena architektury”. Publikuje teksty dotyczące architektury, muzyki, czasami sztuk wizualnych i literatury. Organizuje koncerty muzyki współczesnej, współpracował lub współpracuje z takimi kompozytorami jak Sławomir Kupczak, Kacper Ziemianin, Dominik Karski czy Sławomir Wojciechowski. Kończy prace nad książką „Pokój 404”. Jest też kuratorem projektu 4 for Beckett.
 • Maciej Piotr Prus
  Przyducha

  Polonista, dziennikarz, pisarz i poeta. Był redaktorem wychodzącego w latach osiemdziesiątych pisma „Bez Dekretu”, redaktorem wydawanego w Paryżu miesięcznika „Kontakt”, zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Playboy” i miesięcznika „Max”, a także redaktorem naczelnym tygodnika „Przekrój”. Opublikował tomy poezji „Zacieranie śladów” (1978), „Czy ktoś o mnie pytał?” (19996) oraz prozę „Błędnik” (2003), „Kukły”(2005) i „Wyznania właściciela klubu Piękny Pies” (2009).
 • Julia Fiedorczuk
  Psalmy: (2014-2017)

  Poetka, tłumaczka. Debiutowała w roku 2000 tomem poetyckim "Listopad nad Narwią", za który otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Autorka kilku zbiorów wierszy: "Bio" (2004), "Planeta rzeczy zagubionych" (2006), "Tlen" (2009) i "tuż-tuż" (2012), a także zbioru opowiadań "Poranek Marii" (2010) oraz powieści "Biała Ofelia" (2012). Laureatka wielu nagród, w tym austriackiej nagrody Huberta Burdy. Adiunkt w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej utwory zostały przełożone na 17 języków, w tym walijski, japoński i islandzki.
 • Katarzyna Fabisiewicz
  Rapsodyczny

  Historyk, archeolog, animator kultury. ”Rapsodyczny” jest debiutem literackim autorki.
 • Magdalena Markowska
  Córka

  Logopedka, nauczycielka. „Córka” to jej pisarski debiut.
 • Marian Pilot
  Niebotyki

  Powieściopisarz, nowelista, autor słuchowisk, dziennikarz i scenarzysta filmowy, eseista, leksykograf. Debiutował w 1962 r. tomem opowiadań „Panny szczerbate”. Opublikował m.in.: powieść „Pióropusz”, za którą w 2011 roku otrzymał Nagrodę Literacką „Nike”, opowiadania „Pantałyk”(2011), nowelę „Zawodna zabawka albo Vin d’adieu” (2012), eseje autobiograficzne „Nowy matecznik” (2012) i powieść „Osobnik”.
 • Adam Robiński
  Hajstry. Krajobraz bocznych dróg

  Dziennikarz, prozaik, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i „National Geographic Traveler”. Były redaktor i dziennikarz miesięcznika „National Geographic Polska”. Publikował w „Rzeczpospolitej”, „Plusie Minusie”, „Kaleidoscope”, „Inspire”, „Echach leśnych”, „Przeglądzie”, serwisie gazeta.pl. Ma również na koncie współpracę z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, wydawnictwami „Czarne” oraz „Nasza Księgarnia”. Finalista 11. edycji Nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy opublikowany w 2014 roku. Jego debiutancka książka „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” (2017) została nominowana do nagrody podróżniczej Traveler w kategorii Podróżnicza Książka Roku.
 • Puzzle afrykańka figurka

  Tomik zawierający wiersze 17 poetów, są to: Marek Andrzejewski, Bożena Boba-Dyga, Mariusz Bober, Sambor Dudziński, Ewa Hebe Lembryk, Igor Jaszczuk, Jan Kondrak, Ryszard Kondracki, Krzysztof anin Kuzko, Ewa Mazur, Anna Nazar, Monika Partyk, Joanna Pełka Śmiełowska, Jolanda Elizabeth Schovolt, Urszula Sobotka, Marcin Styczeń, Waldemar Śmiałkowski, Sławomir Walencik. Autorem grafik i pomysłodawcą kształtu edytorskiego jest Sławomir Walencik.
 • Enormi Stationis (Bartosz Radomski)
  Agharta

  Filolog klasyczny, historyk idei, doktorant w Zakładzie Studiów nad Renesansem Uniwersytetu Warszawskiego, członek Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Filologicznego, członek Fundacji Babel, członek Stowarzyszenia Autorów Polskich, tłumacz literatury rumuńskiej. Debiutował w 2016 r tomikiem poezji „Centaurydy”.
 • Bogna Skrzypczak–Walkowiak
  Pani Kant i madame Hyde

  Nauczyciel języka polskiego i filozofii. Pierwsza w Polsce opisała filozofię filmu jako strategię dydaktyczną. Doktor nauk humanistycznych. Współautorka dwóch książek: "Uczeń - nauczyciel – badacz w przestrzeni teatru" (Poznań 2015) i "Niepojęty przypadek. O poezji Wisławy Szymboskiej" (Kraków 2015). „Pani Kant i madame Hyde” to debiutancki zbiór prozy autorki.
 • Aleksander Lubina
  Margott – albo o początku i końcu

  Germanista, tłumacz, publicysta, pisarz. Współzałożyciel Klubu Twórców Górnośląskich KARASOL. Ekspert i edukator MEN. Znawca Górnego Śląska. Laureat nagród krajowych i zagranicznych. Napisał między innymi takie książki jak „Pierwsza ćwiartka” (2015), „Prymityw” (2015), „Paula – dramat w kilku życiorysach” (2015), „Mimry z mamrami: Hanek i oni (elwry, lebry, pamponie, soronie, hadzieje i barbary) - albo O moich przodkach i zadkach. T. 1” (2016), „Siódmak: Hankowe fantasy” (2017) czy „Hanka rajzowanie i szpiclowanie cygaństwa” (2017).
 • Dariusz Bugalski
  Korespondent „Małego Przeglądu”

  Poeta, prozaik, dziennikarz radiowej Trójki, wykładowca akademicki, nauczyciel komunikacji i wystąpień publicznych. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Literackiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, był członkiem jury konkursu poetyckiego jego imienia. Opublikował tomy poezji: „TURTLE, TURTLE, TURTLE” (1991), za którą otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za debiut poetycki, „Wyliczanka” (1993), zbiór ekfraz „Przekłady” (1995), „Miejsce, w którym nic się nie stało” (1997), tom opowiadań i wierszy „83 piosenki, które pomogą ci dociągnąć do czterdziestki” (2006), „o tu” (2010), „Przecieki. Wiersze wybrane” (2010). W 2009 r. ukazało się „Jaśnienie” – książka artystyczna będąca efektem współpracy z fotografem Wojciechem Prażmowskim. Wiersze i opowiadania publikował też m.in. w „Twórczości”, „FA-arcie”, „Frazie”, „Czasie Kultury”, „Gazecie Wyborczej” czy „Nowym Nurcie”.
 • Katarzyna Zwolska-Płusa
  Cud i Anomalia

  Pedagog, tutorka szkolna i akademicka, trenerka w zakresie edukacji alternatywnej (tutoringu). Literacko zajmuje się poezją i prozą (głównie opowiadania), naukowo literaturą polsko-żydowską. Publikowała m.in.: w „Fabulariach”, „Migotaniach”, „SZAFie”, „Dwutygodniku”, „2Miesięczniku”. „Cud i Anomalia” to jej debiut literacki.
 • Waldemar Bawołek
  Echo słońca

