Agnieszka Dauksza laureatką tegorocznej Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz"!

2020-10-19

W nowej rzeczywistości, bez publiczności, Agnieszka Dauksza odebrała statuetkę Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz". 


 
 
Decyzją kapituły, tegoroczna Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” została przyznana Agnieszce Daukszy za książkę pt. „Jaremianka. Biografia”. Serdecznie Gratulujemy! 
 
Agnieszka Dauksza - polska literaturoznawczyni specjalizująca się w antropologii kulturowej, nauczycielka akademicka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarka. Autorka ponad 60 artykułów i książek. Jest członkinią redakcji literaturoznawczych czasopism naukowych „Zagadnienia Rodzajów Literackich” i „Teksty Drugie”. Prowadzi zajęcia z kulturowej teorii literatury, wiedzy o sztuce, badań afektywnych i literatury międzywojennej. W latach 2010, 2011 i 2015 była stypendystką MNiSW, a w 2016 MKiDN. W 2015 została laureatką konkursu stypendialnego START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla wybitnych młodych naukowców.
 
Laureatka z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery odebrała pamiątkową statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.