  Prozaik, laureat konkursu „Nowego Nurtu” i Wydawnictwa Kurpisz oraz Ogólnopolskiego Konkursu Wydawnictwa Zielona Sowa. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2015 za książkę „To co obok”. Autor czterech książek: „Delectatio morosa” (1996), „ Raz dokoła” (2005), „Humoreska” (2012), „To co obok” (2014).
 • Ewa Solska
  Metro Wolanda

  Doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historii UMSC. Debiutowała w 2004 roku tomem wierszy „Listki Penelopy”, za który otrzymała I nagrodę w XIV Konkursie Literackim za debiut książkowy, ogłoszonym przez lubelski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2013 r. ukazał się tom wierszy „Misirlou”. Jest twórcą i członkiem lubelskiego stowarzyszenia literackiego „Inicjatywa Dworzec Wschodni” oraz redaktor czasopisma „Dworzec Wschodni”.
 • Katarzyna Kuroczka
  Literatura światów planowanych

  Doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, eseistka, publicystka, krytyk literacki, poetka, prozaik, stypendystka Ministra Kultury (2014). Publikowała m.in. w takich czasopismach, jak „CzasyPismo”, „Euphorion”, „Guliwer”, „Hajduczanin”, „Indeks”, „Konspekt”, „Metafora”, „Migotania”, „Orbis Linguarum”, „Śląsk”, „Śląskie Miscellanea”, „Zalew Kultury”, „Zwrot”. Fragmenty jej dramatu „Ja, Gustaw” były emitowane na antenie Radia Katowice. Od 2013 r. należy do Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego. Od maja 2014 r. do grudnia 2016 r. była odpowiedzialna za dział krytyki literackiej w miesięczniku społeczno-kulturalnym „Śląsk”. W publikacji zbiorowej „W Karmelu pięknym ogrodzie. Antologia poezji OCDS” (2003) znalazło się kilka jej wierszy. Był to jej debiut literacki. Pierwszą samodzielną książkę opublikowała w 2009 r. To zbiór opowiadań „Człowiekowo”, oraz wydany w tym samym roku tomik poezji „Pojadę na wózku serca”.
 • Marcin Królikowski
  Opowieść dwunastopiętrowa. Grozy poetyckie

  Współtworzy Seminarium Literackie TenSamCel. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. Konkursu Bolesława Faca, Konkursu im. Kazimierza Ratonia, Konkursu im. Haliny Poświatowskiej, Konkursu im. Zbigniewa Herberta, Konkursu „O Laur Czerwonej Róży” czy Konkursu „O Granitową Strzałę”. Jego wiersze publikowano w czasopismach „Topos”, „Fraza” oraz w „biBLiotece” (magazyn Biura Literackiego). Współpracuje z działem archiwum przy współtworzeniu biografii „Wielkiego Słownika Powstania Warszawskiego”, na podstawie archiwów Romualda Śreniawy-Szypiowskiego.
 • Iwona Litewczuk
  Piękny sen

  Pedagog z wykształcenia, zajmuje się projektowaniem biżuterii artystycznej. W latach 2006-2009 napisała kilkanaście artykułów o tematyce duchowej, które zostały opublikowane w miesięczniku „Crystal”. Do tej pory wydała dwie powieści „Powrót Małego Księcia” (2002) i „Niebiański Exodus” (2008). Jej debiut poetycki to „Antologia poetów współczesnych” oraz „Wiersze sercem pisane” (2016), a także „Kobieta zmienną jest” i „Modlitwa o miłość” (2017). Od dwóch lat pisze też piosenki i poezję w języku angielskim.
 • Andrzej Mencwel
  Toast na progu

  Historyk literatury i kultury polskiej, antropolog kultury, krytyk, eseista, publicysta, profesor nauk humanistycznych. Autor m.in. „Etos lewicy. Esej o narodzinach kulturalizmu polskiego „(1990, 2006, Nagroda Ministra Edukacji Narodowej); „Przedwiośnie czy potop. Studium postaw polskich w XX wieku „(1996, Nagroda Pen Clubu Polskiego im. Jana Strzeleckiego); „Wyobraźnia antropologiczna. Próby i studia” (2006, nominacja do Nagrody Literackiej „Nike”, Nagroda im. Jana Baudouina de Courtenay); ”Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX” (2014, Książka roku Magazynu „Nowe Książki”, Nagroda im. Kazimierza Wyki, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia w dziedzinie eseistyki, nominacja do Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło humanistyczne, nominacja do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego).
 • Maciej Robert
  Demologos

  Polski poeta, krytyk literacki i filmowy, dziennikarz. Recenzje, teksty krytyczne i wywiady publikował m.in. w „Przekroju”, „Kinie”, „Dzienniku Polska-Europa-Świat”, „Newsweeku”, „Notesie Wydawniczym”, „Kwartalniku Filmowym”, "Dwutygodniku", "Chimerze", „Życiu Warszawy”, "Lampie" i "Xięgarni". Współpracuje z „Polityką”, „Nowymi Książkami” i "Znakiem"., Felietonista "Kalejdoskopu". Zastępca redaktora naczelnego "Tygla Kultury". Sekretarz Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Za działalność dziennikarską otrzymał w 2013 r. nagrodę "Złote Pióro" im. Jerzego Katarasińskiego. Prowadził blog krytycznoliteracki o literaturze Środkowej Europy „Czytam centralnie” powiązany z Nagrodą Literacką „Angelus”. Autor pięciu książek poetyckich „Pora deszczu”(2003), „Puste pola” (2008), „Collegium Anatomicum” (2011), „Księga meldunkowa” (2014),” Nautilus” (2016), oraz jednej niepoetyckiej „Perełki i Skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala” (2014).
 • Maciej Waszczyk
  Królowa bezdomna

  Z wykształcenia filozof, doktor ekonomii, z zamiłowania malarz, pisarz i poeta. Były pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, wykładał na VIA University College w Danii, współpracuje z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN. Debiutancka powieść „Ocean. Śladami Emili Earhart” (2013) jest spełnieniem jego wieloletnich marzeń. „Listy mnicha do córki” (2017) to wzruszająca opowieść o relacjach rodzinnych .
 • Barbara Janas-Dudek
  Za wcześnie na rytuały

  Poetka, animatorka kultury, współtwórczyni Portu Poetyckiego w Chorzowie. Laureatka kilkunastu konkursów poetyckich. Gość „Artystycznych Spotkań” w radio Katowice. Juror Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "OKNO". Zadebiutowała w 2009 roku tomem wierszy „Oczy na uwięzi”. W 2011 roku ukazał się arkusz poetycki „Alfabet Lęku”. W roku następnym wydała książkę poetycką „Zakład Pracy Chronionej” wyróżnioną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, w kategorii Najpiękniejsza Książka Roku 2012.
 • Renata Lis
  Lesbos

  Polska pisarka i tłumaczka. Debiutowała w 2011 r. książką „Ręka Flauberta” -nominacja do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Książka „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu” (2015) znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Nike” i półfinale Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus"; otrzymała też nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody Literackiej dla Autorki "Gryfia".
 • Anna Krasuska
  Ona i on

  Nauczycielka, polonistka. Debiutowała w 2013 roku tomikiem wierszy „Ona”. Dwa lata później wydała tomik „Ona i ja”. Jest również autorką kilku recenzji literackich, opublikowanych w „Migotaniach”, ”Toposie”, ”Latarni Morskiej”.
 • Grzegorz Gortat
  Mur

  Anglista, tłumacz, pisarz. Pisze dla młodszego czytelnika, jak i dla czytelników dorosłych. Laureat nagród literackich (wyróżnienia w konkursie IBBY: Książka Roku 2006 za powieść „Do pierwszej krwi”, Książka Roku 2009 za „Szczury i wilki”, oraz Książka Roku 2013 za powieść „Ewelina i Czarny Ptak”; nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za książkę „Do pierwszej krwi”). Dla młodszych czytelników napisał powieści: „Nie budź mnie jeszcze”, „Miasteczko Ostatnich Westchnień” oraz „Muszkatowie, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Powieść dla młodzieży „Szczury i wilki” została przetłumaczona na język czeski.
 • Elżbieta Lipińska
  Kamienie

  Poetka, prawnik. W 2011 r. laureatka Grand Prix Tyskiej Zimy Poetyckiej za projekt tomu pt. „Rejestry”. Wiersze publikowała na łamach takich czasopism jak: „Autograf”, „Red”, „Fraza”, „Cegła”, ”Wakat”, ”Helikopter OPT”, ”Notatnik satyryczny”, „Portret”, „Odra”, „Arterie”, „Gazeta Wyborcza". Jej utwory były przekładane na język angielski i ukraiński. Wydała cztery książki poetyckie: „Pożegnanie z czerwienią”( 2007), „Maj to łagodny miesiąc”( 2008), „Rejestry”( 2011), „Na końcu języka” (2013).
 • Wojciech Wilczyk
  Realizm

  Fotograf, poeta, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce. Zajmował się fotografią reporterską, tworzył ilustracje i okładki do książek, fotografie z przedstawień teatralnych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2001 i 2005 r. Należy do tzw. fotorealistów, podejmujących konwencję fotografii dokumentalnej, która buduje z ich prac swoiste archiwum obrazów współczesnej Polski. Teksty literackie zamieszczał m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Opcjach”, „Obiegu”, „Fototapecie” i „Fa-Arcie”. Opublikował dwie książki poetyckie „Steppenwolf” (1997), „ Eternit” (2002) oraz osiem książek fotograficznych m.in.: ”Kapitał” (2002), „ Czarno-Biały Śląsk” (2004), „Życie po życiu” ( 2007), „Niewinne oko nie istnieje” ( 2009), „Kalwaria” (2010), „Inne Miasto” (2013), „Święta Wojna” (2014), „Blue Pueblo” (2015).
 • Wojciech Bonowicz
  Druga ręka

  Poeta, publicysta, dziennikarz. Debiutował w 1995 tomem poezji ”Wybór większości”. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich Nowego Nurtu (1995) oraz im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1995). Nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2002 za biografię księdza Tischnera. Laureat w 2007r Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „poezja” za książkę ”Pełne morze” ( nominacja do Nagrody Literackiej „Nike”).Tom „Polskie znaki „ był nominowany w 2011 do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”, a tom” Echa” został nominowany w 2014 roku do Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej oraz do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego - Orfeusz. W 2018 nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom „Druga ręka”. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.
 • Ilona Witkowska
  Lucyfer zwycięża

  Poetka, studiowała kulturoznawstwo. Debiutowała w 2013 r. tomem wierszy „Splendida realta”, za który otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” 2013 w kategorii debiut roku. Wydany w 2017 r. tom wierszy „Lucyfer zwycięża” nominowany jest w 2018 r. aż do trzech nagród: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”, Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej oraz do Poznańskiej Nagrody Literackiej.
 • Jaś Kapela
  Modlitwy dla opornych

  Poeta i pisarz. Jest zwycięzcą niezliczonej ilości poetyckich slamów. Wydał tomiki wierszy „Reklama” (2005) oraz „Życie na gorąco” (2007). Jego prozatorskim debiutem była książka „Stosunek seksualny nie istnieje” (2008). Jest publicystą czasopisma „Krytyka Polityczna”.
 • Anna Swoińska
  Listy do Tosi

  „Listy do Tosi” to debiut literacki autorki, która od kilku lat aktywnie działa i rozwija się literacko w Alternatywnym Elbląskim Klubie Literackim.
 • Marek Wołyński
  Mój labirynt

  Debiutował w 1981 r. Publikował m.in. w "Szpilkach", "Radarze", "Integracjach" i miesięczniku "Opole". W 1986 r. został laureatem ogólnopolskiego konkursu Młodzieżowej Agencji Wydawniczej na książkowy debiut poetycki. Jego tomik "Ściszonym głosem" zdobył wówczas równorzędną pierwszą nagrodę. W 1993 r. został członkiem Związku Literatów Polskich.
 • Sylwester Seweryn Kołodziejczyk
  Księga Przysnów

  Studiował filologię polską. Kilkakrotnie wyróżniany w konkursach poetyckich w Nowej Rudzie. Dotychczas swoje wiersze publikował w „e-odrze” i rzeszowskiej „Frazie”. „Księga przysnów” jest jego debiutanckim tomem poetyckim i została nominowana do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2018.
 • Tamara Bołdak-Janowska
  Bycie i lu!

  Pisarka, pisząca prozę, poezję i eseistykę. Zajmuje się również tłumaczeniami (z rosyjskiego, białoruskiego i niemieckiego) i rysunkiem (m.in. ilustruje tomiki poetyckie dla niemieckiego wydawnictwa Peter Segler Verlag;). Należy do Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia „Villa Sokrates”, Wspólnoty Kulturowej „Borussia”. Jej książki tłumaczone są na język angielski, niemiecki, rosyjski, białoruski, węgierski i litewski. Uhonorowana Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w 2007 r. za całokształt twórczości. Nominowana do Nagrody Mediów Publicznych „Cogito” 2008 za tom poetycki „Rozdziały”. Za powieść utopijną pt. „Rzeczy uprzyjemniające Utopia” nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2010. Tom poetycki „Ceremonia węglowa” znalazł się w finale nagrody Wawrzyn Olsztyn 2010, w „piątce wspaniałych”.
 • Katarzyna Michalczak
  Pamięć przyjęć

  Doktor socjologii, współredaktorka działu literackiego Nowych Peryferii „Drobiazgi”. Pisze teksty reportażowe do Gazeta.pl, sporadycznie prowadzi blog w „Nowych Peryferiach”. Wiersze publikowała w „Arteriach”, „Opcjach”, „Dwutygodniku” i „Helikopterze”. Jest laureatką Nagrody Głównej (2016) i Nagrody Specjalnej (2013) w konkursie poetyckim im. Jacka Bierezina. Tom wierszy „Pamięć przyjęć” (2017) to jej pierwsza książka poetycka.
 • Ewa Frączek
  Reorientacja

  Poetka i publicystka. Tomik wierszy „Reorientacja” (2017) to efekt zdobycia I miejsca w 8. Konkursie na zbiór wierszy „O Syfon Scherfera”. W 2017 r. była nominowana do nagrody w konkursie na książkę poetycką im. Klemensa Janickiego, który organizowany jest w ramach Festiwalu Poznań Poetów.
 • Konrad Janczura
  Przemytnicy

  Copywriter, dziennikarz, krytyk literacki i przemytnik, obecnie pracuje w korporacji. ”Przemytnicy” są jego debiutem prozatorskim.
 • Bogumiła Salmonowicz
  Femoglobina

  Pedagog, terapeutka, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu oraz na Politechnice Gdańskiej. Autorka książek: „BoSa” (2014) i „Abrazje” (2016). Jest Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia „Alternatywni” i członkiem Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego.
 • Dominik Bielicki
  Pawilony

  Poeta wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2009 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2008 za tom „Gruba tańczy”. Nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2018 w kategorii książka roku za tom „Pawilony”. Publikował m.in. w „Czasie Kultury”, „Kresach”, „Odrze” i "Wakacie”.
 • Ewa Jarocka
  Dno cekina

  Finalistka XI MFO. Autorka dwóch książek poetyckich: „nie ma dobrych ludzi” (2016) i „Dno cekina” (2017). Obie pozycje zostały wydane przez Fundację na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. Za wspomniane książki nominowana do wrocławskiej nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej WARTO 2017 i 2018. Nagradzana na XIII Festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie.
 • Dominika Dymińska
  Pozdrowienia ze świata

  Pisarka, poetka i tłumaczka. Debiutowała książką „Mięso” w 2012 roku. Nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za "Danke czyli nigdy więcej". Wiersze publikowała m.in. w „Czasie Kultury”,” Odrze”, „Opcjach”, „Toposie”, „Tyglu Kultury”, „Wyspie”. Przetłumaczyła m.in. książkę Jonathana Safrana Foera "Zjadanie zwierząt".
 • Dominik Rutkowski
  Zadry

  Dziennikarz, ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Autor artykułów między innymi w "Biografiach", "Focusie", "Focusie Historia" i "Playboyu". "Ile kroków do domu" (2012) to jego debiut literacki. „Pozostał gniew” ukazał się w 2013 roku.
 • Dorota Jankowska
  Płatki śniegu

  Rybniczanka, ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim z dyplomem magistra politologii o specjalizacji samorządowej. Z zamiłowania portrecistka. ”Płatki śniegu” są jej debiutem literackim.
 • Agnieszka Janiszewska
  Pamiętam

  Ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako nauczyciel historii w liceum ogólnokształcącym. Dorobek literacki autorki to: "Szepty i tajemnice"(2015),„Aleja starych topoli” (2017), ”Urok późnego lata” (zapowiedź maj 2018).
 • Tomasz Wandzel
  Żółty długopis

  Autor opowiadań, reportaży, wierszy i powieści. Debiutował w 2011 roku powieścią „Dom w Chmurach”. Kolejne książki to „Hycel” (2012) i „Grzeczna Dziewczynka” (2013). Laureat konkursów dziennikarskich, poetyckich i literackich. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 • Jan Rychter
  Rekonstrukcje

  Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Publikował poezję na łamach „Tygla Kultury. Debiutancka powieść „W cieniu kamienic” ukazała się w 2014 roku . Oprócz literatury jego drugą wielką pasją jest film. Jej efekty można ocenić na autorskim kanale YouTube. Obecnie poszukuje producenta dla swojego pełnometrażowego debiutu scenariuszowego.
 • Magdalena Knedler
  Dziewczyna z daleka

  Recenzentka i redaktorka współpracująca z portalami kulturalno-informacyjnymi. Autorka powieści „Pan Darcy nie żyje” (2015), „Winda” (2014), „Nic oprócz strachu” (2016),” Klamki i dzwonki” (2016), „Historia Adelii„ (2017), „Nie całkiem białe Boże Narodzenie” (2017), „Twarz Grety di Biase” (zapowiedź maj 2018) . Za powieść „Pan Darcy nie żyje” otrzymała nominację w kategorii „debiut” do nagrody Emocje 2015, przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura za najciekawsze lokalne wydarzenie kulturalne roku i nominację do nagrody WARTO 2016 przyznawanej przez wrocławską Gazetę Wyborczą.
 • Jerzy Andrzej Masłowski; Wojciech Michał Cegielski
  Lucyfera

  Poeta, autor tekstów piosenek, prozaik, dziennikarz. Debiutował w 1983 reportażami o tematyce społeczno–obyczajowej drukowanymi m.in. w „Przeglądzie Tygodniowym”, „Sztandarze Młodych”, „Kurierze Polskim”, „Antenie”. Pisał wiersze, teksty piosenek i skecze kabaretowe. Współpracował z wieloma znanymi kompozytorami, aktorami i piosenkarzami. Pisywał felietony satyryczno–obyczajowe oraz opowiadania. Napisał wiele bajek, baśni, wierszy i piosenek dla najmłodszych. Współorganizator akcji społecznych, koncertów i wystaw promujących młodych artystów oraz licznych happeningów poruszających problematykę społeczno-polityczną. Jest współzałożycielem grupy artystycznej Zawleczka. Wojciech Michał Cegielski - psycholog, autor artykułów i felietonów z dziedziny psychologii i psychosocjologii, badacz mechanizmów społecznych warunkujących wstępowanie do sekt.
 • Iwona Młodawska-Waterson
  Krucza Góra

  Filolog i tłumacz języka angielskiego. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz The University of Westminster w Londynie. Autorka wierszy, opowiadań, recenzji, przekładów poezji i tekstów piosenek. Laureatka 37 Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Publikowała na łamach “ Frazy”, “Galerii”, “Kwartalnika Powiatu Olkuskiego , „Afrontu” i "Sprzedawczyni Fig”. Jej teksty doczekały się przekładu na język angielski. „Krucza Góra” jest debiutanckim tomem poezji.
 • Maciej Melecki
  Gdzieniegdzie

  Poeta i scenarzysta filmowy. Redaktor pisma „Arkadia”, pracownik Instytutu Mikołowskiego. Debiutował w 1993 arkuszem poetyckim „Zachodzenie za siebie”. Współscenarzysta filmu Wojaczek Lecha Majewskiego. Laureat Literackiej Nagrody Czterech Kolumn w 2010 roku oraz Poetyckiej Nagrody Otoczaka 2009. Autor dziesięciu książek poetyckich: ”Te sprawy” (1995), „Niebezpiecznie blisko” (1996), „Zimni ogrodnicy” (1999), „Przypadki i odmiany” (2001), „Bermudzkie historie” (2005), „Zawsze wszędzie indziej – wybór wierszy 1995-2005” (2008), „Przester” (2009), „Szereg zerwań” (2011), „Pola toku” (2013), „Inwersje” (2016).
 • Karol Maliszewski
  `{`małe zawsze`}`

  Poeta, prozaik, krytyk literacki. Wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim. Laureat nagród za twórczość poetycką i krytycznoliteracką. Nominowany w 2007 roku do Nagrody Literackiej „Nike” za tom szkiców krytycznych „Rozproszone głosy”. Opublikował m.in.: „Ody odbite”(2012) i „Jeszcze inną historię. Wiersze wybrane” (2015).
 • Radosław Wiśniewski
  Dziennik Zenona Kałuży

  Poeta, prozaik, krytyk literacki. Laureat Nagrody Literackiej Młodych im. Marka Jodłowskiego oraz Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Młodych Związku Literatów Polskich. Współzałożyciel i aktywny członek działającej w Brzegu grupy poetyckiej „Stowarzyszenie Żywych Poetów”. Publikuje w pismach literackich. Tłumaczony na język angielski, niemiecki, hiszpański, czeski, węgierski. Autor kilku książek poetyckich m.in.: "Inne Bluesy" ( 2015), "Psalm do św. Sabiny" (2016), "Dzienniki Zenona Kałuży" (2017). Na wydanie czeka debiutancka proza pod roboczym tytułem "Trans-migracja" oraz zbiór wierszy "Kwestionariusz Putinowski oraz inne medytacje w czasach post-prawdy". Pracuje nad większą prozą pt. „Stowarzyszenie Żywych Poetów”, zbiorami opowiadań „Blues”, „Pewnego pięknego dnia” oraz „Biurwa”.
 • Maciej Topolski
  Na koniec idą

  Tłumacz, eseista, poeta, redaktor, krytyk literacki. Publikował m.in. w „Odrze”, „Lampie”, „Korespondencji z Ojcem” czy „Ricie Baum”. Współpracuje z Fundacją im. Tymoteusza Karpowicza i Biurem Literackim oraz z serwisami taniecpolska.pl oraz Opcje 1:1. Jest jednym z założycieli inicjatywy „Dworzec Wschodni”. Przygotował wybór wierszy Adama Wiedemanna „Domy schadzek” (2012). Tom wierszy „na koniec idą” to jego poetycki debiut.
 • Agnieszka Przybylska
  Jak Antoś został rycerzem

  Autorka tomu poezji „Zwiewny pył” (2007), scenariuszy sztuk teatralnych dla dzieci, współautorka książki „Dlaczego dzieci nie lubią szkoły” (1991), bajek nie tylko dla dzieci „Co w skrzyni stukało czyli jak kowal z kowalową na synka czekali” (2007). Jest laureatką II Nagrody VIII Regionalnego Konkursu Literackiego im. K. I. Gałczyńskiego w Policach oraz wyróżnienia w tym samym konkursie w dziale prozy.
 • Catherine Miller
  Siostry Konoppii rady i remedia

 • Marcin Mokry
  czytanie. Pisma

  Poeta, ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Śląskiem. Nauczycielem etyki w szkole ewangelickiej. „czytanie. Pisma” to jego debiut literacki, za który otrzymał w 2016 r. wyróżnienie w XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina.
 • Robert Feszak
  Dziś bawiłem się gdzie indziej

  Jego wiersze publikowane są w „Feazie”, „Afroncie” czy „Helikopterze”. Laureat konkursu poetyckiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jego debiutancka książka „Wnętrza gór” (2015) zdobyła Nagrodę Główną VII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego im. J. Różewicza, a także została wyróżniona w XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy 2015 r. Tom wierszy „Dziś bawiłem się gdzie indziej” (2017) został zgłoszony do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2018.
 • Aleksander Lubina
  Hanka rajzowanie i szpiclowanie cygaństwa

  Germanista, tłumacz, publicysta, pisarz. Współzałożyciel Klubu Twórców Górnośląskich KARASOL. Ekspert i edukator MEN. Znawca Górnego Śląska. Laureat nagród krajowych i zagranicznych. Napisał między innymi takie książki jak „Pierwsza ćwiartka” (2015), „Prymityw” (2015), „Paula – dramat w kilku życiorysach” (2015), „Mimry z mamrami: Hanek i oni (elwry, lebry, pamponie, soronie, hadzieje i barbary) - albo O moich przodkach i zadkach. T. 1” (2016), „Siódmak: Hankowe fantasy” (2017) czy „Hanka rajzowanie i szpiclowanie cygaństwa” (2017).
 • Danuta Hein
  Histeryjki obrazkowe

  Autorka wierszy, publikacji prasowych, scenariuszy teatralnych i tekstów piosenek (m.in. dla Teatru Fabryka Kultury i zespołu muzycznego MOONKITE), korektorka. Laureatka konkursów poetyckich, m.in.: IV Otwartego Turnieju Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej 2016 r., Konkursu Piosenki Literackiej im. Jadwigi Stańczakowej, Opole 2016, Konkursu poetyckiego Radiowej Trójki 2015 (wyróżnienie), I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Poezja jest kobietą”, Bytom 2006; XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej, Częstochowa 2004; X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Katowice 2003; Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Książnicy Beskidzkiej, Bielsko-Biała 2001.
 • Aleksandra Stężała
  Bliskość (Poszukiwaczom pereł)

  Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, nauczycielka i bibliotekarka. Pierwsze próby literackie podjęła w 1989 r. co zaowocowało współpracą z rybnickim czasopismem artystycznym „Plama”, a także z miesięcznikiem „Via Consecrata”. W 2006 r. wydała tomik poetycki „Ile”, a w 2015 r. jej wiersze zostały umieszczone na płycie „Adoratio” Rybnickiego Chóru Kameralnego „Autograph”, jako poetyckie dopełnienie pieśni pasyjnych.
 • Ewa Winnicka
  Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson

  Reporterka, studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz włoskim „Internazionale”. Od 1999 pracuje w „Polityce”. Zajmuje się sprawami społecznymi, zwłaszcza polityką wobec dysfunkcyjnych rodzin i ochroną dzieci. Dwukrotnie została uhonorowana nagrodą Grand Press (2005 i 2009). Za książkę „Londyńczycy” (2012) została nominowana do Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki "Gryfia" (2012). Za reportaż „Angole” (2014) została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” (2015) oraz otrzymała Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia (2015). W 2017 r. ukazał się reportaż „Był sobie chłopczyk”. Wspólnie z Jerzym Stuhrem i Maciejem Stuhrem wydała książkę „Obywatel Stuhr” (2014), a wraz z Cezarym Łazarewiczem wydała książkę „1968. Czasy nadchodzą nowe” (2018).
 • Jakub Żulczyk
  Wzgórze psów

  Pisarz, dziennikarz, ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor nazywa siebie nazywa siebie „pisarzem, niezależnym publicystą, recenzentem, felietonistą, blogerem, konsumentem śmieci i wzorowym odbiorcą kultury masowej”. Pisał do m.in. „Polityki”, „Przekroju”, ” Wprost”, „Tygodnika Powszechnego”, "Dziennika”, „Elle”, „Exklusiva”, „Machiny”, „Playboya”. Jako prowadzący pracował w m.in. TVP, Rebel TV i Radiu Roxy. Debiutował w 2006 roku, w „Lampie” i „Iskrze Bożej” powieścią "Zrób mi jakąś krzywdę”. Autor powieści: „Radio Armagedon” (2008), „Instytut" (2010), "Zmorojewo" (2011), „Świątynia” (2011), "Ślepnąc od świateł" (2014) - nominowana do Paszportu „Polityki” i do Gwarancji Kultury. Współtwórca serialu „Belfer”.
 • Marek K.E. Baczewski
  Wejdź do mnie

  Poeta, prozaik, krytyk literacki, autor słuchowisk radiowych, felietonista FA-artu oraz pisma „Opcje”. Laureat Nagrody Głównej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. R.M. Rilkego w 1997 oraz III Tyskiej Zimy Poetyckiej 2003. W 2007 roku nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za tomik ”Morze i inne morza" (2006). Debiutował w 2004 roku książką „Fortepian Baczewskiego i inne konstrukcje”. Zbiór wierszy „Projekt „Orfeusz””(2016) został nominowany do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki 2017.
 • Anna Nawrocka
  Cztery czwarte

  Poetka, należy do DGL Nurt w Lubaniu. Uczestniczy w działaniach Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego oraz Stowarzyszenia "Alternatywni" w Elblągu. Udziela się w grupie literackiej Nurt. Należy do Stowarzyszenia Salon Literacki oraz grupy literackiej "Na krechę". "Cztery czwarte" to debiutancki tomik poetycki.
 • Mateusz Chomicki
  Śmiech

  Poeta, rybniczanin. Autor dwóch książek poetyckich „Lustra fenickie” (2015) oraz „Atomowe fajerwerki” (2016). Współzałożyciel rybnickiego zespołu muzycznego „Inaczej”, z którym nagrał płytę „Inaczej”.
 • Danuta Danielewicz
  Światłocienie

  Poetka, malarka. Karierę artystyczną zaczynała od członkostwa w Klubie Plastyków Amatorów w Legnicy (1979-1980). Do malowania powróciła w 2005 roku. Zbór wierszy „Światłocienie” to wydawniczy debiut legnickiej poetki.
 • Krzysztof Łaszuk
  Gorzkie żale Malborskie. Pięć kropli z szuflady

  Katecheta, teolog. Autor trzech książek: „Zdeptany bukszpan”(2014), „Zielony bukszpan” (2015) i „Kwitnący bukszpan” (2016).
 • Marta Fox
  Lacrimosa

  Poetka, powieściopisarka i eseistka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Od 2002 r. należy do zespołu redakcyjnego literackiego pisma „Migotania”. Zadebiutowała w 1989 opublikowanym w piśmie „TAK i NIE” opowiadaniem „Gra”, za które otrzymała Grand Prix w Konkursie Literatury Miłosnej w Lubinie. Jej wiersze tłumaczono na niemiecki, angielski i hiszpański. Publikowała teksty na łamach m.in. „Gońca Teatralnego”, „Teatru”, „Opcji”, „Poezji”, „Autografu” (Gdańsk), „Magazynu Literackiego”, „Wiadomości Kulturalnych”, „Twojego Stylu”, „Śląska”, „Stron” i „Zwierciadła”. Jest autorką opracowań kulturalnych, poświęconych m.in. konkursom literackim – Ogólnopolskiemu Konkursowi „Inspiracje” w Sosnowcu i Turniejowi Jednego Wiersza w Katowicach. Była kierownikiem literackim Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Należy do Towarzystwa Kultury Teatralnej, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydała ponad 30 książek (powieści, eseje, wiersze). Przez krytykę nazwana objawieniem polskiej powieści młodzieżowej.
 • Krystyna Hoła
  Czesław Miłosz. Inspirujące pragnienie Boga

  Polonistka, poetka, autorka wielu artykułów literackich o spojrzeniu chrystocentrycznym, rybniczanka. Autorka i współautorka kilku książek, m.in. „Stop magii”, „Szczęśliwy człowiek – pielgrzym” i wielu publikacji pokonferencyjnych. Członek Międzynarodowej Rady Pedagogów Katolickich KUL.
 • Dominika Bara
  Afy

  Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, pracownik Biblioteki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Pisze artykuły do czasopism popularno-naukowych „2K. Kultura i komunikacja”, „Bibliotheca Nostra”, „Teberia. Na styku nauki i gospodarki”. „Afy” są debiutem literacki autorki.
 • Bogusława Tutajewicz
  Tańcz

  Poetka, której wiersze prezentowane były w ,,Poczcie poetyckiej'' Macieja Szczawińskiego w Radiu Katowice, a także na łamach miesięcznika ,,Śląsk''. Nagrodzona w licznych konkursach m.in. w XX Ogólnopolskim Konkursie Jednego Wiersza o ,,Laur Tarnowskiej Starówki'”. "O psach, kotach i słońcu o le" (2015) - tomik wierszy dla dzieci. Jest także autorką tomików poetyckich: "Zawsze przedpole" i "Wahadło".
 • Kazimierz Ivosse
  Między ciszą a ciszą

  Pisarz, dramaturg, eseista, poeta. Współzałożyciel Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubece (1994) oraz Towarzystwa Krzewienia Kultury Polskiej „Polonus” w Kilonii (1995). Teksty publikował w prasie polskiej i zagranicznej, m.in. w „Kurierze” (Hamburg), „Samym życiu” (Ahlen), „Dzienniku Polskim” (Londyn), „Teczce” (Paryż) czy „Panoramie” (Chicago). Jest autorem sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych (m.in. „Gołębie zbierają się przed północą”). Należy do Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (Londyn), Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (Paryż), w latach 2000-2006 był członkiem grupy literackiej Lübecker Autorem Kreis und seine Freude e. V (Niemcy). Autor powieści, m.in. „Rzeka ludzi szczęśliwych” (2000), „Claudine” (2002), „Kamienica pod czternastką” (2004) „Opowiem to jeszcze raz” (2007), „Księga ciszy” (2012), „Cisza i cień. Powieść” (2015). Wydał kilka tomów wierszy, jak np. „Wiersze grudniowe” (1995), „Fremd in Deutschland” (1999), „100 fraszek” (2005), „Odejścia i powroty” (2006), „List otwarty do poety Kennetha Rexrotha albo poemat egzystencjalny” (2008). Jego wiersze tłumaczone są na j. niemiecki, angielski, litewski i ukraiński. Jest laureatem prestiżowych nagród literackich w Polsce jak i za granicą.
 • Katarzyna Włodyka De Simone
  Teatr ciszy i inne włoskie pejzaże

  Absolwentka filologii romańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiowała w Paryżu i w Gandawie. Wykładowca języka i literatury francuskiej w studium języków obcych. Pisze, tłumaczy, rysuje. Tłumaczyła między innymi utwory I. Iredyńskiego dla belgijskiego radia RTBF, powieść E. Russo „Człowiek honoru”. Drukowała w „Życiu Literackim”, „Dzienniku Polskim”, „Przekroju”. Współpracuje z Miesięcznikiem ”Kraków”. W 2017r ukazał się „Żagiel na przełęczy. Opowieść o innej Toskanii.”
 • Dobrosława Dumka
  Przez lasy, łąki i ogrody

  Ekonomistka. Zadebiutowała wydaniem tomików poetyckich pod znakiem lilijki kręgu harcerskiego „Stara Wiara” jak: „Wiersze wybrane” (2014) i „Sekundy Występne” (2015). Wiersze i opowiadania autorki ukazywały się w Przewodniku Złazowicza XXI Ogólnopolskiego Złazu Seniorów i Starszyzny Harcerskiej w Łodzi, ogólnopolskiej gazecie „Zdrowy Senior”, w Biuletynach Informacyjnych Chorągwi Łódzkiej ZHP „Wieści” czy Biuletynie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pabianice. Jest współautorką Almanachów Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła takich jak „Współczesna Fraszka Polska”, „Piątek , trzynastego” czy „Współczesna Bajka Polska”. Laureatka licznych nagród.
 • Maria Żywicka-Luckner
  Macanka na spoko i trendy

  Poetka, malarka, lekarz. Debiutowała na łamach „Głosu Nauczycielskiego” wierszem "Jak gołębie” (1993). Jest autorką kilku zbiorów poetyckich: „A w górze szum skrzydeł” (1995), „Biała akwarela” (2001), „jezusy moje” (2009), oraz pisanej w formie dziennika książki „W cieniu afery. Dzienniki więzienne” (2017). Teksty publikowała m. in. w „Akcencie”, „Metaforze”, „Lancecie”, „Pulsie”, „Spektrum”, „Głosie Nauczycielskim”, „Gazecie Lekarskiej”. Jej utwory aforystyczne ukazały się w „Wielkiej encyklopedii aforyzmów” (1996) i „O miłości wszelakiej” (1995). Laureata wielu konkursów poetyckich, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie. Należy do Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.
 • Michał Zabłocki
  Janowska

  Poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser teledysków i filmów reklamowych. Zadebiutował 1982 r. publikacją trzech wierszy w czasopiśmie „Radar”. W latach 1985-2001 współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. Jego teksty pojawiły się w repertuarze takich artystów Grzegorz Turnau, Anna Szałapak, Agnieszka Chrzanowska, Jacek Wójcicki, Czesław Mozil czy Tomasz Mars. W 2000 r. stworzył autorski Program Rewolucji Poetyckiej „Multipoezja". W swojej twórczości wydał kilkanaście publikacji książkowych, m.in. „Wszystko o miłości” (2000), „Ogień olimpijski” (2004), „100 krótkich wierszy” (2004), „błogostan_01” (2010), „Pośmiewiska” (2014 i 2015) czy „Koleżanki mojej żony, czyli błogostan_02” (2015). Za swoją twórczość otrzymał Nagrodę Muzycznej Jedynki (1993) za najlepsze teksty roku „Zaklinanie czarowanie” i „Cichosza”, brązowy Wawrzyn Olimpijski na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (2004) za album i koncert „Ogień olimpijski”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz jest właścicielem firmy i fundacji Poemat.
 • Zofia Zarębianka
  Wiersze dośmiertne

  Poetka, eseistka, krytyk literacki, profesor zwyczajny w Katedrze Literatury XX w. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest członkiem Pen-Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i Komisji Historycznoliterackiej PAN. Autorka kilkunastu książek naukowych i eseistycznych, m.in. „O książkach, które pomagają być” (2004), „Czytanie sacrum” (2008), „Wtajemniczona (w) Miłosza. Pamięć. Duch(owość), Wyobraźnia” (2014) oraz siedmiu tomów poetyckich, m.in. „Jerozolima została zburzona” (2004), „Wiersze: Pierwsze” (2008) czy „Tylko na chwilę” (2012). Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, czeski, ukraiński, hebrajski i francuski.
 • Zygmunt Ficek
  Pod okapem burzy

  Pedagog, poeta, fotograf, podróżnik, absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od wielu lat zaprzyjaźniony z grupą literacką SYLABA działającą w Ośrodku Kultury im. Cypriana K. Norwida w Krakowie. Należy do krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor tomików poetyckich „Łagodność ostrych szczytów” (1998), „Prawdziwa baśń o Mroziliszku” (2002), „Uroczystość czerpania chłodu” (2008), „Wołanie doliny” (2011), „Litania do Archanioła Michała” (2012) czy „Rękopis” (2014). Był współredaktorem miesięczników „Hale i Dziedziny. Miesięcznik ziem górskich” oraz „Brat”.
 • Agnieszka Tyszka
  Z lajkomierza Fryderyki

  Pisarka książek dla dzieci, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka, współpracując z pismami dla rodziców, a także publikowała w czasopismach dziecięcych. Autorka słuchowisk radiowych, bajek, opowiadań i powieści, wierszyków. Wymyśla zaskakujące tytuły dla swoich utworów, np. „Wyciskacz do łez” (2010), „Kawa dla kota” (2008) czy „Kredens pod Grunwaldem” (2012). To autorka popularnego cyklu powieści „Zosia z ulicy Kociej”. Jej twórczość prezentowana była w telewizyjnej „Jedyneczce”. W 2005 otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Róże w garażu” (2004).
 • Robert Rybicki
  Dar Meneli

  Poeta, pedagog-happener, krytyk literacki, były redaktor pisma artystycznego "Plama” w Rybniku oraz były redaktor polskiego tygodnika "Nowy Czas" w Londynie. Studiował prawo i polonistykę w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest autorem pięciu tomów poetyckich „Epifanie i katatonie” (2003), „Motta robali” (2005), „Stos gitar” (2009), „Gram, mózgu” (2010) i „masakra kalaczakra” (2011). Współtworzy cykl spotkań „OPEN MIC” w krakowskim Klubie Kabaret.
 • Mariusz Sieniewicz
  Plankton

  Pisał recenzje literackie, felietony, eseje i prozę. Debiutował w piśmie literacko-kulturalnym "Teraz my?" opowiadaniem "Łysość". Współzałożyciel i redaktor pisma "Portret". W roku 1999 wydał swoją debiutancką powieść pt. "Prababka". Brał udział w "Tekstyliach" - festiwalu młodej prozy w Krakowie w 2001 r. Jego druga powieść „Czwarte niebo” (2003) była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” oraz do Paszportów „Polityki”. Jego zbiór opowiadań „Żydówek nie obsługujemy” (2005) otrzymała tytuł Książki Wiosny 2005, przyznany przez Bibliotekę Raczyńskich i Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych oraz nominację do Paszportu "Polityki" w dziedzinie literatury. Publikuje w "Krytyce politycznej", a wcześniej jego teksty ukazywały się m.in. w "Borussi", "FA-arcie", "Przeglądzie Artystyczno-Literackim", "Ha!arcie", "Transformacjach", "Portrecie", "Warmii i Mazurach" oraz internetowej Witrynie Czasopism. Tłumaczony na język niemiecki, rosyjski, węgierski, chorwacki i litewski. Od września 2005 r. pracuje w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Pisze felietony do ogólnopolskiej gazety codziennej "Metropol".

 

 • Anna Zawadzka
  Krysia

 • Maja Jaszewska
  Talitha Kum

  Dziennikarka, publicystka. Autorka artykułów i wywiadów publikowanych w prasie i czasopismach tj. „Tygodnik Powszechny”, „W drodze”, „Więź”, „Zwierciadło”, „Sens”, „Twój Styl”, „Elle”, „Wysokie Obcasy”, „Polityka”. Wydała trzy książki – „W co wierzę? Rozmowy Mai Jaszewskiej” (2007), „Psychologia mitów greckich. Prawda symboli i archetypów” ( 2013) i „ Nie i Tak. Adam Ferency w rozmowie z Mają Jaszewską” (2017).
 • Robert Kania
  Wołynie i inne wiersze

  Debiutował w 2014 tomikiem „spot” nominowanym w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji" 2015 za najlepszy poetycki debiut roku.. Tomik „39 haiku” wydał w 2015 roku. Publikował w drukowanych czasopismach takich jak amerykański „Frogpond” czy japoński magazyn klasycznego haiku „Kuzu”. Laureat kilku międzynarodowych konkursów haiku. Współorganizator II Międzynarodowej Konferencji Haiku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza w 2015 roku. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Haiku.
 • Jerzy Lucjan Woźniak
  Wejrzenia

  Poeta, prozaik i eseista. Debiutował w katowickich „Poglądach” w 1983 r. Publikował w „Tygodniku Kulturalnym”, „Poezji”, „Miesięczniku Literackim”, „Piśmie Literacko-Artystycznym”, „Akcencie”, „Śląsku”, „Pograniczach”, „Toposie”, „Kurierze Literackim”, „Zeszytach Literackich”, „Migotaniach Przejaśnieniach”. Wydał kilka tomików poetyckich, m.in. „Pod skórą” (1991), „Szelest czasu” (1993), „W Tatrach” (2001), „Samotność kata” (2005) „Ciężar cienia” (2014). Jego wiersze tłumaczone były na język jidysz, rosyjski i niemiecki. Otrzymał wyróżnienie w konkursie na pastisz Herbertowski, zorganizowanym przez szczeciński dwumiesięcznik kulturalny „Pogranicza".
 • Maria Żywicka–Luckner
  W cieniu afery

  Poetka, malarka, lekarz . Debiutowała na łamach „Głosu Nauczycielskiego” wierszem "Jak gołębie” (1993). Jest autorką kilku zbiorów poetyckich: „A w górze szum skrzydeł” (1995), „Biała akwarela” (2001), „jezusy moje” (2009), „Macanka na spoko i trendy” (2017). Teksty publikowała m. in. w „Akcencie”, „Metaforze”, „Lancecie”, „Pulsie”, „Spektrum”, „Głosie Nauczycielskim”, „Gazecie Lekarskiej”. Jej utwory aforystyczne ukazały się w „Wielkiej encyklopedii aforyzmów”(1996) i „O miłości wszelakiej”(1995). Laureata wielu konkursów poetyckich, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie. Należy do Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.
 • Elżbieta Wojnarowska
  Route 66

  Poetka, pisarka, scenarzystka, dziennikarka, doktor nauk przyrodniczych Instytutu Botaniki PAN w Krakowie. Współtworzyła klub piosenki „Przedsionek” przy Klubie pod Jaszczurami. Występowała w Piwnicy pod Baranami. Laureatka konkursów literackich, m. in. I nagroda oraz Nagroda Specjalna Konkursu Młodych Piosenkarzy w Krakowie (1969), I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Laur Jabłoni 1980” (1980), laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Liścia Akantu 1982”, dwie nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego w Gorzowie Wielkopolskim (2006 i 2007). Jest autorką tomików poetyckich, m.in.: „Tyle we mnie kobiet” (1991), „Kosmogonia miłosna” (2005), „Erotyki i inne wiersze” (2009), a także powieści dla dorosłych „Pajęczyna” (1999), „Wygnańcy raju” (2006) czy „Diabły” (2014). Napisała kilka książek dla dzieci, np. „Sprzedawca czasu” (2012), „Marzenia gwiazdy” (2007) czy „Okularnica” (2007), oraz kilka sztuk teatralnych. Należy do katowickiego oddziały Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
 • Edmund Korzuch
  Życiorys Ślązaka

  Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, rybniczanin. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce górniczej. Obecnie Prezes Koła Seniorów przy Zarządzie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Rybniku oraz Sekretarz Rady Programowej w Uniwersytecie III Wieku w Rybniku. „Życiorys Ślązaka od powstań do Auschwitz” jest debiutem literackim autora. Wkrótce ukarze się jego kolejna książka pt. „Historia Rybnickiego Okręgu Węglowego. Dzieje minionych lat węglem pisane”.
 • Grzegorz Tomicki
  Być jak John Irving

  Poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa o specjalności polska literatura współczesna. Współpracuje z miesięcznikami „Odra”, „Twórczość”, ” Nowe Książki”, oraz kwartalnikami „FA-art” i „Arterie”. Opublikował tomy wierszy: "Miasta aniołów" (1998), „Zajęcia” (2001), „Pocztówki legnickie” (2015), oraz monografię „Po obu stronach lustra. O twórczości Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego” (2015). Prowadzi stronę literacką Inne Lektury.
 • Wojciech Brzoska
  Jutro nic dla nas nie ma

  Poeta, wokalista i współzałożyciel zespołu Brzoska i Gawroński. Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Z zespołem nagrał dwie płyty „Nunatak” (2012) i „Słońce, lupa i mrówki” (2015). Jego wiersze zostały zamieszczone w antologiach polskich i zagranicznych (Stany Zjednoczone, Niemcy, Hiszpania, Serbia, Słowenia, Czechy, Słowacja). Utwory publikował w czasopismach literackich i kulturalnych m.in. „Tygodnik Powszechny”, ”Odra”, „Przekrój”, „Czas Kultury”, ”Zeichen & Wunder”, „Sodobnost”, „Cordite Poetry Review”. W latach 2003-2005 redaktor Magazynu Literackiego „Kursywa”. Był również redaktorem działu poezji w dwutygodniku „ArtPAPIER”. Autor siedmiu książek poetyckich: ``Blisko coraz dalej`` (2000), ``Niebo nad Sosnowcem`` (2001), ``Wiersze podejrzane``(2003), ``Sacro casco`` (2006), ``Przez judasza`` (2008),``Drugi koniec wszystkiego`` (2010), „W każdym momencie, na przejście i odejście” (2015). Współautor filmu ``Scrafitto`` oraz płyty NIE-takty``. Laureat poetyckiej nagrody Otoczaka (2007).
 • Mateusz Melanowski
  Uwagi do chwili

  Poeta, debiutował w 1998 roku na łamach „Opcji”. Publikował w „Akcencie”, „FA-arcie”, „Frazie”, „Gazecie Wyborczej”, „Migotaniach”, „Ricie Baum”, „Toposie”, „Twórczości” czy „Tyglu Kultury”. Laureat licznych konkursów poetyckich mi.in.: Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. H. Poświatowskiej w Częstochowie, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o nagrodę im. K.K. Baczyńskiego w Łodzi oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Dać Świadectwo” w Krakowie. Autor arkusza „Do wczoraj, od jutra” (2001) i książek „Święto Kolorów” (2007), „Test na Obecność” (2012) oraz „Uwagi do chwili” (2017), które otrzymały nagrodę główną w konkursie im. Anny Kamieńskiej na najlepszą książkę poetycką województwa lubelskiego wydaną w roku 2016 i 2017.
 • Adam Marek
  Ptasia korina

  Rybnicznin, poeta i prozaik. Publikował w miesięczniku kulturalno-społecznym „Zalew Kultury”, „Tygodniku Rybnickim”, biuletynie historycznym „Herold Wodzisławski” oraz na licznych forach i portalach internetowych. Członek kilku grup poetyckich, współzałożyciel Wolnej Inicjatywy Artystycznej (WIA) „Wytrych”. Animator kultury, bierze czynny udział w spotkaniach Przewoźnego Klubu Literackiego prowadzonego przez Mariana Lecha Bednarka czy w Forum Literackim – inicjatywie Sabiny Wawerla-Długosz. Laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich. Współpracuje z wieloma twórcami m.in.: malarzami Leszkiem Kostujem czy Beatą Woźniak, fotografikiem Pawłem Tatarczykiem, tworząc ekfrazy do ich prac.
 • Gabriel Leonard Kamiński
  Listy do van Gogha

  Poeta, prozaik, wydawca, księgarz, dziennikarz. Absolwent Instytutu Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Autor trzynastu książek: „Opis rzeczy szczególnie martwych” (1981), „Nie ma między nami różnicy” (1983), „Ulica Przodowników Pracy „(1987), „Deja vu” (1999), „Wratislavia cum figuris „(2002), „Roth – Nowy Testament „(2006), „Pejzaże” (2008), „Wratislavia cum figuris I” (2010), „Pan Swen albo wrocławska Abrakadabra” (2012), „Wratislavia cum figuris II” (2013), „Mój rok 1968” (2013), „Ballada o domu i innych rzeczach śmiertelnych” (2016), „Jestem, ocalałem`` (2016).
 • Artur Wilk
  Nie umiem rozmawiać

  Poeta, absolwent matematyki. Tomik „Nie umiem rozmawiać” jest jego debiutem poetyckim.
 • Eliza Kącka
  Elizje

  Absolwentka polonistyki i międzyuczelnianych studiów humanistycznych. Współredaktorka antologii poezji najnowszej „Poeci i poetki przekraczają granice” (FA-art, 2011). Opublikowała książkę „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” ( 2012). Finalistka Nagród Naukowych „Polityki”. Doktor nauk humanistycznych (Nagroda Główna w Konkursie im. Inki Brodzkiej, 2016). Asystentka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Zarządu Głównego TLiAM.
 • Kat Bauer
  Rolka bazgrolka …słowo daję

 • Andrzej Feret
  Kaligraficznie

  Interesuje się filozofią, teologią i naukami ścisłymi. Publikuje wiersze w prasie, w licznych antologiach, almanachach, tomikach pokonkursowych. Jako współpracownik Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w Lublińcu bierze udział w organizowanych przez to Wydawnictwo ogólnopolskich promocjach książek (Jasna Góra) oraz w biesiadach literackich (Zakopane, Szklarska Poręba, Grzybowo k. Kołobrzegu). Tomik „Kaligraficznie” jest debiutem poetyckim.
 • Katarzyna Tatiana
  Napiłeś się ze śmiercią

  Od 2011 roku mieszka w Anglii. Interesuje się psychologią, filozofią, prawem i piłką nożną. „Napiłeś się ze śmiercią” jest powieścią debiutancką. Obecnie pracuje nad kolejną książką – pierwszą częścią trylogii „Znaki”.